Biliç ve Nefret Söylemi

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

slaven biliç, beşiktaş teknik direktörü, Biliç,  Beşiktaş'ın teknik direktörü. NLP Teknikleri açısından bakıldığında, ortaya çıkan sonuçlar üzücü.

 

Takıma geldiği günden beri farklı bir duruşu ve söylemi ile hem Beşiktaş'lıların hem de giderek azalan futbolseverlerin kalbini kazandı.

 

Duruşu, söylemleri, sakalı, davranışlarını herkes beğeniyor. Hatta öyle ki, futbol yazmayan köşe yazarları bile onun hakkında yazıyor. 25  Aralık 2014'de Candaş Tolga Işık'ta Posta gazetesinde köşesinde ona yer vermiş.

Link "Vallani Beyaz".

"Slaven'e soruyorlar "Takımı Nasıl çalıştırıyorsun?"Cevap veriyor " Gençlere galibiyeti sindirme, mağlubiyetle başetme olgunluğu ve adalet duygusu vermeye çalışıyorum. Futbolu yardımcılarım da öğretir."

 

slaven

 

Bu cümleleri ile Candaş Tolga Işık'ın takdirlerini de alıyor ve Beşiktaş geleneğinden yetişen biriymiş gibi ifadeler kullanıyor.Buraya kadar herşey güzel. Bunları futbolculara öğretmeye çalışmak, futboldaki başarıyı arttıracaktır, sonucuna varılabilir. Futbolcuların bunları çoktan öğrenmeleri gerekirken, bunları onların bilmediğini de söylüyor

 

Slaven Biliç.Aynı gün, aynı gazete, Aynı insan Slaven Biliç Beşiktaş'ın  Türkiye Ziraat Kupası'ndaki maçta Adana Demirspor'a yenilmesinden sonra verdiği demeç yukarıda bahsedilenlere hiç uygun değil. Öğretiyor olmak yetmiyor, öğrenebilir olmak da gerekiyor.

 

Maçtan onra verdiği demeç şöyle: "Kaybetmekten nefret ediyorum".

Hani mağlubiyetle başetme olgunluğu, hani futbol sevgisi.

Bu cümle ile futbolun içine nefret duygusu bir kez daha yerleşmiş oluyor.

İlkini yıllar önce Fatih Terim söylemişti. " Yenilmekten korkmuyoruz ama nefret ediyoruz." Bu cümleden sonra futbolda şiddet arttı ve artmaya devam ediyor.

 

Slaven biliç de bu sözü ile yenilen futbolcu ve taraftararların, hem kendilerinden, hem de kendilerini yenen takım taraftarlarından nefret etmelerini bir kez daha sağlayacaktır. Beşiktaş'ın başarılı sürecinin sonunu da getirmez, umarım, "Kaybetmekten nefret ediyorum" cümlesi.

 

İnsanı tanımak isterseniz, kriz dönemlerinde, kaybederken yaptığı davranışlara ve söylemlere bakmak gerekiyor.Bütün bunlardan anladığımız ise şu. Slaven Biliç'in çArşı grubundan öğreneceği çok şey var. Yakın zamanda öğrenmesini diler, bu cümleden dolayı bir özür mesajı yayınlamasını temenni ederiz.

 

Değil Nefret Duygusu, nefret kelimesi bile hayatımızda hiç yer almamalı. Yoksa .....

 

Cengiz Eren

25.12.2014

 

TOP