Fatih Terim Siz Hasta mısınız ya?

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

fatihterimanalizDeğişen çok fazla bir şey yok. 2002 yılında Fatih Terim 2014 yılında daha sinirli.  Futbolcu sakatlığına arıza diyor. Kalın yazan cümleler durumu daha iyi anlatıyor.

Çek Maçından önce Fatih Terim Basın toplantısı.

 

'BEN BİR HATA YAPTIM... 21 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA SAHİP ÇIKTIM'

Bu biliyorsunuz UEFA'nın resmi basın toplantısı. O yüzden teknik konulara daha çok önem vereceğim. Ama çok da fazla zaman ayırmadan bir takım şeyleri Türk halkıyla paylaşmak istiyorum. Hatalı oyuncuları kadrodan atarsak oyuncu bulamayız. Ben bir hata yaptım. 21 yaşındaki bir çocuğa sahip çıktım. Türk halkından özür diliyorum.'

 

OLAY MAÇTAN SONRA GECE KULÜBÜNDE BAŞLADI OTELDE DEVAM ETTİ'
Bir sene önceki Hollanda maçı sonrasında takımı dağıttık. Yani kamptan önce böyle bir şey oldu ve biz müdahale etmedik öyle mi? Hayır, maçtan sonra oldu. Ve önce gece kulübünde oldu. Biz teknik ekibimle maç sonrası tahlil yaparken gece kulübünde bir olay oluyor. Ve otelde de devamı oluyor. Ben o anda zaten haberdar olmuyorum olaydan. Daha sonra Almanya'ya gittiğimde Ömer'den duydum olayı. Ben de bir babayım. Böyle bir olayı tasvip etmem mümkün değil.

 

GAZETECİLERE: 'SİZ HASTA MISINIZ YA'

Ben bu olaydan haberdar olduktan sonra Gökhan Töre'yi takıma almadım. Tam 7 maçta oynamadı. Sonra da bizi eleştiriyorsunuz. Arkadaşlar, siz hasta mısınız ya... Önce anneleri çıkartıyorsunuz sonra babaları çıkartıyorsunuz; konuşturuyorsunuz... Sadece bacak yaralanmaları değil milli takımda ruh yaralanmaları da oluyor. Siz Gökhan Töre diye bir oyuncu bırakmadınız..

'SİZİN EVLADINIZ GÖKHAN OLSA ÖLDÜRMELİ MİYDİK?'

Olay ortaya çıkmışsa tabii ki herkes öğrenmeli. Ama tekrar soruyorum, sizin evladınız Gökhan Töre gibi olsaydı öldürmeli miydik? Futbolcu ailerinin 'benim çocuğum neden oynatılmıyor?' diye feryat etmesi de anlaşılır gibi değil. Bakın Mehmet Topal ve Burak Yılmaz'ın MR'ları çekilirken gelen mesajları biliyorum. Gerekirse kimden geldiğini de açıklarım; derbide oynar mısın diye mesaj geliyor...Eline ahlaksızlık fırsatı geçmemiş insanların ahlaklıyım diye böbürlenme hakkı yoktur. Bu formayı hak etmeyenlere bir daha hiç bir şekilde vermeyeceğim.

'ÇOCUĞA YAZIK ETMEYİN'

Bir araştırın bakayım maça 48 saat kala yapılan bu haberlerin altında ne var? Verilmek istenen mesaj şu, olay kampta oldu biz bir şey yapmadık. Hayır biz kampı dağıttık olay sonradan oldu. Konu budur bunu burada kapatıyorum. Çocuğa yazık etmeyin.Gökhan'ı da direk oynatacaktım ama oynatıp oynatmayacağımdan şu anda emin değilim. Odasında hüngür hüngür ağladı...

'BİZE KARŞI BİR ŞEY Mİ YAPMAK İSTİYORSUNUZ?'

