Uzman Yazısı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Ünvanında yaşam koçu ve NLP Uzmanı yazıyor.  Milliyet gazetesinde çıkan yazılarını arasıra okuyorum.

Kendisi bir kadın. Mutsuzluk veren düşüncelerden kurtulun başlıklı yazısında yazdığı bir hikaye var. Nehiri geçemeyen bir kadın ve iki kardeşin hikayesi.

 

Uzman ve Koç olarak bu yazıyı yazıyorsa, düşünürsünüz ki, kadının bu korkusundan kurtulması sağlanacak, hikayenin sonunda. Ama öyle değil. Farkında olmadan kadının kötü olabileceğini, korkulanrından kurtulamayacağını, birşeyler yapmak için erkeklere ihtiyaç duyduğunu anlatıyor, yazdıkları. Bu benim hikayem değil diyecektir ama bir uzman olarak, ne anlattığını bilmesi gerekmez mi? Hele bir NLP uzmanı. Dilin ve yazılanların ne kadar önemli olduğunu bilmesi gereken bir kişi olarak.

 

Hilkaye şu şekilde yazılmış.

 

"İki kardeş bir dağın tepesine tırmanıyormuş, önlerine geçmeleri gereken bir nehir çıkmış. Tam karşıya geçeçekken yanlarında bir kadın belirmiş. Kadın aşağıdaki kasabada yaşayan, pek iyi tanınmayan bir kadınmış. Kadın sudan korktuğu için nehrin karşısına geçemiyormuş. Küçük kardeş, "biz kadını karşıya geçiriversek" demiş. Abi, "olmaz öyle şey, sonra bize laf gelir; o kadınla aramızda bir şey var sanırlar, o kötü bir kadın uzak duralım" demiş. Ama küçük kardeş dayanamamış, kadını sırtına alıp bir çırpıda karşıya geçirivermiş. Sonra herkes kendi yoluna devam etmiş. Saatler sonunda dağın tepesine vardıklarında abi hâlâ "kadını niye taşıdın, başımıza iş açtın, hakkımızda konuşacaklar. Niye yaptın, yapmamalıydın" diye söyleniyormuş. Artık küçük kardeşin de sabrı kalmamış ve "abi, ben kadını taşıyıp bırakalı saatler oldu, sen hâlâ kadını sırtında taşıyorsun, indir artık" demiş."

 

Pek iyi tanınmayan bir kadın derken ne anlatılmak isteniyor.  Ağabey'in o kadının kötü olduğunu biliyor olması ve "o kadınla aramızda birşey var sanırlar" cümlesi de, kötülüğün cinsellikle olan bağlantısını açıklıyor olabilir.  Böylece bu hikayede o kadın ve kadınlar aşağılanmış oluyor.  Bu yazıyı yazan kişi de kadın olduğuna göre, buna kadının kadına şiddeti diyebiliriz. Hem de erkekleri kullanarak.

 

Adının ardında NLP Uzmanı ve yaşam koçu ünvanını yazan ve bu bilgileri Milliyet gazetesindeki köşesinden aktaran kişi bu yazıyı okursa, ne düşünür dersiniz? Ben o anlamda kullanmadım diyecektir. Zira hikayenin sonunda  "sen kadını sırtında taşıyorsun" cümlesi ile istenen mesaj verilmiş oluyor ama olmuyor, gerçekten olmuyor.  Bu yüzden uzmanın kadın müşterileri az olsa gerektir.

 

Dış dil kullanımı her zaman böyle tehlikeleri içinde barındırır.  Anlatılanın semantik yapısı incelenmedikten sonra, istenen sonuç ortaya çıkmayacaktır.

 

Bilgilerinize sunarım.

 

Cengiz Eren

 

Yazının Linki : Arzu Bıyıklıoğlu

 

 

TOP