Panik Atak Benzeri durumlar

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Panik Atak'tan kurtulmak

Panik Atak  ve NLP Teknikleri

Panik atak adını duyduğunuzda panik atak yaşıyorsanız farklı, panik atak yaşamıyorsanız farklı düşüneceksiniz. Düşündükleriniz ise farkında olmadan yaşadığınız süreçlerin veya yönetemediğiniz durumlarla karşı karşıya kalmanızla ilgi

Paniğe benzer bir durum beklenmedik bir şekilde ortaya çıktığı durumu ifade ediyor panik atak. Nedenleri açıklaması çok kolay gibi görülmese de kişiler farkında olmadan bu durumları yaşayabiliyorlar. Farkında olmadan yaşıyorlar zira bu durum bir anda ortaya çıkabiliyor veya bu durumu oldukça uzun müddet ve sürekli olarak yaşayabiliyor, kişiler.

 

Panik atak ortaya çıktığı durumlara bakıldığında:

Kişinin farkında olmadığı kaynakları kullandığı anlarda,
 
Kişinin aşırı bilgi alma süreçlerinde,
 
Beklenmedik bir durumla karşılaştıklarında  ortaya çıkabilmektedir.
 
Zaten kişinin hissettiği ama kontrol edemediği bir duygu var ise “panik atak” tanısı konulduktan sonra kişi farkında olmadan rahatsızlığının ne olduğunu da öğrenmektedir. Bunu öğrenmesi rahatlama ortaya çıkarır gibi görünse de bir müddet sonra hissettiği zihinsel kargaşa ve hissettiği duygular farkında olmadan giderek şiddetlenmektedir.
 
 Kişi farkında olmadığı kaynakları kullandığında ortaya çıkabilir ifadesi kullanılmıştı. Araba kullanmak, bilinen bir sporu yoğun olarak yaparken, dans ederken, yürürken veya koşarken bu durumlar ortaya çıkabilir.
 
 Aşırı bilgi alma süreçlerinden kastedilen ise kişinin bildiği değil bilmediği alanlarda hareket ederken alınan bilgilerden bahsedilmektedir. Uçağa binmek gibi, tanıdık insanların olmadığı bir davete gitmek gibi, aşırı gürültülü bir film veya müzik seyretmek gibi ortamlarda panik atak’ın ortaya çıkmasına neden olabilir.
 
Zihinsel süreçler açısından bakıldığında ise durum çok daha farklı görünecektir.

Korkular 

Uçak korkusu, deprem korkusu, panik atak ve benzeri durumlara bakıldığında ortak nokta kişinin farkında olmadan yer veya davranış değişimine gösterdiği dirençtir.
 
Kişi kendini koruyamıyor ve her şeye kolaylıkla evet diyor veya tepki gösteremiyorsa, bu yüzden de kendisini iyi hissedemiyorsa hissettiği duygular giderek şiddetlenecek , bu durumu ortaya çıkaran alanlardan uzak durmaya çalışacak ve kişinin kendisini hacimsel ve zihinsel sınırlaması biraz daha artacaktır.
 
Panik atak’tan kurtulmak isteniyorsa değişimin de kabul edilmesi veya kişinin kendisini değiştirmeye karar vermesi ön şarttır. “Evet” ben panik ataktan kurtulmak istiyorum diyen bir kişiye NLP bilgilerinin NLP teknikleri ile aktarılması sürecin büyük ölçüde değişmesine neden olabilir.
 
Daha genel bir ifade ile uçak korkusu olsun, deprem korkusu olsun, panik atak olsun, her insanın zihinsel sistemetiği doğru olarak çalışmaktadır. Ancak bu sistematik içine aktarılan bilgiler ve yaşanan tecrübelerin içeriksiz sonuçları fırsat ve seçenekleri azaltmakta ve bazı içeriklerde kişiyi hareket edemez hale getirebilmektedir.

Zihinsel Detoks

Zihinsel Detoks programında  aktarılacak bilgilerle bu sorunların etkileri ortadan kalktığı gibi kaynakların kullanılması da sağlanabilir. Bu yöntem bir tedavi yöntemi olmayıp kişinin kendi hayatını yönetebilmesi için varolan stratejilerin kendi kararı ile kendisi tarafından değiştirilmesidir.

Değişim Mesajı

Bütün korkularda olduğu gibi Panik Atak bir değişim mesajıdır. Kişi bu mesajı doğru olarak algılayıp değişmediği müddetçe panik atak giderek artacak hatta başka içeriklere yayılmaya başlayacaktır. Değişim mesajı olarak algılanıp değişim gerçekleştiğinde, sadece panik atak değil hayatın başka içeriklerinde sorunlar da ortadan kalkacak, kişi kendi hayatını yönetemeye başlayabilecektir. Zihinsel Detoks programı istenen sonuçların kolayca ortaya çıkmasını sağlamaktadır.
 
Cengiz Eren
NLP Uzmanı ve Eğitmeni
 
 İlgili Linkler: 

 

TOP