NLP Nedir

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

nlpnedir.jpgNLP Neuro Linguistic Programming

NLP bir tavırdır, kişisel özgürlük sınırlarının ötelenmesidir, yaşanan dünyayı yönetmek için kullanılan bir teknikler bütündür. NLP'yi öğrenmek ve kullanmaya başlamak, kaynaklarınızı kullanmanızı sağlayacaktır. NLP'yı kullanmak ve değişim için seminerlerimize katılabilir, Zihinsel Detoks programı hakkında bilgi alabilirsiniz.

NLP Uzmanı

Duyular duygular kullanılan dil ve davranışlar arasındaki bağlantıların ne olduğunu inceleyen ve bu bağlantıların yeniden kurulmasını sağlayan tekniklerin toplamına verilen bir araç, NLP. NLP'yi farkında olmadan kullanan kişilerin neler yaptıklarını değil nasıl yaptıklarını sorgulayarak modellenmiştir. Richard Bandler ve Jon Grinder tarafından adlandırılan bu modelin araştırılma nedeni terapi gören kişi ile terapist arasındaki iletişimin doğru şekilde kullanılması isteğidir. Başlangıçta NLP'nin modellenmesini sağlayan bu sebep olduğu halde kısa bir müddet sonra bu içerik dışındaki insanın içinde olduğu her alanda kullanılabileceği anlaşılmıştır.

Richard Bandler John Grinder

Richard Bandler ve John Grinder arasında davaya da neden olan isim hakkı davasını açan Richard Bandler davayı kaybetmiştir. Bu ise NLP'nin açık sistem olarak yer almasını sağlamış ve herkes bu bilgileri kullanır hale gelmiştir. Bu gün reklamlarda,  televizyonda, gazetelerde, yazılan yazılarda, şarkı sözlerinde ve anlatımlarda NLP teknikleri yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu kullanımların bazıları olumlu sonuçlara yol açarken bazıları istenen sonuçların tam tersi bir durum ortaya çıkarabilmektedir. Bu konulardaki örnekler yazılarımızın okunması ile farkedilebilir.

Milton Erickson ve NLP

Milton Eriksson, Fritz Pearls, Virginia Satir'in neler yaptığını olduğu kadar nasıl yaptığını anlamaya çalışan kişiler dil motiflerinin ne kadar önemli olduğunu da farketmişler ve Linguistik'i sisteme dahil etmişlerdir. Gramatik, Pragmatik, Semantik sonuçların neler olduğunu farkedemeyen kişiler için NLP farkında olmadan istenen sonucu ortaya çıkaramamaktadır.

Dil Kullanımı Türkçe ve NLP

Türkçe ise İngilizce'den çok daha karmaşık, esnek ve zengin olduğu için Türkçe modelde NLP aktarımları söylenen cümleler açısından daha fazla zorluk arzetmektedir. Türkçe'yi doğru modelde kullanmayan kişilerin aktaracağı NLP bilgilerinin fayda sağlamayacağı da söylenebilir.

 Zira kişisel veya kurumsal seminerlerde her ne kadar kişi değişmek istediğini söylese de farkında olmadan değişime direnç göstermektedir. Bu direncin ortadan kalkmaması durumunda kişi birçok bilgiye sahip olduğu halde eskisi gibi yaşamaya devam ettiği için değişememekte ve geçmişteki sorunlarını çözememektedir. Benzer şekilde içinde hamasi sloganlar bulunan kişisel gelişim kitaplarını okuyan kişiler sorunlarını çözemedikleri için sorunun kitapta değil kendilerinde olduğunu düşünmekte, böylece sorunları çözmek için okunan kişisel gelişim kitapları sorunları arttırmaktadır.

NLP Braingineering

Uzun yıllardır NLP konusunda yaptığımız çalışmalar ve uygulamalar NLP'nin Türkçe modelde nasıl kullanılabileceğini kişilere ve kurumlara kolaylıkla aktarabilmektedir. Reklam metninde olsun, kamuoyuna yapılan bir açıklamada olsun, yapılan bir davranışın neden yapıldığı ve sonuçlarının neler olabileceği konusunda NLP bilen bir kişi açık ve içeriksiz yorumlar getirebilmelidir. Aynı şekilde kendi yazdıklarında da ne aktardığının farkına varabilmesi NLP bildiğini gösteren en önemli delil sayılabilir.

