Türk Erkeği Duygusal Kekeme Tuluhan Tekelioglu Cengiz Eren Sabah gazetesi röportajı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Cengiz Eren Tuluhan Tekelioğlu Sabah Gazetesi Cumartesi eki röportajı

Türk Erkeği Duygusal Kekeme

 

Erkeklerin, kendilerini iyi hissedecekleri şeyler yapmaya başlamaları lazım. Acı çekmeye alışmış biri, eşini seçerken kendisine en çok acı çektirecek insanı seçiyor. Bu aslında doğru bir seçim, çünkü alıştığı modele uygun.

 

Elimde pinpon topları. Hedefim hepsini hedefteki kutuların içine sokmak. Beş toptan sadece birini sokabildim. Cengiz Eren gözlerimi bağlıyor, "Şimdi hedefi düşünmeden, sadece hissederek atın topları," diyor. Gözüm bağlı, elimdeki topları, kutunun olduğunu düşündüğüm yöne doğru atıyorum. Sonuç: Beş toptan dördü hedefini buluyor. İnanamıyorum! Bu şans mı? "Hayır, hedefe odaklanmak; sorgulamayı, korkuları, geçmiş yaşam tecrübelerinden kaynaklanan duyguları ortaya çıkardığı için, sonuç başarısız olabilir," diyor NLP uzmanı Cengiz Eren... Ezber bozuyor. Ona göre hayır diyemeyenler, korkularına yenik düşenler. Hayatı kararlarla değil, korkularıyla yaşıyorlar. Alt satırları okumadan önce sizden isteğim, korkularınızı düşünmeniz. Şimdi zihninizde bir kapak açıldı. O kapağı korkuyla mı kapatmak istersiniz? Yoksa değişime "Evet!" diyerek mi? Karar sizin.

- NLP'de sizi en çok şaşırtan nedir?
- Değişimin çok kolay olması. İnsan istediği anda değişebilir, insandaki değişim çok kolay. Hatta depremde 20 milyon insan, 45 saniyede değişti ama bu değişim dış önerme ile olduğu için hiçbir işe yaramadı. Önemli olan bizim iç önermelerimizle bunu sağlamamız. Türk insanı bu yaşanan darbelerle ekonomik krizlerle, korkularla yıllardır hipnoz altında. Uyandırılması gerekiyor. Darbeler, askerlik ve askerlikte erkeklere gösterilen sert tavır, öğretmenlerin çocukları ezmesi... ÖSS, YGS, OKS, KPSS sınavları, bizim duygularımızı fark etmemizi engelliyor ve biz başarı odaklı hale geliyoruz. Bu hale gelmek çok tehlikeli, Çünkü başarı odaklı olduğunuzda, başarmanız zorlaşıyor. Başarsak da mutlu olamıyoruz. Başarı temel amaç olmamalı. Önemli olan kişinin kendi hedeflerini organize edip, o hedefleri düşünmeden yaşamaya başlaması. Kendisini iyi hissederek.

- Bu yöntemle kendinizde neleri değiştirdiniz?
- 2000'de başladım NLP eğitimlerine. İki kitap yazdım bu konuda. Üçüncüsü yakında çıkıyor. Sadece kendinizi iyi hissederek yaşayabildiğinizde sorun kalmıyor. Hayal kurup bir şeyleri gerçekleştirdikten sonra, hayal kurmayı da bırakmak gerekiyor. Gerçekten bir bütünseniz, iç barışınızı organize etmişseniz, isteklerinizi gerçekleştirebilir haldeyseniz, zaten istediğiniz sonuç düşündüğünüzden daha kısa zamanda ortaya çıkıyor.

