Cin Çarpması

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

logo_en.gif<pİnsan hayatında önemli anlar birçok kez yaşanır.  Daha çok stratejik kararların verildiği bu anların önemi çok sonra anlaşılır. Evlilik kararı böyle bir karardır, üniversite seçimi, ev almak, şehir değiştirmek, ülke değiştirmek, kimlik değerlerinden birini veya birkaçını değiştirmek.


Sonuçları yaşandıkça görülür ve geriye dönülemez noktalar da aşılmış olabilir. Ancak yazımızın konusu bu değil.

Yazımızın konusu hayatın içinde yaşanan ancak algıların çok açık olduğu bir zamanda yaşanan bir korku veya duygunun çok derine kaydolup üzerinin kapatılması. Daha sonra da bu olayın unutulması.  Unutulduğu düşünülen bu olay farkında olmadan hayatı etkileyecektir. Yazımızın konusu bu.

 Bu anların ne kadar önemli olduğu o anda anlaşılmayabilir, ancak daha sonra etkileri farkında olmadan görülecektir.  Farkında olarak yaşanan durumların oluşturduğu stratejiler o anda etki etmez görünse de, sonrasında yaşanan olaylar bu etkileri ortaya çıkarabilir.  Bu anlamda çok söylenen  farkındalık da bu konuda işe yaramayacaktır. Kişi bu olayın farkına kendisi varamayacaktır.

Karar veremeyen veya harekete geçilemeyen bir yapı var ise, bunlar hep geçmiş olayların etkileri olsa gerektir. Geçmiş olaylar derken sadece kişinin kendi geçmişinde  yaşadığı olaylardan bahsedilmektedir.

Yaşanan olaylara bakıldığında insanın kendisini kötü hissettiği durumların etkileri anlaşılmalıdır.  Kişiler genel olarak iyi ve başarılı sonuçlar üzerinde düşünmemekte ve başkalarına anlatmamaktadır. Kötü hissedilen anların sonrasında ise, kişi düşünmeye başlamakta, başkalarına bu duygularını anlatmakta ve hissettiği kötü duygular sistemde daha etkili hale gelmektedir.  Bu başka bir yazının konusu.

Bu yazıda üzerinde duracağımız konu “Cin Çarpması” olarak adlandırabileceğimiz durumların açıklanmaya çalışılması.  Cin Çarpması tabiri genellikle köylerde kullanılan bir tanımdır. “Onu cin çarpmış” derler.  Bir olay nedeniyle kişinin davranışları diğerlerinden farklı hale gelmiştir. Belki de bu durumu yaşayan “cin çarpmasını”,  istediğini yapmakta kullanıyor olabilir.  Ancak  yazımızda  bahsedilen cin çarpması cinin varlığından bağımsızdır.  Ortada cin olmadan da cin çarpması sonucu ortaya çıkabilmektedir.

Kişinin bütün duyu organları açık ve korunmasız  durumda  yaşanan ani ve beklenmedik bir uyarı, bu sonucu doğuracaktır.  Buna ait çok sayıda örnek verilebilir.  Alınan bu uyarı ile kişi donup kalabilir, dili tutulabilir, kekeleyebilir, tüyleri diken diken olabilir.  Genellikle gece veya karanlıkta veya bilinmez bir ortamda olan bu durumda algıların çok açık ve korunmasız olması  da etkinin daha da büyümesini sağlayacaktır. Bütün bunlara ilave olarak anlatılan korku dolu masallar, -iğneli fıçı, cadı, cin, şeytan hikayeleri- kişinin zihninde  varolan bu korkuları da birlikte açığa çıkaracak ve yeni yaşanan duygu ile birlikte kaydedilecektir.  Örnek olarak vermek gerekirse, kişi kendini iyi hissederken veya uykuda atılan beklenmedik bir tokat,  gece karanlığında güvendiği bir kişiden gördüğü taciz, oyun oynayan bir çocuğun duyduğu çığlık cin çarpmasına benzer sonuçları yaratabilir. Yaşanan bu olay sonrasında hissedilen kaydedilen bu duygular kapanacak ve her şey kişiye normal gibi görünecektir.