Siz manipülasyonla bize karşı bir şey yapmak mı istiyorsunuz? Yapanları biz çok iyi biliyoruz. Eleştirirken sahibi gibi eleştiriyorsunuz maça çıkarken sahip çıkmıyorsunuz.Bir ara tutturdunuz Mesut Özil... Dün akşam Erman Toroğlu'nun dediklerine teşekkür ediyorum. Yahu adam gelmek istemedi. Bazılarının bana düşmanlığını biliyorum.Kaan'ın babası hem Abdullah Ercan'ı hem de milli takım doktorunu aramış ve oğlunun ayak parmağından sakat olduğunu söylemiştir. Buyrun gidin baba bulmaya alışıksınız ona sorun...Volkan'la konuşan benim. Onu takıma alan da benim almayan da benim. Maçta önemli bir arıza yaşadı. Ben kendisiyle konuştum. 'Elim de kopsa gelir oynarım' dedi. Ben bunları açıklamadım. Çünkü ben Fatih Terim'im...

ÇEK CUMHURİYETİ MAÇI...

İlk maçtaki hesapta olmayan puan kaybı ve artı kötü oyunu telafi etmek için kadromuzdaki oyuncular konstre durumdalar. Ben oyuncularıma güveniyorum. Onlar işin bilincindeler. Bunu görüyorum. Ama dikkatli olmamız gereken bir takımla oynadığımız da bir gerçek.

 

fatihterimanaliz

 

Maç Sonrası Fatih Terim

Terim: Ben iyi top oynatmakla mükellefim
Türkiye A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Çek Cumhuriyeti maçı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Terim, "En küçük hatanızın cezasını santra yaparak çekersiniz" dedi.Bir gazetecinin, "Gol sıkıntısı ve futbol anlamında sıkıntı görünüyor. Bunun Milli Takım'a yansıması nasıl oluyor? Milli Takım'a katılan futbolcuların kondisyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna Terim, "Bugünün özetini şöyle yapabiliriz. İkinci yarı özellikle 60'tan sonra fiziğimizin düştüğü bir gerçek. Fiziği belirli bir noktada tutmak için önde olmanız çok önemli. Hiç kalenize gelmeden ilk gelende gol yemeniz mental olarak da sizi bitiriyor. Sonra ortak halde yapılan hatayla yeniden cezayı kesiyorlar. Bu da fiziğimizle beraber çökerten olaylardan bir tanesi mental olarak. Yakaladıklarınızı atacaksınız. Çünkü siz yakalanmadan da gol yiyorsunuz. Fırsat olmadan da gol yiyoruz. Bunları atacaksınız. Attıktan sonra fiziğiniz iyi de olmasa moralle onu dengelersiniz. Oynayarak da rakibi üzerinize çekebilirsiniz. Fizikte düşüş oldu. Ama bunun sebeplerden biri mental" yanıtını verdi.

"İki maç hayal kırıklığına uğrattı. Sizi de hayal kırıklığına uğrattı mı? En çok üzüldüğünüz nedir bu maçlarda?" şeklindeki soruya Fatih Terim, "Biz de beklentilerimizin yanında bile değiliz. Sizdeki hayal kırıklığı belki ama bendeki biraz daha ötesi. İzlanda maçından sonra mağlubiyeti hakettik sözleri bugün için geçerli değil. Bugün oynanan 45 dakika, hangi takıma oynasak önde bitirmemiz gerekirdi. Minimum 12 hücum aksiyonu var ve en az yarısı gol pozisyonu. Millet kıyamet koparıyor penaltıyı soran yok. Demek ki çok önemli bir nokta. Penaltısı var, sarı kartı var, golü var. Uluslararası turnuvalarda en küçük hatanızın cezasını santra yaparak çekersiniz. Bizim hakem penaltıyı vermiyor. Atıyor. Bunlar bahane değil. Böyle oynadığımız maçı kazanmalıyız. Kazanamasak da 1-1 bitirmeliyiz. Hiç beklemediğimiz sonuçlar. En gerideyiz, sıkıntılıyız. Biliyoruz. Hemen toparlanmamız gerekiyor" cevabını verdi.

