Panik Atak Benzeri durumlar

Panik Atak'tan kurtulmakPanik atak adını duyduğunuzda panik atak yaşıyorsanız farklı, panik atak yaşamıyorsanız farklı düşüneceksiniz. Düşündükleriniz ise farkında olmadan yaşadığınız süreçlerin veya yönetemediğiniz durumlarla karşı karşıya kalmanızla ilgili.

 

Paniğe benzer bir durum beklenmedik bir şekilde ortaya çıktığı durumu ifade ediyor panik atak. Nedenleri açıklaması çok kolay gibi görülmese de kişiler farkında olmadan bu durumları yaşayabiliyorlar. Farkında olmadan yaşıyorlar zira bu durum bir anda ortaya çıkabiliyor veya bu durumu oldukça uzun müddet ve sürekli olarak yaşayabiliyor, kişiler.

 
 

Panik atak ortaya çıktığı durumlara bakıldığında:

 

Kişinin farkında olmadığı kaynakları kullandığı anlarda,

 

Kişinin aşırı bilgi alma süreçlerinde,

 

Beklenmedik bir durumla karşılaştıklarında  ortaya çıkabilmektedir.

 
 

Zaten kişinin hissettiği ama kontrol edemediği bir duygu var ise “panik atak” tanısı konulduktan sonra kişi farkında olmadan rahatsızlığının ne olduğunu da öğrenmektedir. Bunu öğrenmesi rahatlama ortaya çıkarır gibi görünse de bir müddet sonra hissettiği zihinsel kargaşa ve hissettiği duygular farkında olmadan giderek şiddetlenmektedir.

 
 

Kişi farkında olmadığı kaynakları kullandığında ortaya çıkabilir ifadesi kullanılmıştı. Araba kullanmak, bilinen bir sporu yoğun olarak yaparken, dans ederken, yürürken veya koşarken bu durumlar ortaya çıkabilir.

 
 

Aşırı bilgi alma süreçlerinden kastedilen ise kişinin bildiği değil bilmediği alanlarda hareket ederken alınan bilgilerden bahsedilmektedir. Uçağa binmek gibi, tanıdık insanların olmadığı bir davete gitmek gibi, aşırı gürültülü bir film veya müzik seyretmek gibi ortamlarda panik atak’ın ortaya çıkmasına neden olabilir.

 
 

Zihinsel süreçler açısından bakıldığında ise durum çok daha farklı görünecektir.

 

Uçak korkusu, deprem korkusu, panik atak ve benzeri durumlara bakıldığında ortak nokta kişinin farkında olmadan yer veya davranış değişimine gösterdiği dirençtir.

 

Kişi kendini koruyamıyor ve her şeye kolaylıkla evet diyor veya tepki gösteremiyorsa, bu yüzden de kendisini iyi hissedemiyorsa hissettiği duygular giderek şiddetlenecek , bu durumu ortaya çıkaran alanlardan uzak durmaya çalışacak ve kişinin kendisini hacimsel ve zihinsel sınırlaması biraz daha artacaktır.

 
 

Panik atak’tan kurtulmak isteniyorsa değişimin de kabul edilmesi veya kişinin kendisini değiştirmeye karar vermesi ön şarttır. “Evet” ben panik ataktan kurtulmak istiyorum diyen bir kişiye NLP bilgilerinin NLP teknikleri ile aktarılması sürecin büyük ölçüde değişmesine neden olabilir.

 
 

Daha genel bir ifade ile uçak korkusu olsun, deprem korkusu olsun, panik atak olsun, her insanın zihinsel sistemetiği doğru olarak çalışmaktadır. Ancak bu sistematik içine aktarılan bilgiler ve yaşanan tecrübelerin içeriksiz sonuçları fırsat ve seçenekleri azaltmakta ve bazı içeriklerde kişiyi hareket edemez hale getirebilmektedir.

 
 

Kişisel NLP seminerinde aktarılacak bilgilerle bu sorunların etkileri ortadan kalktığı gibi kaynakların kullanılması da sağlanabilir. Bu yöntem bir tedavi yöntemi olmayıp kişinin kendi hayatını yönetebilmesi için varolan stratejilerin kendi kararı ile kendisi tarafından değiştirilmesidir.  3-4 saatlik bilgi aktarımları bu sonucu ortaya çıkarabilir, eğer kişinin kendisi de istiyorsa. Randevu için 90-216 464 1727

 

Yorumlar   

0 #1 seminere katılmak istiyorumhilal tosun 30-05-2015 00:07
kızım ve ben panik atak seminerine katılmakistiyor um acaba avrupa yakasında buiki hafta içinde seminer varsa katılmakistiyor uz.bilgi verirseniz sevinirim

Cengiz Eren'in Notu: Cengizeren@eren lp[silindi] adresine mail atabilirsiniz. Teşekkürler.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ALAKALI YAZILAR
Cengiz Eren ile NLP Sohbetleri

Kadıköy Belediyesi Fenerbahçe Gönüllülerinde yapılan NLP sohbetleri ile ilgili video Kaydı. Seyretmeniz yararlı...

NLP Sohbetleri 2 Video

Kadıköy Belediyesi Fenerbahçe Gönüllüevinde, her ayın son çarşambası yapılan Cengiz Eren'in bilgi aktardığı NLP...

NLP Sohbetleri video kaydı

Uzun yıllardır Fenerbahçe Gönüllülerinde sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde NLP Sohbetleri adı ile seminerler...

La La Land Aşıklar Şehri

  Aşıklar Şehri bir Los Angeles şehrinde geçen ve yarım kalan aşk hikayesi. Müzikli bir başlangıç, farklı insanların...

Silence Martin Scorsese's film

  Astım hastası olmasından dolayı oyun oynamayan bu yüzden daha çok sinemeya götürülen Martin Scorsese, Amerikan sinema...

Hacksaw Ridge

  Mel Gibson'un yönetmenliğinde hazırlanan film yine belgesel niteliğinde olan savaş filmlerinden. Kendisinin başarısız olarak...

Manchester By Sea

  Küçükşehir insanının hayatını çok güzel şekilde aktarıyor, Machester by the Sea. Konuşması az, duygusu fazla olarak...

TOP