Mustafa Kemal

Örneğin Mustafa Kemal NLP'yi bilmediği halde onu modelleyenlerden çok daha iyi kullanabildiği için bu gün yaşadığımız Türkiye Cumhuriyetini kurabilmiştir. Dil olarak, davranış olarak doğru modelde ve o ana uygun stratejilerde bilgi aktarabildiği, insanları ortak bir hedefe yöneltebildiği için bu önemli ve değerli sonucu elde edebilmiştir. NLP herkes tarafından öğrenilebilir, kullanılabilir. Ancak NLP'yi öğretmek konusunda sertifika yetkinliğinden  çok bilgi ve kaynak yetkinliği önemsenmelidir. Bu ise kolaylıkla şu şekilde anlaşılabilir. NLP'yi tanımlayan kişi aslında kendisine ait boşlukların neler olduğunu da ifade edecektir. NLP'yi başarının yolu olarak gören kişinin başarıya ihtiyacı olduğu söylenebilir. NLP'yi mükemmelleşme tekniği olan tanımlayan kişi ise henüz mükelleşmemiş ama mükemmelleşmek isteyen bir kişi demektir.  Bu açılardan söylemler kişi hakkında çok önemli bilgileri de aktarmaktadır.

NLP Milton Model ve Meta Model

Milton Model boşluklu bilgi aktarımlarının nasıl yapılandığını gösterinken, Meta Model boşlukların neden kaynaklandığını anlamamızı sağlamaktadır. Bu anlamda Milton Modelin tam tersi sayılabilir. Türkçe'de ise Milton Modelin yoğun olarak kullanıldığını görmekteyiz. Bu modelin en yoğun olarak kullanıldığı içerikler şarkılardır. Şarkıların dikkatli olarak incelenmesi ile Milton model kolayca farkedilebilir. Sezen Aksu, Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Yıldız Tilbe şarkılarında ise bu kullanımın çok yoğun oldupu söylenebilir. Dikkatli olarak incelendiğinde NLP'yi farkında olarak veya farkında olmadan kullanan çok sayıda insan olduğu farkedilecektir. Bu kişilerin kamuoyundaki etkilerinin ve başarılarının altında bu yatmaktadır. NLP ile bu kişilerin neler yaptıklarının farkediliyor olması onların NLP'ye karşı tavır alabilmesini  sağlamaktadır. NLP öğrenilebilir, NLP kullanılabilir, NLP ile kişinin kaynaklarına uygun hedeflere ulaşması kolaylaşabilir. Bunu yapabilmek için de NLP'yi doğru modelde bilgi aktaran, Türkçe'yi doğru kullanabilen kişilerden öğrenilme gereği ortaya çıkmaktadır. Kararı ise kişinin kendisinin vermesi en doğru olanıdır.

 EFT, Kuantum, Yaşam Koçluğu, Mentörlük, Neuro Format, ODEME Optimum Denge Modeli

Bugüne baktığımızda hemen her türlü bilgi aktarımında, konuşmalarda, sunumlarda NLP tekniklerinin kullanıldığını görebiliriz. Özellikle seçimlere doğru ilerlediğimiz bu günlerde, siyasi parti liderleri NLP Tekniklerini yoğun olarak kullanmaktadırlar. Aynı şekilde Quantum, EFT, Aile dizimi, yaşam koçluğu, psikoterapi gibi içeriklerde, Mevlana'nın, Fetullah Gülen ve benzerlerinin  sözlü ve yazılı aktarımlarında NLP tekniklerinin kullanıldığı farkedilebilir.

NLP Kullanıcı ve NLP Uygulayıcı Seminerlerimiz

Bu sebeplerden dolayı kişinin kendisini hem hayattaki fiziksel içeriklerden ve hem de sözel bilgi aktarımlarından koruyabilmesi için NLP'yi öğrenmesi yararlı olacaktır. NLP Kullanıcı ve NLP Uygulayıcı Seminerlerimiz bu konuda gerekli bilgileri aktarmaktadır.

 Zihinsel Detoks

Zihinsel Detoks programımız ise değişimi sağlayan ve kişinin kaynaklarını kolaylıkla kullanması sonuçlarını kısa zamanda ortaya çıkaran bir bilgi aktarım modelidir. Zihinsel Detoks bilgi aktarımları kişisel görüşmelerle gerçekleştirilmektedir. 0216 464 1727 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

 NLP Bir Tavırdır

NLP bir tavırdır, bilgiye ve hayata karşı kullanılması gereken bir tavır. NLP Kaynaklarınızı kullanmaya başlamanızı ve kişisel özgürlük sınırlarının ötelenmesini kolaylıkla sağlayabilir. NLP Değişiminizi kendi kararlarınızla gerçekleşmesini sağlayan teknikler bütünü ve bir modeldir. Öğrenme sürecinizi başlatabilir, öğrenci olmaktan öğrenici olmaya geçebilir, kendi hayatınızı ve yaşadığınız dünyayı yönetebilirsiniz.

Herhangi bir içerik kendinizden önemli hale geliyorsa, sorun yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Ev, araba, para, kariyer, aşk, başarı ve başka içerikler sizden önemli hale geliyorsa, sorun yaşanabilir.  Başarının kutsanmasının başarısız sönuçları gerçekleştirebildiği gibi.

 NLP İçerik Sizi Düşünmek Kitap

NLP ve İçeriksiz Düşünme modelini istedğiniz zaman öğrenebilirsiniz. Belki o gün bugündür.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

İlgili Linkler:

 

 

TOP