 

"BEN İYİ TOP OYNATMAKLA MÜKELLEFİM"

 

"Bu maçta en çok neyin eksikliğini hissettiniz?" sorusuna ise tecrübeli teknik adam şöyle yanıt verdi:
"Bizim defans şikayetimiz devam edecek. Ülkenin defans şikayeti. Yüz bin defa çalışıyorsunuz, yüksek de bir top değil. Normal bir top. Ben iyi top oynatmakla mükellefim. Olaya müdahale etmekle mükellefim. Ben ve tüm antrenörler ferdi, şahsi hatalara mani olamayız. Ancak, bir tek şekilde olur. O da oyuncu değiştirerek. Yerine gelecek oyuncunun yapmayacağı manasına da gelmez. Esas düşünmemiz gereken konu, 45 dakika müthiş oynanan bir maçın sonucu bizim aleyhimize olmamalı. Bugün oyuncularıma söyleyecek bir şeyim yok. Birinci yarı oynadıkları oyun Türkiye liginin üstünde bir oyun. Mağlubiyet de üzüyor. Hele hele böyle sıkıntılı günlerde 3 puanla mutlu etmek isterdik ama kısmet değilmiş. Fizik konusunu zaten biz de teknik heyet olarak bakıyoruz. Gerektiği zaman da taktik müdahalelerle 90 dakikaya ekonomik olarak yayabilir miyiz diye kafa yoruyoruz.

 

""NE ÜMİDİMİZİ, NE İSTEĞİMİZİ KAYBETMEYECEĞİZ"

 

"Bundan sonraki süreçte hataları nasıl çözmeyi planlıyorsunuz? Mehmet Topal'ı stopere çekmenizin nedeni neydi?" sorularına Terim, "Ömer cezalı. Ümit de yeni. Onu birden bire koymak istemedim. En mantıklısı Mehmet'ti. Fenerbahçe'de de zaman zaman stoper oynuyor. Çok da büyük hatalar yapmadı. Topu iyi kullanan defans oyuncularına genel olarak hepimizin ihtiyacı var. İnşallah bulacağız. Duran topla ilgili de, kesmemiz gereken bir toptu. Alçaktan geldi. Ondan önceki pozisyon da gol olabilirdi. Gole biz çanak tutuyoruz. Zaten hep beraber hata yaparsan gol oluyor. Bunların hepsini aşacağız, aşmak zorundayız. 8 maç var. Ne ümidimizi, ne isteğimizi kaybetmeyeceğiz" yanıtlarını verdi.

 

"TÜRKİYE LİGLERİNE BAKTIĞINIZ ZAMAN BU MAÇA GELEN SAYININ FAZLA OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ"

 

Tribünlerin boş kalmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Terim şöyle konuştu: "Stada gelenlere teşekkür ediyoruz. Bilet fiyatları olabilir ama Türkiye liglerine baktığınız zaman bu maça gelen sayının fazla olduğunu görüyoruz. Hep beraber bunu halletmeliyiz. Seyircisiz olmaz. Zevki de olmuyor. Seyirci ilk yarıdaki oyunun arkasında olmalıydı. Aldığımız sonuçlar coşkuyu vermiyor olabilir ama genelde böyle bir kriz var.

 

"Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören'e yönelik protestolarla ilgili soruya Terim şu cevabı verdi:
"Gönül ister ki hiçkimseye bir şey olmasın. 2-2 olma ihtimali var, oyuncuların, hepimizin en çok ihtiyacı olduğu dönem dönüyoruz başka şeylerle uğraşıyoruz. Her zaman her statta olan şeyler. Bu futbolcuların isteği kötü zamanda onların yanında olunmasıdır. Galipken zaten moral kendisinde var. Biz biraz koptuk hepimiz. Seyirci, oyuncu, takım, bunlar olmazsa olmaz."

 

 

 

TOP