Çocuğunuza bilgiyi rüşvet olarak sunun

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Nilüfer Kas, Anneler Kulübü Köşesi

Hürriyet Gazetesi Kelebek 18.06.2004

Nilüfer Kas'a Teşekkürlerimizle,

Hangi anne ve baba çocuğunun bir dahi olmasını istemez? Bir anne olarak bugün 5 yaşında olan kızımın zekasını nasıl geliştirebileceğimi, beyninin sınırlarını nasıl genişletebileceğimi, algılarını nasıl açacağımın formülünü henüz daha 6 aylıkken NLP yönteminde buldum.

Gebeklik döneminde mama sandalyesinde yemek kaşığıyla mücadele ederken ben ona bilgiyi ‘rüşvet’ olarak sundum. Ağzını açmadığında ‘bu kaşığı yersen sana gezegenlerin isimlerini’ öğreteceğim diyordum. Çok şanslı bir anne olduğumu söylemeliyim. Çünkü bu bilgi teklifini kızım hiç geri çevirmedi. Ağzımdan çıkacak her sözcük karşılığında o da maması için ağzını açtı.

Onun varlığını ilk hissettiğimde her anne gibi önce sağlıklı bir bebek olmasını istedim. Her ultrason muayenesinden sonra fiziksel sağlığının yerinde olduğunu görmek beni rahatlatmıştı. Sonra kafamda ikinci bir endişe filizlenmeye başladı. Acaba zekası normal olacak mıydı? Ya da normal insanlar gibi görme, işitme ve konuşma duyuları tam olarak çalışacak mıydı?

Doğana kadar bu sorulara net yanıt vermenin ve beklemenin çok güç olduğunu söylemeliyim. Kucağıma verildiği ilk dakikadan itibaren onu yakın takibe aldım. Seslere tepki verip vermediğini, gözlerini açıp açmadığını kontrol altında tutarken, ağlama sesi bile bana bir kemanın melodisi kadar güzel geldi. Nehir bugün 5 yaşında. ‘Kuzguna yavrusu güzel görünür’ atasözü her anne-babanın çocuklarına bakışını anlatır.

NLP EK KÜLFET DEĞİL

Bana göre kızım Nehir, hem duygusal hem de akıl zekası oldukça yüksek bir çocuk. Aslında onu 6 aylıktan itibaren belirli bir programla büyüttüğümü söylemeliyim. Henüz Nehir doğmadan tanıştığım NLP yönteminin çocuklara nasıl uygulanabileceğini bana NLP uzmanı Cengiz Eren öğretti. Ben de ‘Acaba gerçekten işe yarar mı?’ sorusuyla uygulama kararı almıştım. Sonuçta ne bana ek bir külfet ne de kızıma bir zararı olacaktı.

Bugün ortaya çıkan tabloda NLP’nin büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Bana göre tüm çocuklar dahi doğar. Ama sonraki yaşamlarında aldıkları ya da alamadıkları bilgiler onların dehasını etkiliyor.

Kızım doğduğunda onun kısa zamanda dünyanın tüm renkleri ile tanışmasını istiyordum. Karnımdayken kitap okuduğum kızıma henüz birkaç aylık iken gazeteci anne olarak gazete okuyorum, televizyon haberlerini sanki anlarmışcasına izah ediyordum.

HER BİRİ FARKLI ÇOCUK

Çocukların birer yarış atı gibi o sınavdan bu sınava koşturulduğu bu acımasız dönemde her anne babanın ortak sorusu ‘Çocuğumun zekasını nasıl geliştirebilirim?’ üzerinedir.

Bir çocuğun zekası gelişebilir mi, yetenekleri zenginleştirilebilir mi?’ sorusuna uzmanlar rahatlıkla ‘evet’ yanıtını verebiliyorlar. Son birkaç yılda kullanım alanı genişleyen NLP (Neuro Linguistic Programming - Kişisel Değişim Modeli) yöntemi 0-18 ay arasındaki bebeklerin beyinlerinin geliştirilip, zenginleştirilebilmesine katkı sağlıyor.

Türkiye’de doğumdan itibaren 40 gün boyunca bebeğin sokağa çıkartılmaması gibi bir gelenek var. NLP uzmanlarına göre bu son derece yanlış. Zaten artık bu gelenek özellikle büyükşehirlerde çocuklar sık sık hastaneye götürüldüğü için uygulanmıyor. Uzmanlara göre bebeği doğumdan hemen sonra dışarı çıkartmak gerekiyor. Dış dünya ile bağlantısı ne kadar erken kurulursa çocuk o kadar farklı oluyor. Bu ayrıntı bile şehir çocukları ile köy çocukları arasındaki gelişme farkını ortaya koyuyor.

