Tren İstasyonu ve çatı tamiri

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

NLP ile Zihinsel detoks Cengiz ErenÇatı Tamiri

İstasyonlar. Tren istasyonları. İnsanların gelip tren beklediği, tren geldiği anda bırakılıp gidilen yapılar. Kimse istasyonda kalmak istemez. Sadece bekler ve trene biner ve gider.  O sırada istayon yalnız kalır, yeni yolcular gelinceye kadar. Bir istasyondan yola çıkılarak hazırlanan bir yazı, ilginizi çekebilir. İstasyon mu?, Tren mi?, Yol mu?, Yolcu mu? olmak istersiniz? sorusuna cevap aramıyor.  Olmayan istasyonda gelmeyecek treni beklemek cümlesini de açıklamaya çalışmıyor. Beynimiz ve istasyon çatısı arasındaki bağlantılar kurulmaya çalışılıyor.

Kızıltoprak İstasyonu

İstasyonun karşısında oturmak böyle bir şey.  İstasyonda her zaman hareket vardır. İnsanlar gelir, trenler gelir, insanlar biner, trenler gider.  Rayların üzerinde duyulan fren sesidir önce. Daha sonra da lokomotifin sesi artar ve rayların üzerinde tekerlekler ses ince bir tıslama sesi çıkararak hareket eder. Sonra bağlantı noktalarındaki tıkırtıların sayısı artarken ses azalır. İstasyon boşalmıştır. Binenler kimbilir nereye gideceklerdir. Evlerine gidenler, okula gidenler, işyerine gidenler, sevgilisine gidenler, hepsini yazmaya kalksak, sayfalarca tutar.  Sonra yeniden istasyona gelen yeni yolcular, sonra yeni bir tren ve yeniden hareket.

NLP ile Zihinsel Detoks Cengiz Eren

İstasyon ve Duygular

Bu anlamda istasyon bir çok duygunun yaşandığını yerdir. Ayrılanlar, birleşenler, uzaklaşanlar yaklaşanlar. Kimi sevinç dolu, kimi gözyaşı, kimi kahkaha dolu, kimi gösterilmeyen hüznün yüzlerdeki yansıması. Tebessümlerde gölgeler yaratır belli belirsiz.

İstasyonlar hep oradadır ve orada olacaktır. Yolcular istasyonun ne düşündüğünü hiç düşünmezler. İstasyona yolcu gelince nasıl sevindiğini, tren yolcuları alıp götürdüğü zaman eli böğründe nasıl kaldığını bilemezler. Tam bu duyguyu yaşarken yeni bir yolcu yeni bir sevinç demektir. İstasyon da trene binmek istemiş midir? Bu bilinmez.

NLP ile Zihinsel detoks cengiz Eren

Bir sabah çekiç sesleri ile uyandığımda istasyona iskele kurulduğunu gördüm. Sonra ustalar istasyonun damına çıktılar. Kiremitler toplanıyordu. Tamirat yapılacak diye düşündüm ki düşündüğümün doğru olduğunu gördüm. Tuğlaların altından çıkan tahtalar çürümüşlerdi ve dokunulduğu zaman hemen kırılıyordu. Aslında istasyon ne kadar sağlam görünüyordu. Güçlü, sağlam ve tertemiz. Ama tamirat başladığında ortaya çıkıyordu, öyle olmadığı. Sonra tuglalar tamamen kaldırıldı. Tahtalar tek tek sökülmeye başlandı. Sadece kirişler kalacak şekilde. Ama  kirişlerde eskimişti. Kirişleri kaldırmaya başladıklarında  çatının iç kısmının ne kadar kirli ve tozlu olduğu da görünüyordu. Çatı ve tuğlalar bir kapak vazifesi görüp iç tarafın görünmesini engllerken içeriden neler olduğunu göremiyorduk. Ama çatı kaldırıldığında durum çok net görünmeye başlıyordu.

.

NLP ile Zihinsel Detoks cengiz Eren

Aslında bu durum Zihinsel Detoks'a benzetilebilir. İstasyona tamirat değil değişim uygulanıyor ve geçmişten kalan izler yokediliyor ve temizleniyordu. O kadar korumalı olmasına rağmen bir sürü hasar ortaya çıkmıştı, kapaklar kaldırıldığında. Tamirat hala devam ediyor. Her tuğla ve tahta kalktığında içerideki durum biraz daha net ortaya çıkıyor.

NLP ile Zihinsel detoks cengiz Eren

Geçmişte Yaşananlar ve Çatı

Geçmişte yaşanan tecrübeler ait duygular sanki bir çatı altına yerleşiyor ve orada kalıyorlar. Görünmüyorlar ama bu tecrübeye ait duygular çağrışımlarla ve hiç beklenmedik anlarda yüzeye taşınıyorlar.  Yine bu tecrübelerin oluşturduğu stratejiler, hayat içinde benzer içeriklerde farkında olmadan kullanılmaya devam ediyorlar.  Bu stratejilere bağlı sonuçlar elde ediliyor ama zorlanan, acı çekilen yapı her zaman devam ediyor, sistemde varolan kötü tecrübelerin sayısı fazla.

NLP ile zihinsel detoks

Dışarıdan çok sağlam, başarılı ve güçlü görünen bir insanın, aslında bazı içeriklerde ne kadar zorlanabildiğini dikkatli olarak incelerken görebiliyoruz.  İste bu nedenlerden dolayı zaman zaman sağlam görünen çatının altında neler olduğu görülmeli ve etkileri ortadan kaldırılmalıdır. Bu ne kadar küçük yaşta olursa, kişinin yaşam kalitesi o kadar yükselecek ve aldığı keyif artacaktır. Bir çok olumlu sonuç elde ettiği halde gece rahat uyuyamayan herkes Zihinsel Detoks programına katılabilir ve kaynaklarına uygun hedefler ve değişim sürecinin nasıl olması gerektiğine karar verebilir.

NLP ile Zihinsel Detoks Cengiz Eren

Bir çatı tamirinde yola çıkılarak hazırlanan yazı, aslında gözümüzün önünde ne kadar zengin bilgilerin olduğunu göstermekte ve bağlantıları kurunca bilgi kullanılır hale gelmektedir, tabii içeriksiz düşünmek gereğini de unutmadan.. 

NLP ile Zihinsel detoks Cengiz Eren

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

 Yaşadığınız tecrübeler bir bakın, hatırladıklarınız, unuttuklarınız, önemsedikleriniz, önemsemedikleriniz, yaptıklarınız, yapamadıklarınız. Bunları kısaca gözden geçirdiğnizde, bunlardan hangisi hayatınızı ve hayatınızdaki stratejileri etkilemiş olabilir. Tecrübelerinizi, size kendinizi kötü hissettiren veya donup kalmanızı, veya korkmanızı sağlayan tecrübelerinizi yorum kısmına yazarsanız, etkilerinin ne olduğunu size kolaylıkla gösterebiliriz. Hissettiğiniz bu duyguların etkisi ortadan kalkmadan stratejiler kullanılmaya devam decektir.

 

TOP