Ancak algılar çok açık olduğu için bu duygu çok derine kaydedilmiş ve üzeri kapatılmıştır.  Kişi ne yaşadığının ve bunun sonuçlarının ne olacağının farkında değildir.  Ancak herhangi bir nedenle bu duygular yeniden ortaya çıktığında, stratejik etkileri de hayatı ve hayatın yaşanma biçimini etkileyecektir.  Bu neden de kişinin hayatında yediği yeni bir darbe olacak ve kapatılmış bu tecrübe veya tecrübelerin kapakları açılacaktır. Sonrasında ise davramışlarda, düşüncelerde önemli bir değişim ortaya çıkacak ve kişi hayatını yönetmekte eskisinden daha çok  zorlanacaktır.

Verilecek birkaç örnek bu konuda açıklayıcı olabilir.

Birinci olarak Trene binen çocuk,

Parası olmadığı için trenin kapısında ayaklarını sallandırarak  seyahat eden çocuk, zihninde bir ses duyar, “ayağa kalk” ve ayağa kalkarken önce bir ayağını sonra diğer ayağını çeker ve aynı anda istasyonun peronu önünden geçer. Ayağa kalkmasa ayakları kopacaktır. Kalkmış ve kurtulmuştur ama hissettiği anlık korku derine kaydolmuştur.  Fiziksel olarak sağlıklı olsa da zihinsel olarak ayakları kopmuştur. Bu ise yaşadığı daha sonraki beklenmedik olay sebebi ile açığa çıktığında, ayakları daha yavaş hareket  eder hale gelecektir.

İkinci olarak Uykudaki kedi,

Misafirliğe giden çocuğun uykusu gelmiş ve uyumuştur. Aile onu misafirliğe gidilen evde bilmediği bir odaya yatırmıştır.  Oda karanlıktır ve odada bir küçük kedi vardır. Çocuk bir zaman sonra uyandığında göğsünde bir ağırlık hisseder ve uyanır. Uyandığı anda çok yakınında parlak iki  tane nesne görür. Bunlar kedinin parlayan gözleridir. Kedi sıcak bulduğu için kişinin göğsüne yatmış ve mırıldamaktadır. İlk anda donup kalır ve sonrada bağırır, göğsünde  ne olduğunu bilmediği nesne kaçar.  Bu da cin çarpmasına başka bir örnek sayılabilir. Bilmediği bir yerde ve iki parlak nesneyi göğsündeki ağırlıkla birlikte hisseden kişinin sonrasında kedilerden ve 4 ayaklı tüylü hayvanlardan çok korktuğunu söylemeye gerek yok.

Üçüncü olarak kaçış

Bir sebepten dolayı kara vagon ile seyahat eden bir aile içinde 3 yaşlarında küçük bir çocuk vardır. Tren uzun bir süre gittikten sonra aniden durur.  Aile büyükleri ne olduğuna bakmak için vagondan iner ve çocuk kara vagonda ve karanlıkta tek başına kalmıştır. Vagonun kapısından dışarı doğru bakar.  Ve gidenler ellerinde kanlı bir şeyler taşımaktadır. Çocuk donup kalır.  Sonrasında anlaşılır ki, tren bir inek sürüsüne çarpmış ve vagonlarda seyahat edenlerin de,  ölü ineklerin etlerini parçalayarak uzun tren yolculuğunda pişirmek için aldıkları anlaşılır. Ancak olan olmuş ve çocuk cin çarpması benzeri durumu zihnine  ve de çok derine kaydetmiştir.

Bu ve benzeri durumlar  cin çarpmasına benzer durumları kolaylıkla açıklamaktadır.  Bu etkiler ortadan kalkmadan kişinin kendi hayatını yönetmesi pek de mümkün olmayacaktır. Cin Çarpmasına benzer bu durumlar ve etkilerin ortadan kaldırılması, kişinin kendi hayatını yönetmesini ve kaynaklarını daha iyi kullanmasını sağlayabilir.

Geçmişte yaşanan kötü tecrübeler yarattıkları stratejilerle hayatı etkilerken, sebebi bilinmeyen sonuçlar  da hayatı farkında olmadan daha derinden etkileyecektir. Bu etkilerin ve stratejik sonuçların ne olduğu dikkatli olarak incelenmeli , bulunmalı ve etkileri ortadan kaldırılmalıdır, hem de hemen.

Zihinsel Detoks programı ile bu etkilerin ortadan kaldırılması kolaylıkla mümkün olabilmektedir.

Sizin hayatınızda cin çarpmasına benzer durumlar kaç kez yaşanmış olabilir?

 

TOP