Aslı Nemutlu Yaşam Hakkı Kutsaldır

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

aslınemutluAslı Nemutlu Yaşam Hakkı Kutsaldır

Gazetede Aslı Nemutlu ile ilgili tam sayfa bir ilan.

Başlığı: "Yaşam Hakkı kutsaldır".

Ben, Aslı'nın yazdığı "Talihsiz Kar Tanesi" başlıklı kompozisyonu için bir yazı yazmış,Ayşe Arman'ın köşesinde yayınlananbu yazıdan sonra çok da eleştiri almıştım.

Bilirkişi, açılan kamu davasında "Aslı düşmesini bilmediği için..." diye bir sonuca varmış. Mahkemeler kararlarını bilirkişinin yönlendirmesi ile verdikleri için de kararın bu yönde çıkacağına dair sonuca karşılık olarak bu ilan verilmiş.

Bilirkişi heyetinin oluşturulması çok önemli. Kayak ile ilgili bir bilirkişi heyeti oluşturuyorsanız, bu kişilerin Türkiye Kayak Federasyonu ile ilişkilerinin olması çok normal. Bu ilişkiler genellikle maddi sonuçlara dayanır. Ders veren hocalar, antrenörler veya yöneticilerin maddiyat yani para ile ilişkilerinin olması da çok normal. Bu ilişkilerden dolayı kayak konusundaki bilirkişilikte Federasyon korunacaktır ve öyle de olmuştur.

 İlan içinde çok sayıda kişi ve ailenin adı geçiyor. Bu aileler büyük bir olasılıkla kayak yapanlar ile kayak yapan çocukların aileleri. Ortada çok sayıda ihmal var. Bu ihmallerin ortaya çıkması ve suçluların bulunması çok önemli. Antrenman sahası paylaşımı, tahta perdeler ve bunun gibi birçok sebep gerçekten çok önemli ancak daha da önemlisi, çok küçük yaştaki bir çocuğu herhangi bir spora başlatma kararı diye düşünüyorum.

Çocuğu Spora Başlatmak 

Bugün teniste, kayakta, futbolda ve başka birçok spor dalında çocuklar çok küçük yaşlarda spora başlatılıyor. Aslında bu başlama kararı çocuğun kendi kararı değil ve daha sonrasında ise farkında olmadan bağımlılık süreci başlıyor. Tenisi bırakırken "Tenisten nefret ediyorum" diyen Pete Sampras, bu duygusal tatmini başka bir yerde bulamadığı için tekrar tenise döndü ve gösteri maçlarına çıkmaya başladı. Justin Henin tenisi bıraktıktan sonra çok sayıda ekstrem spor yapmasına rağmen –ve bu sporlar içinde skydiving de olmasına karşın- yeniden tenise döndü. Sonrasında aktif spor hayatını sonlandırsa da şimdi kendi tenis akademisinde tenis topunun sesini duymaya devam ediyor. Nazmi Bari de tenis oynamayı tamamen bıraktıktan sonra bile Dalyan Club'da tenis topunun sesini duyarak tavla oynamaya devam etti.

Yarışmacı Sporlar ve Bağımlılık

Yarışmacı sporlar bağımlılık yapar. Adrenalin ne kadar yüksekse, bağımlılık da o kadar artar. Bir de kaybetmek önemli hale geliyorsa, acı çekerek spora devam etmek gibi bir durum ortaya çıkar. Kaybetmeye devam eden borsacıların, kaybettikleri halde borsaya devam etmesi gibi...

 'Dijital duygusal hareketler' dediğimiz bu duygu yapılanması, farkında olmadan bağımlılık yaratacak ve kişi bu duyguları hayatının her alanında yaşamaya devam etmeye çalışacaktır. Borsada, kumarda, yarışmacı her sporda, tutulan takımın maçını seyrederken, uyuşturucu kullanırken, bu duygusal hareketler yaşanır ve bağımlılık ortaya çıkar.

 Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe ve Galatasaraylılarda ortaya çıkan play-off sarhoşluğunun nedeni de budur. Zira derbi maçlar ligde olduğu gibi zamana yayılarak değil, birkaç hafta içinde arka arkaya oynanmış, bundan hiç kimse tatmin olmamış ve play-off sarhoşluğu ortaya çıkmıştı. 

Özellikle kaynakları zengin, algı düzeyi yüksek, zeka bağlantı kurma hızı fazla olan kişilerin, herhangi bir konuda dijital duygusal hareketleri yaşaması bağımlılık ortaya çıkaracaktır. Bu bağımlılık ise kişide var olan yaratıcılığın kullanılmasını engelleyecektir.

Başarı'nın Kutsanması

Bu anlamda, aileler çocuklarını spora başlatırken çok dikkatli olmalılar. Kendi elde edemedikleri başarıları çocuklarının elde etmesini istediklerinde, sadece sporda değil, meslek seçiminde, okul başarısında sınav sonuçlarında, çocuğun üzerinde ciddi bir baskı yaratmakta ve istediği sonuçlara ulaşmasını engellemektedirler. Başarının kutsandığı günümüzde "başarı makinesi" olarak yetişen çocukların hayatlarını yaşarken çektikleri acılar "istenen sonuca " ulaşmalarını engelliyor.

Aslı'yı kaybettik. Sonuç, onun yaşayabileceği güzel hayatı yaşayamamış olması ve ailesinin çektiği büyük acı. Bu ilan içinde yer alan aileler de sürekli olarak benzer korkuyu yaşayacaklar ve bu Türkiye'de kayak sporunun birkaç on yıl gerilemesine sebep olacak.

 Bilirkişi raporu bana göre de tümü ile saçmalık.  Kayağa yeni başlayan bir kişiye bile önce düşmesi öğretilir. Milli Takım oyuncusunun ise bunu bilememesi mümkün değil. Çok büyük hızlarda kayarken bile yan yatarak hızını azaltması çok kolay.  Talihsiz Kar Tanesi yazısında yarışta bile düşüp, kalktığını ve atan kayağını takıp yeniden yarışa devam ettiğini anlatıyordu. Bu bile düşmeyi bildiğine dair bir delil olarak gösterilebilir. Bilirkişi, Federasyonu kurtarmak için başka bir sebep bulmalı.  TKF ise, Aslı'ya verdiği sözü tutup sorumluların kim olduğunu tesbit etedip mahkemeye bildirmeli, ya da kendi sorumluluğunu kabul edip hemen istifa etmeli.

 Çocuklara istediğimiz gibi olmalarını zorlamak yerine, kendileri gibi olabilmeyi öğretmek gerekiyor. 

Kalamışta bulunan Aslı Nemutlu heykelinin önünden geçerken kendisinisevgiyle anıyorum.

Cengiz Eren, 

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

İlgili Linkler

 

TOP