Kaybolmuşluk Duygusu

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kaybolmak, cengiz eren, erenlp, bulamamakİnsan hayatında anlar çok önemli. Bir an ve o bir anda yaşanan duygu, sonraki bütün hayatı değiştirebilir. Kaybolmak veya kaybolmuşluk duygusu da böyle anlık duygulardan biri.

 

Kaybolmak ne kadar küçük yaşta  gerçekleşmisse, sistemde o kadar etkili hale gelecektir. Bu etkiler bir nedenle ortaya çıktığında, kişinin değişim sürecini etkileyecek ve en önemlisi ise stratejilerini değiştirecektir.

 

 Bir donup kalma yaratam kaybolmuşluk duygusunda etraftaki sesler duyulmaz olur ve sadece hareketler görülür ve tabii çok derin bir korku da hissedilir.  Kişi o anda oradadır ama nerede olduğunun farkında değildir.

 

Kaybolduğunuz herhangi bir anı yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

 Kaybolan kişi zamandan bağımsız ve nerede olduğunu bilmeden kalakalır. Sesler azalır, etraftaki insanlara ve Yolunu kaybedebilir ve bir müddet nereye gittiğini bilemez halde gider. İşinde yada evinde de kaybolmuş hissettiği durumlar olabilir.

 

Aşık olduğu veya aşkını yitirdiği zamanda böyle bir kayboluş anı yaşanabilir. Bütün bunlar zihnimizin bize oynadığı oyun sayılsa da, gerçekmiş gibi algılanacaktır. Büyük yaşlarda bu durumlar yaşandığında kısa bir zaman sonra yol bulunur, zaman işlemeye başlar, kaybolmuş hissettiği andan kolayca dışarı çıkar ve gerçekle yeniden yüzleşir ve yaşamaya başlar.

 

Fakat kaybolma duygusu özellikle küçük yaşlarda yaşandığında etkisi hiç de yukarıdaki gibi olmayacaktır. Yaşanan bu durumun etkileri yıllar içinden ve farklı şekillerde hissedileecek ve farklı stratejiler oluşturulmasını sağlayacaktır.

 

Bu yazıyı okurken kaybolduğunuzu hissettiğiniz anları şöyle bir durup düşünün.

Zihinsel kayıtlarınızda böyle bir an var mı?

Vücudunuzda nasıl duygular hissediyorsunuz?

Anlık da olsa bir donup kalma durumu yaşanıyor mu?

Düşündüğünüz anda vücudunuzdaki duygusal hareketle birlikte ağırlaşma ortaya çıkıyor mu?

Ne zamandı ve hangi yaştaydınız?

 

Kaybolmuşluk duygusunun hissedildiği anlar neler olabilir.

Anneniz veya babanızla birlikte iken onları kalabalıkta kaybetmişseniz.

Burası bir mağaza, bir pazar yeri ya da bir meydan olabilir.

Yanınızdakilerin yanında olmadığını hissettiğiniz bir an bu duygunun farkında olmadan çok derine kaydedilmesini sağlayacaktır. Kaybedilen bulunsa bile kayıt tamamlanmış olduğundan etkisi bir zaman sonra ortaya çıkacaktır.

 

Evde yalnız bırakılan çocukların hissettiği kaybolmuşluk duygusu da, sessizlikle birlikte korkunun yaşandığı ve bir hareketin zorla yapılabildiği süreçleri ortaya çıkarır.

 

Yine evde ceza için bir yere kapatılan çocukta benzer kaybolmuşluk duygusunu yaşayacaktır.

 

Ağızdan çıkan bir ses veya yardım istemek olması gerekenden çok geç bir zamanda yapılacak ve duygu çok derine kaydedilecektir.

 

Çocukların hastane ve ameliyat tecrübeleri de aynı sonucu ortaya çıkaracak bir durumdur. Neden buradayım? bu insanlar bana ne yapacaklar? sorgulamaları korku ile birlikte kaybolmuşluk duygusunu ortaya çıkaracaktır.

 

Anne baba kavgalarına şahit olan ve sadece donup kalmış durumda seyredilmesi durumunda da orada olmama isteği kaybolma duygusunu ortaya çıkarabilir.

 

Anne babanın ayrılması durumunda bir tarafta kalacak olan çocuk, evden ayrılırken kaybolma duygusunu yaşayabilir. Çünkü pek de sonucunu bilmediği yeni bir duruma doğru hareket etmektedir. Bu ise korkulu olarak belirsiz gelecekle ilgili kaybolma duygusu ortaya çıkarabilir.

 

 Kaybolma duygusunu yaşayan insanlar ya dışarı da kalarak, ya da içeriye kapanarak veya yaptıkları işi yaparken, hatta bulaşık yıkarken bile kaybolabilirler. Eli ile bulaşık yıkayan birine dokunduğunuzda sıçrıyorsa, biraz kaybolmuşluk duygusu var denebilir.

 

Kaybolmak duygusunun insan hayatında yaratacağı en önemli sonuç şu olacaktır. Kaybolmamak için tek çare vardır. Farkında olmadan gerçekleşen bu durum, yaşanan olayın üzerinden çok yıllar geçtiğinde ortaya çıkabilir. Kaybolmamak için tek çare görünür olmaktır. Herkes tarafından bilinir ve tanınır olunursa kişi kaybolma duygusunu hiç yaşamayacaktır.

 

Yaşananlara bakıldığında bugün görünür olarak ortada olan ünlü dediğimiz insanların çoğunda bu duyguyu farklı içeriklerde yaşadığını söyleyebiliriz. Yaptıkları ile görünür olmak, yazdıkları ile görünür olmak, çizdikleri ile görünür olmak, söyledikleri ile görünür olmak ve çok başka noktalar.

 

Burada önemli olan yazıp, çizmeleri, şarkı söylemeleri, sahneye çıkmaları değil, bu durumu kaybettiklerinde ortaya çıkacak duygularının ağırlığının çok fazla olmasıdır.

 

Kişi o güne kadar yaptıklarını yapamaz hale geldiğinde, tıpkı geçmişte ne zaman yaşadıysa o anı farkında olmadan hatırlayacak ve o duyguları yeniden aynı şekilde hissedecektir. Yeniden görünür hale gelebilmek için elinden gelen herşeyi yapacaktır. Her olasılığı kullanacaktır. Bu duygu o kadar ağırdır ki, Amy Winehouse, Whitney Houston ve benzeri örneklerde görülen sonuçları ortaya çıkarabilir. GÖrünür hale gelinemeyeceğinin anlaşılması bu sonuçları ortaya çıkarmıştır, diyebiliriz. Bundan sonrası ise zihinsel kapakların kapanması demektir ki, kişi o noktadan itibaren kaynaklarını kullanamaz hale gelebilir.

 

Bundan kurtulmak aslında düşünüldüğünden çok daha kolay olduğu söylenebilir. Farkında olmadan kurulan stratejilerin neler olduğunu farketmek ve bunların etkilerinin de ortadan kaldırılması sorunun çözülmesini sağlayabilir. Özellikle yaptığımız zihinsel detoks çalışmalarında değişim süreçleri kolaylıkla gerçekleşmekte, kişi istediği sonuçlara kolaylıkla ulaşabilmektedir, hem de kendisini iyi hissederek.

 

Sahi siz ne zaman, nerede, nasıl kaybolmuştunuz?

 

TOP