Otomatik Portakal veya başarıya programlanan zihinler

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

mind.gifOtomatik Portakal 

Farkında olmadan zihinlerimize aktarılan yanlış cümleler ve nominalizasyonlar hayatı giderek zorlaştırmakta, kişiyi farkında olmadan hiçbirşey yapamaz veya kendine zarar verebilecek davranışları yapmasına neden olmaktadır. Bu anlamda sadece başarıyı düşünen ve başarıya programlanan bir zihin ile kendisini bir hedef uğruna feda etmeye hazır canlı bomba arasında hiçbir fark yoktur. Bu anlamda kişiler farkında olmadan Clockwork Orange Otomatik Portakal kitabında ve filminde anlatılan sonuçlara ulaşmaktadırlar, kendilerini koruyamadıkları zaman.

 ClockWork Orange

ClockWork Orange kitabı ve filmi kişinin zihninin programlanabileceğine dair bir göstergedir. Ama programlanan zihin bile programlanmış olmasına rağmen istenen sonucu ortaya çıkaramamaktadır. Romanın ve filmin sonu programlanan zihnin yokolması ile üzücü bir şekilde sona erer.

Başarının Kutsanması

Geçtğimiz yıllarda toplumun önüne sunulan "Başarı" modelleri de istenen sonucu ortaya çıkarmayan zihin programlama modelleridir. Başarılı olmak, tozu dumana katmak (yakıp yıktığınızda toz dumana katılır), kişisel kurtuluş savaşı başlatmak (savaşın sonunda kan ortaya çıkacaktır), mükemmelliğe ulaşmak ve benzeri bir sürü kavram ya da metaforla zihinlerin programlanabileceğini düşündürtmektedir. Ancak bu yola çıkanların dikkatli olmaları gerektiğini öncelikle söyleyebilmek mümkün. Zira farkında olmadan otomatik portakal haline gelebilir yapmak istemedikleri şeyleri yaparak kendileri ile iletişimlerini kesebilirler ve hasta adam (sick-man) haline dönüşebilirler.

Stanley Kubrick

Clockwork Orange filminde beyne bilgi aktarılarak düzgün bir vatandaş yaratmak isteği herhalde dünyada yönetim oluştuğu günlerden bugüne kadar devam etmiştir. Hem yönetenler, hem tarikat şeyhleri kendi söylediklerinin doğru kabul edildiği, düşüncelerini eleştirmeyen vatandaşlardan ve müritlerden çok da hoşlanır olsa gerektir. Bir de yapılanlar konusunda "siz bilirsiniz" cümlesini duymayıda istiyor olabilirler. Bu söylemler kendilerinin yaptıklarını da doğrulayacaktır. Çağımızın yeni düzeninde zihnin programlanması reklamlarla, şarkılarla, haberlerle, dizilerle, filmlerle ve yeni dönemde internet yayınları vasıtası ile yapılmaya çalışılmaktadır. Amaç tepki göstermeyen, söyleneni kabul edip etmediği belli olmasa da kabul etmiş görünen bir insan grubu yaratmaktır. Burada müziğiin ve ritmin önemini de unutmamak gerekiyor. Zira dizilerin izlenmesindeki en önemli etkenlerden biri arka plan müzikleridir. Reklamlar benzer şekilde organize edilmekte hareketli parçaların görüldüğü marka bilgileri zihnimize müzikle kaydedilmeye çalışılmaktadır. Aktarılan bilgilerde ise zihinsel boşluklar önem kazanmaktadır. Toplumdaki zihinsel boşlukların ne olduğunu farkedenler bu içerikleri doldurmaya çalışmakta ve zihnimizde yer almak veya aldıkları yeri üste taşımak istemektedirler.

Başarı ve Cinsellik

Başarı Türk insanının zihininde olan önemli boşluklardan, cinsellik ise bir diğeri. Ünlü olmak, yabancı dil bilmek, zengin olmak, güçlü olmak, tavır koyabilmek, hayır diyebilmek de boşluklar arasında sayılabilir. İşte bu boşlukları doldurmaya çalışan kişilerin çok iyi birer sosyolog oldukları söylenebilir. Özellikle şarkılarda ve reklamlarda gördüklerimiz bu boşlukların doldurulmaya çalışılmasından ibaret. Magnum reklamında aktarılan röntgencilik, sonrasındaki heyecanlanmanın dondurma ile bastırılmaya çalışılması ve reklamın sonunda gösterilen çukulata içinden çıkan Magnumun neleri çağrıştırdığına dikkat ederseniz ne demek istediğimi kolaylıkla anlayabilirsiniz. Önceki dönem reklamlarda Magnum'u erkeklerin aldığı söylenebilirse, yeni kampanya da kadınların hedef alındığı söylenebilir.

Paradan Para Kazanmak

Kredi kartları reklamlarında görülen harcadığınız paradan para-puan kazanmakta benzer şekilde kişilerin para harcamak konusundaki boşluklarını doldurmaktadır. Sizden bir para çıkıyorsa ve bundan para kazanıyorsanız kazandığınız paradan sizden çıkan parayı çıkarttığınızda elinizdeki sonuç ne kadar kaybettiğinizi gösterir. başarıUzun vadeli yapılan taksitlerde sizin o karta bağlı olmanızı da ayrıca sağlayacaktır. Böylece kredi kartınızdaki ödemelerde yaptığınız bir geç ödeme kazandıklarınızın hepsini alıp götürecektir. Sizden bir para çıkışı varsa bundan para kazanmayı düşünmek akla yakın olmayacaktır. Para sizde iken para kazanmak istiyorsanız tahvil, borsa, faiz gibi yatırım araçlarına yönelmek daha yerinde olur.

Yaptığınız davranışlara bir bakın, bu davranışlar sizin kendi kararınızla mı alınıyor yoksa bir otomatik portakal gibi zihninize aktarılan bilgilerin sonucu mu? Eğer bir marka veya ürün üzerinde hiç düşünmeden almaya kalkıyor veya istiyorsanız bilin ki Clockwork çalışmaktadır, tik tak, tiktak şeklinde.

İnsanın kendi boşluklarının farkına varması ve bu boşluklarını kendisinin kendi kararı ile doldurmaya başlaması kaynaklarını kullanabilmesini sağlayabilir, hem de çok kolaylıkla. Aksi takdirde farkında olmadan zihinsel MS (Multipl Sklerosis) hastalığına yakalanıp, kaynakları çok zengin olduğu halde bunları kullanamaz, uçak, deprem, sınav korkuları ile yine farkında olmadan kendilerini korumaya çalışabilirler. Bu sonuç ise onları giderek hiçbirşey yapamaz hale getirecek, çok acı çekildiğinde yaşanacak değişim sürecinde de büyük acılar yaşanabilecektir.

Yazılanlar hakkında karar ve yorumlar tabii ki, size ait.

 

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

 

TOP