Uyuşturucu Gündemi

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 
afyon.jpgGündeme uyuşturucu yeniden düştü. Bir lise öğrencisinin yaşadığı hazin durum gündemin bu yönde oluşmasını sağladı. Arkasından yeni uyuşturucu haberleri izlemeye başladık. Uyuşturcu yaşının 11 12 yaşlarına kadar düştüğünü görmek gerçekten çok üzücü.

Nedenleri üzerinde çok şey soylenebilir. Kişiler yaşadıkları boşlukları bir şekilde doldurmak zorundalar. Bu başluklar kimi içerikte, başarı ile, kimi içerikte para ve güç ile, kimi içerikte sevgi ve aşk ile kimi içeriklerde ise uyuşturucu ile doldurulmakta. Burada kişinin yaşadığı duygusal hareketleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Kesikli duygusal hareketleri yoğun olarak yaşayan kişiler bu durumun sürekli hale gelmesi durumunda daha fazlasını isteyeceklerdir.

Borsa da, kumarda, yarışma sporlarını yapan ve seyreden kişilerde, çizgi filmlerde hatta reklamlarda kesikli duygusal durumların yaşanması mümkün olabilmektedir. Uyuşturucu ise kesikli duygusal durumların yaşandığı uç noktadır. Kişi uyuşturucu almaya başladığında algı düzeyi değişmekte ve algı düzeyine uyuşturucu olmadan ulaşamamaktadır. Böylece diğerlerinde olduğu gibi bağımlılık çok belirgin hale gelmektedir. Uyuşturucu alındığında olan durum normalleştiği için, normal durum anormal hale gelmektedir.

Boşlukların doldurulması ise farklı seviyelerden uyuşturucu alımı da başlamaktadır. Davranış seviyesinde gaz olarak, inançlar ve kişilik seviyesinde katı olarak (haplar), kimlik seviyesinde ise sıvı olarak alınmakta ve damara enjekte edilmektedir.

Burada şunu da gözardı etmemek gerekmekmektedir. Bazı şarkılarda yer alan "Yüksek dozaj" kelimeleri ve "Damardan" kelimesi ile anlatılmaya çalışılan durumlarda direkt olarak uyuşturucu ve bağlı çağrışımları kişilerin beynine aktarmaktadır. Buna ait çok sayıda sözel ve yazılı aktarım örnekleri verilebilir.

Hatta öyleki uyuşturucu hakkında bilgisi olmayan öğrencilere verilen "uyuşturucudan korunma" seminerleri bile uyuşturcu kullanımını tetikleyecek sonuçları ortaya çıkarabilmektedir.

Bunlardan korunmanın yolu ise kişinin kendi boşluklarının farkına varması ve bu boşlukları kendi kontrölünde doldurmaya başlaması ve bunun kadar önemlisi ise hayır diyebilmesi öğrenmesi gerekmektedir.

Bu konuda hazırlanan detaylı yazı www.erenlp.com/uyusturucu.htm adresinden okunabilir.

 

TOP