- İnsan nasıl mutlu olur?
- Beklenti içinde olmamak lazım. Kendi değerinizin farkında olun ve kendi değerinizi her zaman koruyun. Bir de dışarıya karşı kendinizi korumanızı öneririm. Dış önermeleri, farkında olarak ya da olmadan hemen kabul ettiğimizde, bize bu önermeyi yapan kişinin yönetimine giriyoruz. Ve o yönetimden çıkmıyoruz. Önermeyi kişi kendi yapmalı. Geçmişte yaşadığımız kötü tecrübeler, bunlar özellikle 0 - 4 yaş arasında yaşanmışsa, zihnimizde varlığını koruyor ve kişi mutlu olmayı, kendisini iyi hissetmeyi bilemez hale geliyor. Bu kötü tecrübeler farkında olmadan bilinç altına aktarılıyor. Bizde kötü duygular oluşuyor. Ne olursa olsun, kendimizi mutlu edemiyoruz. Yaşadığımız iyi bir olay dahi, hemen kötü bir duyguyu çağrıştırıyor. Sonra da içinde bol acı olan şarkılar dinlemeye devam ediyoruz. Türk insanı acıyı normalleştirdiği ölçüde pasifleşiyor.

KADINA ŞİDDET KAMPANYASI HATALI
- İnsanlar ne gibi hatalar yapıyor?
- İnsan beyni hatalı çalışmıyor. Acı çekmeye alışmış biri, eşini seçerken kendisine en çok acı çektirecek insanı seçiyor. Bu aslında doğru bir seçim, çünkü alıştığı modele uygun. Çocuklarını uyurken seven erkekler var... Türk erkeği bence duygusal kekeme. Duygularını ifade edemiyor. Sadece acı çektiği zaman duyguları, pek çoğunda da öfke ve şiddet olarak ortaya çıkıyor. Duygusal kekemeliğin önüne geçiyor böylece. Şiddet aslında acı çektiğini, hatta, bunu uyguladığı kişiyi sevdiğini gösteriyor.

- Kadına yönelik şiddeti, seven erkek mi uyguluyor?
- Şiddeti engelleme kampanyalarında sistematik bir hata var. Uyarılar, bizi uyarıldığımız yönde davranışa iter. 'Kadına şiddet uygulamayın,' demek, erkeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek gibi bir şey.

- 'Kadına şiddet uygulamayın,' demek, 'uygulayın' mesajı mı veriyor?
- Öyle algılanıyor, çünkü beynimiz negatifi algılamıyor.

- Erkekler bu duygusal kekemelikten nasıl kurtulur?
- Erkeklerin kendilerini iyi hissedecekleri şeyler yapmaya başlamaları lazım. Günlük hayatta başarılı olmaya çalışıyorlar, iyi araba olsun, iyi ev olsun, güzel bir kadın olsun vs. ama bu bir türlü istenilen sonucu gerçekleştirmiyor.

Karar almak için korkudan arınmak lazım
- İnsanlar size niye geliyor?
- İnsanlar korkularından arınmak için geliyor. İki ay önce bana gelen, başarılı bir yönetici, iş hayatında zirvede, yazma kabiliyeti de var ama bir türlü bir şey yazamaz haldeydi. Geçtiğimiz hafta bana, annesi hakkında yazdığı 170 sayfalık kitabı gönderdi. NLP ile insanlar kaynaklarını kullanır hale gelmeyi öğreniyor.

- Ne kaynağı bu?
- Hepimiz dahi doğuyoruz ama sonra engelleniyor. Özellikle anne babanın aktardığı bilgiler, çocuğun geleceğini şekillendiren bilgiler. Korku aktarmamak gerekiyor. Korkular kişinin, kendi gözünde kendi değerini düşür. Karar alamaz hale gelir, hayatın yönetimini başkalarına bırakır.

İçerisi ve dışarısı
"İçerisi, kendimizi güvende hissettiğimiz, duygularımızı ifade ettiğimiz alanlar. Dışarısı, bunun dışındaki her şey. Kişi içerideyken darbe yemişse, içerisi dışarısı haline geliyor. Önemli olan, hem içeride hem dışarıda yaşayabilmek."

 

Tuluhan Tekelioğlu

 

TOP