Küçük Yalnız Çocuk, Robin Williams

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ROBIN-WILLIAMS büyümeyen bir çocuk, cengiz erenRobin Williams hakkında yazı yazacağım aklıma gelmezdi. Hele kendisinin intihar edeceği hiç aklıma gelmezdi.

 

Filmlerinde bizi güldüren, eğlenceli ve bilgece mesajlar veren, doğaçlama yeteneğini stand-up'larında kullanan Robin Williams. He zaman gülen, güldüren ve iyi hissettiren. Ama yüzündeki gülen maskenin ardında ne vardı ki, bu sonuç ortaya çıktı.

 

Önce bıçakla kendisini kesmek isteyip sonra da kemer ile kendisini asması. Mesaj verdiği bir çok insanın hayatını etkileyecek, bu sonuç. Bilenlerin, sevenlerin hayatını etkileyecek. Doğal olarak intiharları da arttıracak. Kendisi bunu bilseydi, yapar mıydı? Zannetmiyorum.

 

Ama geçmişte yaşanan tecrübeler insan hayatını farkında olmadan etkileyebiliyor ve bu sonuç ortaya çıkabiliyor.

 

Annesi, bir model Laurie McLaurin. Anne tarafından büyük büyük dedesi Mississipi Senatörü ve valisi.

 

Babası, Ford Motor'un orta batı bölgesinin tepe yöneticilerinden.

 

Robin Williams'ın ataları ingiliz, fransız, alman, irlandalı, iskoçyalı. Babasının Chicago'dan Detroit'e transfer olması, 40 odalı bir evde yaşamasını sağlasa da kendisine öğrettiği en önemli şey yalnızlık. Büyük aile evinde 2000 oyuncak askeri ile oynuyor.

 

"Benimle olan tekşey ve tek arkadaşım, hayal gücümdü, çocukluğumda" demesi de kendisinin ne kadar yalnız olduğunu ifade ediyor.

 

Baba sürekli seyahat ediyor. Arasıra eve uğradığında ise Robin kendisinden ürktüğünü ve korktuğunu söylüyor.

 

Annesi de sürekli çalıştığı için kendisi bakıcılarla birlikte çoğu zaman. Kendisi yalnız bırakılmaktan korktuğunu ve bu yüzden "beni sev sendromu" olarak tanımladığı durumu ifade ediyor. Anneannesini annesi olarak tanıdığı zamanlar olduğunu ifade eden Williams, drama okuluna başlayana kadar utangaç ve içine kapalı bir çocuk olduğunu da ifade ediyor.

 

Sonrasında ünlü olması, kokain bağımlılığı, içki kullanımı ve alkolik olması, onun iyi filmlerde rol almasını engellemiyor. Doğaçlama olarak yaptığı stand-up'lar ve taklitler herkesi güldürüyor. Arkadaşı Jim Belushi'nin uyuşturucudan ölmesi ve oğlu Zak'ın doğması onu uyuşturucu ve alkolden uzaklaştırıyor.

 

2003'te Alaska'da çalışırken yeniden alkole başlıyor. 2006'da tedavi olmak istiyor. 2009'da ise kalp ameliyatı geçiriyor ve sonrasında girdiği depresyon sonrasında 2014 ortasında yeniden alkolikler için tedavi merkezine yatıyor. 11 Ağustos'ta ise, ölüm haberi ajanslara düşüyor.

 

Yukarıda yazılanlar http://en.wikipedia.org/wiki/Robin_Williams sayfasından alınmıştır. Bu önemli bilgiler yalnız kalmaktan korkan, oyuncak askerleri ile oynayan küçük utangaç çocuğun hiç büyümediğini de gösteriyor olabilir. Love me Syndrome olarak tanımladığı stratejiye "sevmemek için sevilmek" diyebiliriz.

Sürekli sevilmeye çalışması onu dünya çapında bir yıldız yaparken, yalnız olmasını engelleyemiyor. Zira daha derinde çalışan strateji "yalnız kalmamak için yalnız kalmak. Kardeşinin, sınıf arkadaşı Christopher Reeves'in ve James Belushi ve annesinin 2001'de ölmesi onun üzerinde önemli etkiler sağlıyor ve yalnızlığı biraz daha derinden hissediyor, olabilir.

 

Geçirdiği kalp ameliyatı onun geçmişte yaşadığı tecrübelere ait duyguları yüzeye taşımış olmasından dolayı onu fazlası ile etkileyecektir. Aynı evde yaşadığı karısının evden çıkarken kendisini görememesi kendi yalnızlığına ne kadar kapandığını da gösteriyor, olabilir.

 

Çocukluğundaki gibi kocaman bir evli ama evde yapayalnız olması, aldığı narkoz onun çocukluğundaki korkularını yeniden ve yeniden canlandırmış olabilir. O insanların gülmesini, eğlenmesini istiyor ve dizileri, filmleri, stand-up'ları ilr onların yalnız bırakmıyordu kendisi yalnız olduğu halde. Ama kendis ünlendikçe daha da yalnızlaşıyor.

 

Anneannesini annesi zanneden çocuk bugün yok. Kendisinden öğrenmemiz gereken şey ise, ünlü olmak, başarılı olmak, çok para kazanmak geçmişte yaşanan kötü tecrübeler fazla ise bir işe yaramayacaktır.

 

Başkalarının sevmesi ve iyi hissetmesi için yapılan eylemler, söylenen güzel cümleleri ve çok seviliyor plmak'da öyle. Kurtarıcı olmayı düşünenler kurtarılmak durumunda kalabilirler.

 

Bize önerdiği Carpe Diem (anı yaşamak) kendisi için Carpe Die'm olarak sonuçlanmıştır.

 

Çok önemli bir sanatçı idi, çoğu çocuğun ve insanın hayal gücünü geliştirdi ve onları etkiledi ve onların kendilerini iyi hissetmelerini sağladı.  Keşke büyüyebilse ve kendisi için birşeyler yapabilse idi.

 

Mekanı ışıkla dolsun.

 

Cengiz Eren

13.08.2014

 

TOP