Final Maçı Depresyonu 2

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

fenerbahçe spor kulubu, depresyonFenerbahçe Futbol Takımı

Final Maçları önemli.  Bütün takımlar ve final oynayan oyuncular için önemli ama Fenerbahçe için daha da önemli.

Kaybedilen Son Maçlar

Geçen sene Galatasaray ile oynadığı maçtan önce iki defa son maçta şampiyonluğu kaybetmiş bir Fenerbahçe var.

Önce Denizlispor'la oynanan ve kaybedilen maç, sonrasında ise Trabzonspor beraberliği. Bu iki maç hem oyuncular, teknik direktör ve taraftar üzerinde doğal olarak baskı yapacaktır. Final Maçı Depresyonu 1 yazısında bunu açıklamıştık.

Telekom Arena'da Galatasaray'ı yenen Fenerbahçe kendi sahasında Galatasaray ile berabere kalarak şampiyonluğu yine kaybetti ve maçtan sonra olaylar, biber gazları, hasar gören arabalar ve yaralanan insanlar oldu.

Futbol NLP ve Zihinsel Süreçler

Kişisel olarak zihinsel kapakların açılması diye adlandırdığımız durum, bu kez taraftarların zihinlerinde şampiyonlukla ilgili zihinsel kapaklar açılınca bu sonuçları gördük.  Geçmişte gösterilemeyen tepkiler hem kişisel olarak ve hem de takım tutma içeriğindeki gösterilemeyen tepkiler, maçtan sonra gösterildi.

Bu yıl ise Fenerbahçe 4 puan gerisinde olduğu Galatasaray ile aynı süreci yaşamak istemediği için, Gençlerbirliği maçında yenilerek, rakibinin 7 puan gerisine düştü.  Boylece final maçı ya da son maçta ortaya çıkacak gerilimi önlemiş oldu. Tabii bunlar farkında olmadan ama bilerek ortaya çıkan bir sistematik.

Fenerbahçe'nin eline birçok fırsat geçmişti, liderliği alabilmek için ama bunları kullanamıyordu, sezon içinde. Alınan bu yenilgi ile hem takım rahatladı ve hem de Benfica maçına daha iyi konsantre olundu. Benfica maçında atılamayan penaltı ise maçın kazanılmasını sağladı.

Final Maçı Depresyonu

Fenerbahçe final maçı depresyonunu sadece bir şekilde açabilir. UEFA liginde final oynayıp kazanırsa sorun çözülmüş olacaktır. Bu olmadığı takdirde Super Lig'de şampiyon olması için tek şart, sezon boyunca lider kalması ve rakiplerine puan farkı atması ile şampiyonluk gelecektir.  Rekabetin sert olduğu bir durum yaşanırsa Fenerbahçe geride kalmaya devam edebilir. Zihinsel Detoks gibi bir seçenek daha var tabii ki.

Mantıksız Çalışan Sistem

Mantıksız olarak görülen bu sonuçlar, zihnimizin nasıl çalıştığını da gösteriyor. Kaybetmekten korkanlar kaybeder, yenilmekten korkanlar yenilir.  Galatasaray'ın yenilmekten korkmadıklarını ifade eden antrenörünün Real Madrid'e yenilmesi ve elenmesi, söylemin ne kadar etkili olduğunu anlatmaya yeter. Galatasaray Real Madrid'i eleyebilir miydi? Tabii ki. ama korkular......

 

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

30 Nisan 2013 tarihinde yazılan bu yazıdaki sonuçlar Fenerbahçe takımında hala devam ediyor.  Etkileri daha uzun süre görülecektir.

Futbol ve ŞiddetFatih Terim Kendisini Kendisi DeğiştirmelidirFatih Terim Siz Hasta mısınız ya? Final Maçı Depresyonu 1

 

 

 

TOP