Kolaysa Yakala

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Kolaysa yakala reklamıAnkara asfaltından Göztepeye doğru inerken sağ tarafınıza Optimum Alış-Veriş Merkezi gelir. Bu alışveriş merkezinin için olduğu gibi dışı da önemlidir.Zira ana akım medya gibi İstanbul'un en önemli ana yollarının birinin üzerindedir.

İstanbul'u Anadolu'ya, Anadolu'yu İstanbul'a ulaştıran en önemli yol olan Ankara Asfaltı bir özlemin bittiği ve başladığı yer olarak da insanların zihninde yerini almıştır.

 

Dağın taşın apartman ve gökdelen olmasından sonra şehir içi ulaşım yoluna dönüşen Ankara Asfaltı işlevini yürütmeye devam etmekte ve üzerindeki trafik de yoğunlaşmaktadır.

 

Optimum işte böyle bir yol üzerindedir ve yavaşlayan trafikten dolayı dış yüzü de reklam panosu olarak kullanılmaktadır.

 

Birçok kurumun reklamlarının yayınlandığı bu yüzeydeki en son reklam "Kolaysa Yakala" sloganı ile Türkcell reklamıdır. Turkcell 3 G'nin hızını ifade eden bu reklamda, Porsche bir araba vardır ve Turkcell'in 3G hızına yetişememektedir. turkcell

 

Aslında bu reklam kullanıcılardan çok servis sağlayıcılara yöneliktir.  Rakip Porsche olsa bile yetişemiyorsa, diğer modil servis sağlayıcılar, Vodafone, Avea ve TTNET bu hıza hiç yetişemeyecektir.  Rakiplere yönelik bu reklamın mesajı aslında çok da tehlikelidir.

 

"Kolaysa yakala" mesajını farkında olmadan zihinlerine aktaran kişiler, ya çok hızlı gidecek ya da kendilerini geçen arabaları geçmeye çalışacaktır.  Hız artmasını sağlayan bu reklamdan dolayı bir çok trafik kazasının olma ihtimali ortaya çıkacaktır. Hızın artması kazalarda yaralananların sayısını da arttırabilir hatta daha ileri gidebilir.

 

"Kolaysa yakala" sözcüğü ise Türkcell'i yakalamak kolay değil çağrışımı yaparken birgün yakalanabileceğini de ifade etmektedir ve uzun dönemli bir mesaj olarak yerinde değildir.

 

Diğer servis sağlayıcılara "bizi yakalayamazsınız" mesajı vermeye çalışırken, çok boyutlu bir kavram kargaşasına ve sonuçlarına yol açan bir reklam olarak da anılacaktır.

 

Optimum Alış Alış veriş Merkezi üzerinde, tıpkı Fenerbahçe standının iki yanında olan ışıklı ve bilgisayar kontrollu reklam panoları gibi, reklam panosu konmuştur. Bu raklam panosu da trafikte dikkati dağıtacağından kazaların artmasına yol açabilir, hele içinde hızı arttıracak mesajlar da olursa. Bu şekilde reklam panoları ve köprülerin üzerindeki belediye tanıtım afişleri kazaları arttırıcı unsurlar olarak görülmelidir.

 

Bu anlamda hem Turkcell yöneticilerinin, bu sloganı bulan metin yazarların NLP bilgi tekniklerini öğrenmelerine ihtiyaç olduğu söylenebilir.

 

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOP