Antoni Gaudi Barcelona ve Dahiler

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

la sagrada Familia Antoni Gaudi Cengiz Eren NLPTren Madrid'den hareket ediyordu. Demiryolu çevresinde yetişmiş bir çocuk olarak tren ile seyahat her zaman hoşuma gider. Tekerleklerin ray üzerinde çıkardığı sesler, rüzgarın camlarda fısıldaması, gecenin karanlığı ve yola devam etmek.  Barcelona'ya gidiyordum. Barcelona'ya gitmemin nedeni ise dinlediğim bir Alan Parson's Project şarkısı idi. Gaudi albümü La Sagrada Familia.  Yarım kalmış bu eseri yaratan kişinin Antoni Gaudi olduğunu da öğrenecek ve hayatını inceleyecektim, daha sonra bu konuda konuştuğum Javier adlı bir arkadaşımın bana gönderdiği kitaplardan.

 

 

Barcelona'da trenden indiğimde sabah olmuştu.  Akşam saat 12'de Madrid'e dönecek ve uçağa oradan binecektim. Bu plansız bir seyahatti benim için. Bir şehir haritasi alıp, La Sagrada Familia, Güell Park, Casa Mila ve benzeri Gaudi eserlerinin yerlerini işaretlemiş ve başlamıştım gezmeye.

 

İlk gittiğim yer La Sagrada Familia idi ve bitmiş durumda olan kapısını gördüğümde nefesim kesilmişti. İnsan zihni böyle bir şeyi nasıl düşünebilir ve projelendirir ve de uygulayarak şekillendirir.  Sonrasında bunun nasıl olduğunu bütün detayları ile farkedecek, anlayacaktım. 4 selvi ağacının birleşmesini andıran ve suyun kayalar üzerinden akması ile ortaya çıkan yumuşak doku üzerinde İsa'nın doğuşundan başlayan süreci anlatan yaklaşık yüzelli ayrı heykel. ( Resim konacak). Şanssızlık sayılabilir ama eser yarım kalmıştı. 19'ncu yüzyıl sonunda başlayan inşaat bugün hala devam ediyor.

lasagrada

 

Vikipedi'a da eserleri için yazılan kısım şöyledir.
İlk önemli eseri, Vicens ailesi için 1883-1888 tarihleri arasında yaptığı Barselona’daki Casa Vicens adlı yazlık ev idi. Daha sonra Eusebi Güell adlı sanayici ile güçlü bir ilişki kurarak bu aile için yaptığı eserlerle Barselona’da prestij edinmiştir. Bu eserler, Güell Pavilyonu, Güell Sarayı, Güell Mahzeni, Colonia Güell Türbesi ve Güell Parkı’dır. Diğer önemli eserleri arasında Teresano Koleji, kendisine yılın binası ödülünü kazandıran Celvet Evi, Bellesgurad Villası, Battlo Evi ve La Pedrera adıyla bilinen Casa Milà bulunur.

lasagrada2


 Tanrıya inancı çok kuvvetli olan Gaudi'nin eserlerinin hepsinde bu etki görülmektedir.  Eserlerinin içi ve dış yüzeyi kadar, tanrı tarafından görüleceği düşünülerek çatılara da ayrı bir özen gösterilmekte ve yaratıcılık burada da kullanılmaktadır.

 

La sagrada Familia ise son eseridir ve bugün de hala tamamlanmaya çalışılmaktadır.  Başlandığı tarihten bugüne yüzyıldan fazla zaman geçmiştir. Ben onun eserlerini gördüğümde çok etkilenmiştim. Bir albumden ve bir şarkıdan yola çıkarak çok önemli bir değerin farkına varmıştım. Şöyle de bir hikaye anlatılır. 1945 yıllarında bir Japon turist grubu Barcelona'ya gelir.  Burada çok özgün eserler olduğunu görürler ve bu özgün eserlerin korunması gerektiğini düşünerek Unesco'ya başvururlar. Bu gün Gaudi'nin 8 eseri dünya mirası listesine girmiştir.

