Karargah Rahatsız ve Dil Kullanımı

 

Kullanılan kelimeler ve cümlelerin çok önemli olduğunu uzun zamandan beri ifade ediyoruz.

Bir cümle insanı mutlu edebildiği gibi, kavga da çıkarabilir, cinayete bile yol açabilir. Buna ait örnekleri gazetelerde okuyoruz. Yaşadığımız zaman, gergin ortamların olduğu ve insanın kendisini iyi hissetmediği dönemler.

Patlamalar, terör, savaş ve referandum herkesin zihinsel kapaklarını açmış durumda. Bu anlamda kişiler çok hassas hale geldiği için tepkiler çoğu zaman düşünüldüğünden çok daha sert olabiliyor. Buna zihnimizdeki kapakların açılması diyoruz.

Böylece kişi geçmişte gösteremediği tepkileri bu durumu yaratan kim varsa o anda gösteriyor. Kavgaların, gürültülerin, şiddetin ve hatta cinayetlerin artması en önemli nedeni bu durum sayılabilir.

Karargah Rahatsız

Hürriyet gazetesinin manşetten verdiği “ Karargah rahatsız” haberi de dil kullanımının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Yazılı olarak sorulan sorulara verilen cevaplar içinde bu kelimeler olmamasına rağmen, aktarılan bilgilere istinaden atılan yorum içeren bu başlık Türkiye'nin gündemini bir kaç gündür meşgul ediyor. Ardı ardına gelen açıklamalar, Hürriyet sitesinden ve Genel Kurmay sitesinden yazılı açıklamalar ve Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın sözel açıklamaları ve çok sayıda yazılan köşe yazısı konunun önemini anlatıyor.

İki kelime “Karargah”, “Rahatsız” kelimeleri birleştiğinde darbeye yönlendiren bir söylem olduğu varsayılıp, gösterilmeyen tepkiler bir anda gösterilmiş durumda. Geçmişte yaşanan darbeler, 28 Şubat, 15 Temmuz darbe girişimi bir çok rahatsızlığın ortaya çıktığı durumlardı. Gösterilen tepkiler geçmişe ait kapakların açılması ile görünür hale geldi.

Karargah Rahatsız yerine Karargah Rahat kelimelerini kullanılsa idi, tabii ki durum farklı olabilirdi. "Sız" Eki, Ankara bölge müdürü ve Hürriyet Genel Yayın yönetmeni Sedat Ergin'in konumlarını kaybetmesine neden oldu. Bazen hayatı 3 harf, bazen bir harf veya sayının değiştirebildiğine dair bir örnek sayılabilir.

Altımız Çürük

Hürriyet Gazetesi pek farkında olmasa da, o zamanın Cumhurbaşkan Süleyman Demirel'in 17 Ağustos depreminde söylediği “Altımız Çürük” manşeti, Demirel'in politik hayatının sona ermesini sağlamıştı.Nasıl mı? Açıklaması uzun. Bir başka yazının konusu olabilir.

Yazılı ve sözlü dil kullanımının ne kadar önemli olduğuna dair bir örneği daha, böylece görmüş olduk. Manşetler önemli, Hürriyet gazetesinin manşetlerinin hala çok önemli olduğunu gösteren bir veri olarak da alınabilir, ortaya çıkan bu sonuçlar.

Cengiz Eren

http://www.erenlp.com

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ALAKALI YAZILAR
Cengiz Eren ile NLP Sohbetleri

Kadıköy Belediyesi Fenerbahçe Gönüllülerinde yapılan NLP sohbetleri ile ilgili video Kaydı. Seyretmeniz yararlı...

NLP Sohbetleri 2 Video

Kadıköy Belediyesi Fenerbahçe Gönüllüevinde, her ayın son çarşambası yapılan Cengiz Eren'in bilgi aktardığı NLP...

NLP Sohbetleri video kaydı

Uzun yıllardır Fenerbahçe Gönüllülerinde sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde NLP Sohbetleri adı ile seminerler...

Lion Oscar adayı bir film

  Hollywood büyük bir senaryo sıkıntısı çekiyor. Academy ödüllerindeki filmlere bakıldığında çoğu geçmişte yaşanan...

Jackie Natalie Portman

Tarihi bir suikast sonrasında yaşananların aktarıldığı Jackie filmi, güç, iktidar, beyaz saray, basın ve insanlarla...

Jackie Natalie Portman

Bir suikast sonrasında yaşananların aktarıldığı Jackie, güç, iktidar, beyaz saray, basın ve insanlarla ilişkileri çok...

La La Land Aşıklar Şehri

  Aşıklar Şehri bir Los Angeles şehrinde geçen ve yarım kalan aşk hikayesi. Müzikli bir başlangıç, farklı insanların...

TOP