TEOG Sınavı ve Öğrenci, Okuyan kazanır

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

teog, sınav, cengiz eren, erenlp.com, nlp, sınav stresiTemel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı

 

Tam Emin Olduğunda Güven.

 

Çarşamba günü TEOG sınavı var. Öğrenciler bu sınavı heyecanla bekliyor. Kimi iyi hazırlanmış, kimi iyi hazırlanamamış. Kimi istediği yeri kazanacak, kimi istediği yeri kazanamayacak. Ailelerin bazısı yarış içindeler, bazıları değil. Korkular, tedirginlikler, beklentiler, kolaylar, zorlar sınav gününde görülecek. Başarılı görülenler sevinecek, başarısız olanlar üzülecek, belki gözyaşı dökecek ve bu üzüntüler bir sonraki büyük sınav olan LYS sınavına da etki edecek.

 

İnsan hayatında sınavlar önemsenir. Hayatın kendisinin de bir sınav olduğunu düşünenler var. Eğitim görenler çeşitli sınavlara giriyorlar. Burada yazmaya kalksak, yazının yerini sınavların adları doldurur. Sınavların yapılma nedeni aktarılmak istenen bilgilerinin ne kadarının öğrenildiğinin test edilmesi. Testler TEOG'da 4 cevaptan birini seçerek sağlanıyor.

 

TEOG sınavında kişinin kaynaklarına uygun puanlar alması" istenen sonuç". Amam örneklerde görüyoruz ki, çok çalışanlar ve çok test çözenler sınavda bildiklerinden daha azını cevaplıyorlar. Bunun nedeni sınavı olması gerekenden fazla önemsenmesi.

 

Genel olarak söylemek gerekirse "insan herhangi bir şeyi kendisinden daha fazla önemsiyorsa, sorun yaşayacaktır.

O zaman ne yapmak gerekir. Mevlana'nı şu cümlesini hatırlayalım.

"Gel Ne olursan ol gel, Mecusi, putperest olsan da yine gel".

 

Hoşgörü duygusu yaratan bir cümle olarak algılanan bu cümle, aslında pek hoşgörülü değil. Gel kelimesi fiilin emir hali. Bu cümle, Konya turizmine bu gün bile katkıda bulunuyor ve insanlar bu emre uyarak Konya'ya gitmeye, Mevlana'yı ziyaret etmeye devam ediyor.

 

Mevlana'nın bu cümlede aslında söylemek istediği şey başka, kim olursanız olun, bana geldiğinizde, sizi kendi yolunuzdan alıp benim yoluma sokacağım demek istiyor. Bu nokta çok önemli. Anlamamız gereken şu : Mevlana bunu yapacağına inanıyor, güveniyor ve bir tavır ortaya koyuyor. Bu cümleyi şöyle söyleseydi, "bana gelirseniz, sizi kendi yoluma sokarım" deseydi, kimse gitmeyecekti.

 

O zaman TEOG sınavı için,

Kendinize ve bilginize İnancınız nedir?
Soruları çözebileceğinize dair güveniniz nedir?
Sınava karşı tavrınız nedir?

 

Bunlarda birinde bile eksiklik var ise, bildiğiniz halde soruları cevaplamanız zorlaşabilir. Öncelikle İnanç, güven ve tavrı kalan bir kaç gün içinde tamamlanması yerinde olur.

 

Şu cümleyi söyleyebildiğinizde sınavda, istediğinizden puandan daha fazlasını alabilirsiniz.

 

"Gel, Gel, hangi soru olursan ol gel, kolay da olsan, çok zor da olsan yine gel, hepinizi kolayca çözerim"

diyebiliyorsanız, sınav sizin için istedğiniz şekilde geçecektir.

 

Sınavda duygusal hareketleriniz de tabii olarak çok önemli. Duygularınızın sabit kalması, sınavdaki başarınızı arttıracaktır. Bu şu anlama gelebilir. Soruları çözmeye başladığınızda cevapları kolayca buluyor ve buna seviniyorsanız, çözemediğiniz bir soruya rastladığınızda kendinizi daha kötü hissedebilirsiniz.

 

Ya da bir kaç soruyu çözemediğinizde kendinizi kötü hissetmeniz, çözebileceğiniz soruları da çözememenizi sağlayabilir.

 

Buradaki büyülü kelime "düşünmeden" olacaktır. Sınavı kazandığınızı veya kaybettiğinizi düşünmeden, soruları çözmeye devam etmeniz, son sorudan sonra çözemediğiniz soruları yeniden gözden geçirmeniz, istediğiniz sonucu ortaya çıkaracaktır.

 

Son olarak şunu söylemek gerekebilir.

 

4 seçenek arasında seçim yapacağınız TEOG'da, doğru seçim yapma şansınız %25.

Bir tanesinin yanlış olduğunu anladığınızda ise kalan 3 seçenek içinde doğru cevap verme şansınız % 33'e çıkacaktır. İkinci seçeneğinden olmadığını gördüğünüzde o zaman doğru cevap verme şansınız % 50'ye çıkacaktır. Tabii yanlış yapma şansınız da % 50'ye çıkmaktadır.

 

Bunu bir tablo üzerinde gösterirsek;

 

Doğru Cevap ihtimali
% 25
Fark 8
% 33
Fark 17
% 50
Fark 50

Çoğunlukla öğrenciler  bir ya da iki seçimin yanlış olduğunu bulduğunda rahatlamakta ve daha sonra kalan iki seçenekte dikkatleri dağıldığı için, yanlış seçeneği seçme ihtimalini de arttırmaktadırlar. Bu açıdan iki seçenek kaldığında dikkatin biraz daha yükselmesi yararlı olacak ve doğru seçeneği seçmeyi kolaylaştıracaktır.

 

Bu sebeple önce doğru cevabı bulmaya çalışmak, bu olmuyorsa yanlış cevapları eleyerek doğruya ulaşmak bir yöntem olabilir. Burada iki seçeneğe gelindiğinde daha dikkatli ve sakin olmak öğrencinin sınavdaki başarısını arttıracaktır.

 

Çalışan, yapabileceğine güvenen ve inanan, sınava ve soruları çözebilecek tavrı olan öğrenciler kaynaklarına uygun puanları alabilirler, sınavı önemsemeden ve sınav boyunca sakin kalarak. Burada yazılanları uygulayabildiğinizde, alacağınız puan düşündüğünüzden daha fazla olacaktır.

 

İstediğiniz sonuçlara ulaşmanızı ve istediğiniz gibi bir sınav geçirmenizi dilerim.

 

Cengiz Eren

23. 11.2014

http://www.erenlp.com

 

 

TOP