Güell Park kurbağa Cengiz eren

 

Yukarıda anlattıklarım benim NLP konusu ile karşılaşmadığım seksenli yılların sonlarında yaşanmıştı. İnsan zihninin yaratıcılık konusundaki uç örneklerinden biri ile karşı karşı karşıya olduğumu anlamıştım. Şimdi ise bundan çok daha fazla şeyi farkediyor ve anlıyorum.

 

Gaudi neden eserleri ile Eusebio Güell ise neden adı ile görünür olmak istemişti? Farkında olunmayan süreçler bunu gerçekleştirmiş olabilir. Eusebio Güell zengindi ve adının kalıcı olmasını istiyor olabilirdi. Onun hayatını dikkatli olarak incelemek gerekebilir. Ama burada konumuz Antoni Gaudi.

Güell Park Antoni Gaudi Cengiz Eren NLP

 

Çocukluğuk insan hayatının sonraki kısmında birçok şeyi hatta herşeyi belirliyor.  Antoni Gaudi'nin de çocukluğunda geçirdiği romatizmal rahatsızlık, hem korku yaratır ve hem de doğaya dönmesini sağlar.  Korku doludur, bu korkusunu tanrıya olan inançla ortadan kaldırmaya çalışır.  Doğa da ise yalnızdır, dışarıda kalmıştır, gözlem yapmaktadır.  Gözlemleri farkında olmadığı ama daha sonra kullanabileceği kaynakların oluşmasını sağlar. Tıpkı babasının demirci olmasından dolayı kapılarda kullandığı şekillerde varolan etkilerin olduğu gibi.

Casa Mila Antoni Gaudi Cengiz eren NLP

 

Dışarıda kalmak veya kaybolmuşluk duygusu öğrendiği mimarlık ile görünür olmakla ortadan kaldırılabilecektir. Bunu da özgün eserlerle gerçekleştirmiştir, Gaudi. Hala da görünür olmaya devam etmektedir. Yaratıcı olması ise doğa ile bağlantısında gizlidir. Doğada hiçbir sınır yoktur. Çocuklukta elde edilen bu zihinsel sınırsızlık Güell ile karşılaşmasından sonra kullanılır hale gelir.

Kullandığı formlar hep doğada oluşmuş, akışkan ve suyun etkilediği formlar olduğu görülür. Selvi ağaçları benzeri formlar ile, doğal şekilleri eserlerinde bulabilmek mümkündür. Demirci olan babası demire şekil verirken o da, seremikleri kırarak ve kırılmış seramıkları ve mozaikleri kullanarak yeniden şekil verir. Barselona'ya gidişimde Güell Park'ın asma bahçesi yenilenirken, birlerce seramik numaralanarak sökülüyordu, yeniden yerleştirilmek üzere. Bunu yapanların işleri de kolay değildi.

 

Bu yaratıcılık onun çalışma şeklini de etkiliyor ve projesiz maket üzerinden çalışıyordu, Gaudi. Her an ve her şekilde değişiklik yapılması böylece mümkün olıuyor ve çizilen proje olmadığı için sınır da olmuyordu, yaratıcılık kullanımında.

 

La Sagrada Familia inşaatına başladığında ise Barcelona'da her yerden görülebilen bir anıt olacağı düşünüyordu. Kutsanmış aile adını verdiği kilisenin mimarı aksları herbiri hristiyanlığa katkısı bulunan kişilerin adları ile adlandırılmış, merkezine is Isa'nın adı verilmiştir.  Ancak inşaata başlandıktan sonra Kont Güell'in iflas etmesi bu bazilikayı kendisinin bitirmeye çalışması sonucunu doğurmuştur.  İşte bu nokta farkında olmadan kendi sonunu da hazırlıyordu. Zira daha öncesinde sadece yaratıcılık ve eserlerin gerçekleştirilmesi ile uğraşırken, şimdi maddi konular da işin içine girmişti. Bu ise onun yaratıcı zihninde düşünülmedik etkiler yapacak ve zihni bu konularla çok meşgulken, üzerine gelen bir tramvayı farkedemeyecek ve hayatını kaybedecekti.

