Bir şeyden de eksik kal

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ahmet hakanAhmet Hakan bugünkü Hürriyet'teki yazısında (21.10.2013) bir çok konudan bahsetmiş.

Yazının ilk bölümünde Pilotlar destanı başlığı var. Kurtulan pilotlarımız için yazılmış yazı. Türkiye'den Suriye'ye gidecek olanlara da bir uyarı var gibi. Siz de kaçırılırsınız demeye getiriyor.

Nerdesin Ey Vicdan başlıklı yazı ile Surıye'den gelen mültecilerin  çadırlarda kalması ve çektikleri sıkıntılar var.

 

Minik Bir Manifesto başlığının altında ise, Sarıgül'ün adaylığı ve İstanbul Belediye başkan adaylıkları ile ilgisinin olmadığı da yazılmış. Bana ne der gibi.

 

Çocuk Siyasetçi Melih Gökçek başlıklı yazıda ise Melih Gökçek'in bir çocuk gibi davrandığı ve kendisinin bu yüzden Melih Gökçek'e kızamadığı yazılı.

 

Birşeyden de Eksik Kal yazısı ise açılan helal sex shop ile ilgili.

 

Dükkanın Anahtarı yazısı ise Sarıgül'ün CHP daveti beklemesi ile ilgili. Sonucun AK Parti'ye (AKP'ye yazmamış) yarayacağı ile ilgili.

 

Son yazı ise Cüppeli Ahmet Hoca'nın  İzzet Çapa ile yaptığı röportajından alıntılar ve yorumlar var.

 

Bunlar tabii ki ilginç sayılabilecek gözlemler ve yorumlar. Ancak yazıda bir cümle var ki, Ahmet Hakan'ın neden böyle olduğunu ve kendisine otoritesini gösteren otorite ile neden çatıştığını da anlayabiliyoruz.

 

Cümle şu : "Rahmetli babam her şeylere heves ettiğimiz çocukluk günlerimizde bizi şu cümleyle durdurmaya çalışırdı: "Bir şeyden de eksik kal"."

 

Bu cümle birçok soruya cevap verecek nitelikte.  Yukarıdaki yazıda da görüldüğü gibi, Ahmet Hakan hiçbir şeyden eksik kalmıyor ve her konuda yazabiliyor. Bu cümle söylendiğinde farkında olmadan Ahmet Hakan'ın hayatını bu kadar etkileyeceğini kendisi de, rahmetli babası da düşünüemezdi. Böylece Ahmet Hakan bu cümle yüzündan hiçbirşeyden eksik kalmamak için hayatını farklı şekilde yaşıyor olabilir.

 

Farkında olmadan ortaya çıkan bu sonuç, Ahmet Hakan'ın yaşadıklarının keyfini çıkarmasını değil, yaşamadıklarına yönelmesini sağlıyor olabilir. Zira bu cümle kişinin yaşadığı anda yaşadığının kolaylıkla tüketilmesini sağlıyor olacaktır. "Baba sen bir şeyden de eksik kal dedin ama ben hiçbirşeyden eksik kalmıyorum ve kalmayacağım." cümlesinin sürekli olarak kendi hayatını yönlendirmesi ile eksik kalmamaya çalışacaktır. 

 

Tabii bu sonuçlar arafta kalmak ve kendi yaşadıklarını gözlemek gibi bir sonuç ortaya çıkaracağı için, yazarlığında ilerlemesini ama hayatı sadece izlemesini de sağlayacaktır. Bir tarafa ait olamama ve merkezde tek başına kalmaya çalışmanın nedeni bu olsa gerektir.

 

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 100 Şey kitabının yazarı Dave Freeman sadece 30 tanesini tamamlamaya çalışırken vefat etti.

 

Eksik kalanlara değil, neleri tamamladığına bakarsa, bence çok yerinde olur, Ahmet Hakan için.

 

İçerisi Dışarısı yazısında Ahmet Hakan'dan şu cümleleri almışım.

 

İlginç tesadüf Ahmet Hakan bu günkü yazısında şöyle yazıyordu.

 

Ne zaman yeni bir yere gitsem, mutlaka üç aşamadan geçerim.

 

Bir: Kısa süren bir yadırgama aşaması...

İki: "Buraya yerleşebilirim " noktasına kadar varan benimseme aşaması

Üç: Bir dakika bile durmayacak denli sıkılıp bunalma aşaması,

 

Ahmet Hakan'ın yazdıkları ve yukarıda anlatılanlar bu kadar üst üste örtüşebilir. Bu Ahmet Hakan için dışarısının içerisi olduğu ve içerisi haline dönüşmeye başladığında oradan kaçma isteğinin nedenleri olduğunu açıklıyor, tam anlamı ile. ve eksikleri tamamlama için yeni yerler, yeni durumlar ve yeni insanlar.

.

 

 

 

 

 

TOP