Katılar çabuk küsüyor sıvılar söz dinliyor

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Zeynep Bölükbaşı'na Teşekkürlerimizle,

 

Hürriyet Gazetesi Kelebek Eki "Çekirge" 10 Aralık 2004

 

‘Katı mısınız? Sıvı mı, gaz mı?’ sorusunun yanıtını merak ediyor musunuz?

 

Hayatınızda kolaylıkla yer veya iş değiştiremiyorsanız katısınız, sadece söylenenleri yapıyor, kendi isteğinizle hareket edemiyor, bulunduğunuz yerde kalıyorsanız da sıvı. Dış dünyadan gelen bilgilerden etkileniyor ve bunları öğreniyor, ama davranışlarınıza aktaramıyorsanız da sizde gaz özellikleri baskın demektir.

 

Geçen haftaki ‘Katı mısınız? Sıvı mı, gaz mı?’ başlıklı yazıya çok sayıda mesaj geldi. Bu mesajlardan bazıları üzerinde durarak, konuyu açıklamak gerektiğini gördüm. Çünkü kendileriyle ilgili oran verenlerden daha çok, katı-sıvı-gaz olmanın hayatını nasıl etkileyeceğini soranlar vardı!

 

NLP uzmanı Cengiz Eren katı-sıvı-gaz hallerimizi anlatmaya devam ediyor:

 

Burada temel amaç, katı-sıvı-gaz üzerinden insan davranışlarıyla sonuçlarını açıklayabilmek ve kişinin kendisini, kendisinin değiştirmesini (tabii istiyorsa) sağlayabilmek. Katı, sıvı ve gaz da herhangi bir içerik yok. İçeriksiz açıkçası. Her içeriğe uygulanabilir mi?

Tabii ki evet. Örneğin:

Hayatınızda kolaylıkla yer veya iş değiştiremiyor veya sürekli olarak aynı hareketleri yapıyor, kolaylıkla insanlara, yaptıkları davranışlardan dolayı kırılıyor veya küsüyorsanız, katı halin sizde fazla olduğu söylenebilir. Kişi kendi fikirlerini sert olarak savunuyor ve karşı tarafa söz hakkı vermiyorsa, bu katı hale başka bir gösterge olacaktır.

 

Hayatınızda sadece söylenenleri kolaylıkla yapıyor, dış önermeler veya emirler olmadığı zaman kendiniz için kendi isteğinizle hareket edemiyor, bulunduğunuz yerde kalıyorsanız sıvı halin fazla olduğu ifade edilebilir. Kişi kendi fikirlerini savunurken, karşı tarafı başka bir noktaya çekmek istiyorsa ve bunu sertleşmeden yapmaya devam edebiliyorsa sıvı hal örneği olacaktır.

Dış dünyadan gelen bilgilerden etkileniyor ve bunları öğreniyor, ama davranışlarınıza aktaramıyor ve sürekli olarak bir oraya, bir buraya yer değiştiriyorsanız, gaz halinin fazla olduğu görülecektir. Söylenen her şeye kolaylıkla ‘evet’ diyor ise bu da gaz haline bir örnek olabilir.

 

Bu arada geçen haftaki yazıda, katı hal zihinsel olarak yaşlılığı; sıvı hal gençliği; gaz hali ise çocukluğu ifade eder tüyosunu vermiştik.

 

Okuyucuların verdikleri oranları incelersek:

 

%30 KATI

%35 SIVI

%35 GAZ

 

Bu kişinin işlerinin pek de yolunda gitmediğini, dış dünyadan kolaylıkla etkilendiğini ve iş yaparken zorlandığını ifade edebiliriz. Hem gezmek isteyen ve hem de durağan olmak isteyen bir kişi, genellikle aynı çevre içinde -iş, aile arkadaşlar üçgeni veya dörtgeni içinde hareketlerine devam edecektir. Çok şey bildiği halde kaynaklarını yetersiz kullandığı da söylenebilir.

 

%20 KATI

%30 SIVI

%50 GAZ

 

Bu kişinin dış dünyadan çok fazla etkilendiği, iş yaparken yukarıdaki kişiye göre biraz daha fazla zorlandığı söylenebilir. Yukarıdaki kişiden çok daha fazla şey bildiği halde ondan daha fazla zorlanmasının nedeni, sıvının azlığıdır. Ancak hayatı yukarıdaki kişiye göre daha eğlenceli görülebilir. Değişime direnci daha azdır.

Sizin tavırlarınız hangisine uygun.

 

DURAĞAN KATILAR

 

Kişi kendisini yüzde yüz katı hissediyorsa, durağandır, değişime karşı dirençlidir, bildiği şeyleri yapmaya devam eder ve yeni hiçbir şey yapamaz. Genellikle patlamalar yaşar, ya kahkahalarla güler ya da hüngür hüngür ağlar. Katısı fazla olan kişilerde, çok sayıda diziye bağımlılık, takım tutmada fanatiklik, sinirlendiğinde kendine ve kendisi gibi olanlara zarar vermek, kendisi ile aynı görüşte olan insanlar dışındakilerle iletişim kuramama gibi sorunlar görülebilir. Genellikle dans etmezler veya oturdukları yerde hareket ederler. Sevdikleri müzik ise Rock’n Roll olabilir.

TANGOSEVER SIVILAR

 

Kişi, yüzde yüz sıvı ise sadece kendisine söylenenleri harfiyen ve kolayca yerine getirir bunu dışında hareket edemez. Önü barajla kapatılmış ve sadece kapağı açıldığında hareket eden bir nehir gibidir. Az sayıda diziye bağımlılık, herkesin seyrettiği filmleri seyretmek, sadece söylenenleri yapmak, engel çıktığında engeli aşmak yerine etrafından dolaşmak gibi süreçler yaşayabilir. Sinirlendiğinde etrafında ne varsa zarar verme isteği ortaya çıkabilir. Vals, tango gibi dansları severler, duygusal durumlarına göre pop müzik tercihleri olabilir ve daha çok radyo dinlerler.

 

ÇILGIN GAZLAR

Kişi kendisini yüzde yüz gaz hissediyorsa, sürekli olarak yer değiştirir, dış dünyadan etkilenir, kendisini ve değerlerini koruyamaz. Havadaki bir bulut misali, rüzgar kendisini nereye götürüyorsa oraya gider. Televizyonda sürekli zap yapmak, her şey hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmak ve ‘sürekli öğrencilik hali’ bu durumda görülebilecek sonuçlardır. Çok zor sinirlenir, ancak sinirlendiği zaman vereceği zararlar yukarıdakilerden daha etkili olur. Çılgınca dans ederler ve daha çok jazz müzik veya hipop veya rap müziğe yönelmiş olabilirler.

 

Zeynep Bölükbaşı Hürriyet Kelebek Eki 10 Aralık 2004

 

http://www.erenlp.com

 

TOP