Mazhar ve Reklam

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Garanti Bankası Reklamı Paranızı Sizden çok düşünen biri Mazhar AlansonMazhar'ın yer aldığı Garanti Bankası reklamı.

 

Slogan: "Paranızı Sizden çok Düşünen biri"

 

Bir tarafta İGaranti Logosu, diğer tarafta Steve Jobs pozundaki Mazhar Alanson. Paramızı düşünen biri Garanti Bankası mı? İgaranti mi? yoksa Mazhar Alanson mu?

Paramızı neden bizden çok düşündüğünü de bilmiyoruz. Almak için mi? yoksa kazandırmak için mi? buradaki belirsizlik de ilginç.

 

İGaranti logosunda dikkat edilmesi gereken detay, sanki birini el üstünde tutan iki kişi var gibi. Noktayı baş olarak görürseniz, anlaşılması kolay hale geliyor. Biri diğerini yukarıda tutyor gibi. Eğer paranız varsa, bu gerçekleşebilir ama yoksa ne olacağı belli olmaz.

 

Mazhar'ın Steve Jobs rölüne bürünmesini ve o şekilde görünmesini anlamış değilim. Apple uygulaması olmasını çağrıştırması için yapılmışsa, Mazhar için tehlikeli bir durumu ortaya çıkarıyor olabilir.

 

Zira hastalanan ve hastalandıktan sonra iyileşip, Ünlü Stanford konuşmasını yapan Steve Jobs aslında aktardığı mesajlarla, hem kendisini ve hem de kendisini dinleyen mezunları tehlikeye attığının farkında değildi. Bu yüzden Steve Jobs'a zekası yüzünden benzemek iyi olarak görülse bile, yaşam süresi açısından benzemek hiç anlamlı değil. Hele bunu Mazhar Alanson gibi, Türk insanın zihninde önemli bir yeri olan sanatçının, bir başka insana benzemeye çalışmasını anlamak pek mümkün değil.

 

Koskoca Mazhar Alanson bile bunu yapıyorsa biz ne yapalım? Kendimiz gibi olmamamız gerektiğine dair bir mesaj olarak anlaşılabilir, Mazhar'ın zihnimize aktardığı mesaj.

 

mazhar2

 

Daha önce halı reklamına, terlik reklamına çıkan sanatçıların değerlerinin zihnimizde düştüğünü gördük. Şimdi de Mazhar Alanson "parayı bizden çok düşünen biri" olarak karşımıza çıkıyor. Bu kendisine zarar verecektir.

 

Cengiz Eren
http://www.erenlp.com

 

Steve Jobs Stanford Konuşması ve yorumu

 

TOP