Fatih Terim, Milli Takım ve Yorumlar

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 
Yenilmekten Korkmuyoruz mama nefret ediyoruz.

Fatih Terim Milli Maç ve Stratejiler

Malta Maçı başlamadan önce verilen demeçler yine oldukça sert idi. Bu sertliğin maça yansıyacağı belli idi. Fatih Terim verdiği mesajlarda Malta maçının zor olacağını söylüyordu. Rakip kolay görülmesine rağmen hem Fatih Terim ve hem de futbolcular gergindi. Ve maç Başladı.

Gergin ve Sinirli

Malta maçı başladığı andan itibaren gerginlikler biraz daha ortaya çıkmış ve futbolcuların vurduğu toplar, gerginlik yüzünden yapılan zamanlama hatalarıyla direkten dönüyordu. İlk gol'ü kalemizde gördükten sonra ilk yarı sonunda beraberlik sağlanacaktır. İkinci yarida ise benzer durum devam etmiş, Hakan'ın rekor kırmasını sağlayacak paslar ona yönlendirildiği için gol gelmiyordu. Bu sırada bir uzun pastan yaratılan pozisyon ikinci golü de kalemize görmemize sebep oluyordu.

Maç sonunda Fatih Terim televizyona konuşurken bir elini duvara yaslamak, duvardan destek almak zorunda kalıyor ve terli ve sinirli şekilde mesajlarını veriyor ve spikeri de ne sorması gerektiği konusunda uyarıyordu. İşte bu noktalar geçildikten sonra tarihi cümlelelerinden birini söylüyordu. "Ders almam, ders veririm". Macaristan maçı sonrasında galibiyetin de etkisi ile yine tarihi bir mesaj veriyor ve " İntikam almak isteyen iki mezar hazırlamalı". Futbolda tribün terörünü tırmandıran "Yenilmekten korkmuyoruz ama nefret ediyoruz" cümlelerinden sonra yukarıdaki cümlelerin etkisi birkaç kat daha fazla olacaktır.  Zira özellikle içinde "mezar" olan cümle  futboldaki şiddetin biraz daha kanlı hale gelmesini sağlayacaktır.

Ders Almak Ders Vermek 

"Ders almam, ders veririm" cümlesi incelendiğinde Fatih Terim'in gelişim sürecinin sona erdiğini göstermektedir. Süreç biraz daha dikkatli olarak incelendiğinde Galatasaray'da çok önemli işler başaran ve tarihe geçen Fatih Terim, Fiorentina ve Milan'da başarısız süreçlerden sonra, artık başarısız olmamaya çalışacaktır. Yeniden Galatasaray'a döndüğünde ise başarısız olmamaya çalışmak stratejisi ona ve Galatasaray'a çok pahalıya mal olacaktır. Tabii ki Türk Futbolu da bundan etkilenecek, tribünlerdeki şiddet de artacaktır ve artmıştır da.

Meşhur Telsim Reklamı

Telsim reklamında İtalyan çocuğuna yalan söyleten reklamcılar ve bunun farkına varmayan Fatih Terim, bu sebepten Takımdaşlık konferansı verirken telefonla Milan'dan görevden alındığını ama sözleşmesinin devam ettiğini öğrenerek büyük bir şok yaşayacak ve buna yüzlerce kişi şahit olacaktır. Sözleşmesinin devam etmesi şu anlama gelmektedir. Türkiye'nin en başarılı insanı 200.000 dolar aylık karşılığında hiçbirşey yapamaz hale getirilmiştir. Fatih Terim bunun ne anlama geldiğini o zamanda anlamamıştır ve şimdi de anlamayacaktır.
 
 

İntikam Almak İsteyen İki Mezar Kazsın

"İntikam almak isteyen iki mezar kazsın" cümlesi ise gerçekten çok vahimdir. Hakkında yazı yazan insanları tehdit anlamına gelen bu cümle olsa olsa Shakespeare tiradlarında bile zor görülebilir. Daha önce Hamlet'e benzer davranışlar gösteren kişinin, şimdi Macbeth"ten daha ileriye gittiğini görmek üzücüdür. Geleceğe bakınca Milli takımımızın Avrupa Şampiyonası'a katılması zor görülmektedir. Aci çeken, acı çektikten sonra performansı yükselen bir takımla ve kendisi de acı çeken bir teknik direktörle bunu yapmak gerçekten zor olacaktır. Hele için için nefret, intikam ve mezar girmişse çok daha kötü sonuçlarla karşılaşılabilir. Futbolcuların yaptığı hareketler ve taşıdığı gerginlikleri görebilmek için uzman olmaya gerek yoktur. Norveçle yapılacak maçta büyük olayların çıkması da muhtemeldir. İlk yarıda iyi futbol oynamayıp, ikinci yarıda işittikleri sözler yüzünden iyi oynamaya başlayan bir takım için iyi oynamaları için acı çekmeleri gerekiyor denebilir. Malta maçı ve sonrasında çektikleri acı, hakeminde yardımıyla Macaristan'ı yenmemize sebep olmuştur.  Yukarıdaki cümlelere yeniden bakıldığında sadece Milli maçlarda değil, lig maçlarında da şiddetin artması sonucunu ortaya çıkaracaktır. Bu ise "motivasyon" yerine,  mezarı da içinde barındıran "mortivasyon" sürecine ilerlediğimiz söylenebilir. Fatih Terim Haberi
Bu yazı uzun yıllar önce yazılmıştı. Şİmdi de değişen pek bir şey yok. Lucescu da geçtiğimiz günlerde "Kaybetmekten nefret eden bir takım yaratmak" istiyoruz diyerek, futbolun içine nefreti bir daha soktu. Futbolda şiddet artacak ama bu söylemlerde devam edecektir. Zira Lucescu'da kaybetmekten nefret etmektedir.
 
Cengiz Eren
NLP Uzmanı ve Eğitmeni
 

İlgili Linkler:

 

TOP