Gözyaşı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

cuneyt ozdemir ağlamak soner yalçınAğlamak Gözyaşı ve NLP

Ağlamak gündemde yeniden ve daha yoğun olarak. Yaşadığımız bir durumda gözyaşı ortaya çıkıyorsa, orada bir sorun var demektir. Ağlamak kişinin nefes alışının değişmesi ve gözlerinden yaş gelmesi ile görülmektedir. Bu durum bir çok şekilde gerçekleşebilir.

Genel olarak kişi acı çektiğinde, fiziksel ya da zihinsel acı çektiğinde ağlayacaktır. Canının çok acıması, yaralanmak, bir yakının vefatı, güçsüz hissedilen durumlar gözyaşını ortaya çıkarabilir. Son dönemlerde Cüneyt Özdemir Mehmet Ali Birand'ın ölümüne, Tayyip Erdoğan Esma'nın babasının yazdığı mektup okunurken, Volkan Şen kendisine küfredilmesine verdiği tepkiden sonra ağladı. Fetullah Gülen konuşmalarını yaparken ağlıyor ve konuşma hıçkırıklarla kesiliyor. 

Daha başka örneklerde verilebilir.  Kadınlar erkeklerden daha kolay ağlıyor diyebiliriz. Narkozdan çıkarken ağlayanlar var. Cinsel ilişkiden sonra gözyaşı dökenl kadınların olduğu bilinmektedir. Kuran okunurken ağlayan çoksayıda insan görebiliriz.

Zihinsel Kapaklar

Bu anlamda gözyaşı hangi durumsa o anda hissedilen duyguların etkisiz hale gelebilmesi için gözyaşı dökülmektedir.Çok fazla tepki gösterilmeden ortaya çıkan gözyaşı olabildiği gibi, kişinin  hıçkıra hıçkıra ağladığı durumlarda görülebilmektedir. Bu anlamda nefes alışındaki değişme sonrasında gözyaşı ortaya çıkar.

Ağlamak kişinin kendisini sorguladığı ve burada yapılmamış,  eksik kalan birşeyler var ise ortaya çıkacaktır. En çok da yakın ölümlerinde ortaya çıkabilir. Aslında bu sırada kişi farkında olmasa da geçmişte yaşadığı durumlara ait duygular, kötü hissettiği duygular ortaya çıkmakta ve kişi kendisini çok kötü hissetmektedir.  Bu durumun ortadan kaldırılması ve bu duyguların bir süre için etkisiz hale getirilmesi için gözyaşı ortaya çıkmaktadır. 

Doyumlu bir cinsel ilişki sonrasında ağlayanlar olduğu görülebilir. Özellikle kişinin geçmişinde yaşadığı kötü tecrübelerin sayısı fazla ise, beklenmedik bir orgazm sonrasında kapaklar açılabilir ve kişi bu duygulardan kurtulmak için ağlamaya başlayacaktır. Tabii bu sonuç kişinin yanında olan partnerini de oldukça şaşırtacaktır ve ne olduğu anlaşılamayacaktır. 

Cüneyt Özdemir

Mehmet Ali Birand'ın ölüm haberini sunarken ağlamıştır.  Zira kendisini herzaman destekleyen Birand ile girdiği yazılı çatışmalar sonrasında ne kadar hata yaptığını anlamıştır.  Hastalıktan sonra iletişim kurmuş ama eskisi gibi olmamıştır.  Bu Cüneyt Özdemir'in Mehmet Ali Birand'a yaptıkları için döktüğü gözyaşlarıdır. Yine Aynı Cüneyt Özdemir uzun yıllar işbirliği yaptığı Soner Yalçın'ın tutuklanmasından sonra evde tek başına iken ağlamasıdır.  Ağladığı halde Soner Yalçın için hiçbirşey yapmaması ise kendisini iyi kurtardığına dair bir ağlamak olduğunu söyleyebiliriz. Zaten bundan sonra daha önce yaptığı güçten tarafa yaptığı seçimi daha açık ifade etmeye başlamış ve açığa çıkmıştır.  Bkz Cüneyt Özdemir Röportaj analizi

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan ise Esma'nın babasının mektubu okunurken ağlamıştır. Bu ise bir çok nedenden olabilir. Babasının kızı vefat ettiği halde bunu kabul etme şekli, kendi kızını kaybetme korkusu ve iktidarı kaybetme korkusu olabileceği gibi, kendisini ülkesinde bu kadra güçlü hissederken Mısır'da ortaya çıkan durum karşısında hiçbirşey yapamaması da olabilir.

Fetullah Gülen

Fetullah Gülen'de bazı konuşmalarında ağlayabilmektedir. Bu ağlamalar genellikle Hazreti Muhammed ve sahabelerinin yaptıklarını anlatırken, onların çektikleri acıları anlatırken olmaktadır ki, onların yaşadığı aciyi hissettiğini gösterebilir. Bu ise trans fenomeni sayılabilir. 

Bütün ağlamalar için bir acı gerekmektedir. Sevinç gözyaşı dökmek bile acılı bir durumu ifade edebilir.  Oğlunun kaza yaptığını öğrenen bir kişi durum belirsizken kasılmış halde iken, yaşadığını öğrendiğinde döktüğü gözyaşı, ölseydi korkusunun  kapatılmaya çalışılmasını ifade etmektedir.

Volkan Şen

Volkan Şen'in ağlamasını bir önceki yazıda açıklamaya çalışmıştık. Bkz Volkan Şen Yazısı

Ertuğrul Özkök

Daha önce ise Ertuğrul Özkök'ün ağlaması ile ilgili yazı da yazılmıştı, bu sitede.  Özkök, Obama Gözyaşı

Ağlamak hissedilen güçsüzlük duygusunun kapatılmaya çalışılmasıdır, diyebiliriz. Böylece ortaya çıkan duygular kapatılmaya çalışılmaktadır. Zaten acı çok daha büyük hale gelirse, sistem  bu acının dayanılamayacak gibi olduğunu anladığında bayılma durumunu ortaya çıkarmaktadır.,

Narkoz Almak

Narkoz sonrası ağlamalar da aynı şekilde açılan kapakların kapanmaya çalışılmasıdır, diyebiliriz. Savaşlar sırasında gözyaşı çok daha fazla ortaya çıkan bir durumdur.  Zira savaşlarda korkular büyür ve kayıplar artar. Kişi beklenmedik bir şekilde korktuğunda da kapakları açılıp ağlamaya başlayabilir. Tam tersi bir durumdan da bahsetmek mümkün, kişi hiçbir durumda ağlayamıyorsa duygusal kekemelik yaşıyor demektir.

Ortaokula giderken yazdığım bir notu bulduğumda , yeniden okudum. "Bir ölü arkasından ağlayanlar sessizce, kendi sonları için ağlarlar ümitsizce".  Yaptıkları ve yapamadıkları için ağlayanlar olabileceğini ise daha sonra öğrendim.

Hayatı yaşarken gözyaşları artıyorsa, ya da herhangi bir olay karşısında çok sert tepkiler gösteriyorsanız, değişim gerektiğini anlayabiliriz. Zihinsel Detoks programı değişimi gerçekleştirebilir.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://ww.erenlp.com

İlgili Linkler:

 

 

 

TOP