 

Casa Mila Antoni Gaudi Cengiz Eren NLP

 

Yukarıda anlatılanlara baktığımızda önemli sonuçlar ortaya çıkarabiliriz.

Çocuk yaşta yaşanan kötü tecrübeler veya hastalıklar hayatı düşündüğümüzden çok daha fazla etkileyecek ve farkında olmadığımız stratejilerin kullanılmasını sağlayacaktır. Bu tecrübelere bağlı etkiler ortadan kaldırılmadıkça değişimin olması kolay değildir.

Doğa insan ilişkisi 0-7 yaş arasında kurulabilir ve çocuk doğa içinde özgürce yer alabilirse, yaratıcılığın kullanılabilir olmasını sağlayacaktır.

Kaybolmuşluk duygusu bir veya birden çok içerikte görünür olma ihtiyacını ortaya çıkaracak, bu da bir şekilde kişinin yaptığı işe yansıyacaktır.

Erkek çocuğun babası, kız çcuğun annesi ile olan ilişkileri de kişinin geleceğinde önemli etkiler sağlayacaktır.

Yaşadığı kentten doğaya, oradan da Barselonaya giden Gaudi farkında olmadan dışarıda kalmış, dışarıda kalmaya devam ettiği müddetçe, başarılı olmuş ama La Sagrada Familia içinde yaşamaya başladıktan sonra içeriye girmeye çalışmış ve eserini bitiremediği için içeriye girememiştir.

 

En önemlisi ise yaratıcı zihinlerde herhangi bir konu ya da içerik çok önemli hale geldikten sonra başka hiçbirşey düşünülmemekte, dış dünya ile bağlantılar kesildiği için kişi kendisini koruyamamakta ve tehlike altında kalmaktadır.

Casa Batllo Antoni Gaudi Cengiz Eren

 

Bugün hem Barcelona'yı Barcelona yapan eserlerin sahibi ve o dönemden sonra yetişen, Picasso, Dali, Joan Miro gibi çok sanatçıyı etkileyen Gaudi hakkında düşündüklerim bunlar. Zeka hızı fazla ve algı seviyesi yüksek insanları kendisini korumaları için ilave araçlara ihtiyaç duymaları normal sayılmalıdır. Bu anlamda Dahiler her zaman daha büyük tehlike altında kalmaktadır. Akıl oyunları (Beatiful Mind)  filminde McCarthy döneminde topluma aktarılan anti komünist düşünceler normal insanlarda bir etkiye yol açmazken, Dahi John Nash'in beyninde önce paranoya ve sonra da şizofreniye yol açması gibi.

Gaudi albümü ve La Sagrada Familia şarkısı sözleri dolayısı ile Papalık tarafından aforoz edilmiştir.

Bu gün uyguladığımız NLP ile Zihinsel Detoks programı  yaşananların etkilerini kişinin üzerinden kaldırabilmekte ve kaynaklar ve yaratıcılığın daha zengin olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Evliya Çelebi Çok okuyan değil çok gezen bilir demiş. Ama bilinmesi gereken önemli noktalardan bir başkası da bilmek de bazen farkında olmadan sorun yaratabilir. Önemli olan zihinsel süreçlerin nasıl oluştuğunun farkına varmak gerektiğidir. Zihnimiz mantıksız ve içeriksiz çalışmakta ve biz mantıklı ve içerik ile birlikte düşündüğümüz için çoğu şeyi anlayamamaktayız.  Bunu öğreniebildiğinde kişinin kendi hayatını yönetmesi çok kolaylaşmaktadır. Bu da içeriksiz bilgi aktarımı ile oluşacak süreçtir.

Yazı Voyager Dergisi için hazırlanmış ve yayınlanmıştır.

Ekim 2010

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

 

TOP