Formüller, harfler, rakamlar

Odasına asacağınız matematik formülleri, rakamlar ve harflerin bilinçsizce de olsa bebeğinizin beynine kaydolacağını unutmayın.

Outletleri tercih edin

Büyüklerimiz ‘Çocuğun yediği helal, giydiği haram’ derler. Anne olanlar bu sözün doğruluğunu defalarca teyit etmişlerdir. Özellikle 0-12 aylık dönemde çocuklar o kadar hızlı büyürler ki siz bile şaşarsınız. Çocuğunuz 1 aylıkken aldığınız 3 aylık giysilerin içine sığmadığını gördüğünüzde şaşırmayın. Her zaman 3 hatta 6 aylık büyük beden giysileri tercih edin. Özellikle bu dönemde ünlü markaların ouetletleri sizin kurtarıcınız olacaktır. Outletler sizi, çocuğunuzun yalnızca bir ay giyeceği giysiye astronomik rakamlar ödemenizin önüne geçer. Zeynep, Chicco, Kanz, Mothercare, Mexx’in outlet mağazaları bulunuyor. Önümüzdeki günlerde bu mağazalardan hangi ürünü daha ucuza alacağınız konusunda sizi yönlendireceğim.

NOT DEFTERİ

Cevizi unutmayın

Çocuğunuzun beyin gelişiminin tam ve hızlı olmasını istiyorsanız. 6 aylıktan itibaren haftada üç gün kahvaltısına ceviz eklemeyi unutmayın. Cevizi iyice ezerek, peynir, bal, süt, bisküvi karışımının içine karıştırın. Açıkta satılan ceviz yerine kırılmamış cevizi tercih edin. Haftada üç gün ceviz mucizesini ilerki yaşlarda göreceksiniz.

Neler yapmak gerekiyor

Ev yaşamında tek düzelikten kurtulun. 10-15 günde bir hem bebeğinizin odasının hem de oturduğunuz salonun şeklini değiştirin.

Doğumdan itibaren göğsünüze değişik meyveleri sürerek, bebeğinizin koku alma duyusunu geliştirin. Sonraki dönemlerde baharat, deniz, orman gibi doğal kokular ile deterjan, çamaşır suyu kokularını tanıtın.

İlk günden itibaren dışarı çıkarın. Resim sergilerine götürün, vitrinleri gezdirin. Hayvanat bahçeleri ve lunaparklar renk çeşitliliği açısından ilgisini çekecektir.

Piyanonun, kemanın sesini bir şarkının melodisinde değil, ayrı olarak dinlemesini sağlayın. Makine sesini, sireni, kornayı fark etmesini sağlayın.

İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca televizyon programlarını ve kasetlerini dinletin.

Çocuğunuzun odasında, gardırobunun kapaklarına, karyolasına, kısacası görebileceği her yere farklı renklerde kağıtlara matematik, fizik ve kimya da kullanılan formülleri yazıp, asın.

Bebeğinizin yüz hareketlerini tekrarlayın.

Mümkün olduğu kadar bebeğinizi güldürün. Dokunarak gülüyorsa, bir başka duyu ile bunları kaydedin. Sesinizle gülüyorsa, vücudunun herhangi bir yerine dokunarak belirli noktalara kayıt yapın.

Mümkün olduğu kadar fazla nesneye dokundurun, dokunurken isimlerini söyleyin. Bu kadife gibi yumuşak, bu demir gibi sert gibi sözlerle dokunma duyusunu sözlerinizle pekiştirin.

Her gün düzenli olarak görmediği yerlerde dolaştırın. Gittiğiniz yerde sesleri, kokuları ve manzarayı görmesini sağlayın.

Bebeğinizi belirli ritimlerde hareket ettirin. Sonra bu ritimlerdeki tempoyu değiştirin.

Bebeğinize masal anlatın.

Odasına harfler, şekiller, formüller, rakamlar, başka alfabelerden harfler, resimler asın. Çocuk farkında olmadan bunları kaydeder.

Kendisi öğrenene kadar gramer veya başka şekilde düzeltme yapmayın.

Bebeğinizle birlikte nefes alıp vermek, kalbinizin çalışmasını onunkine göre ayarlamak bebeğinizi rahatlatacaktır. Hırçınlaştığında kucağınıza alın ve nefes sayınızı azaltıp onun size uyum sağlamasını bekleyin.

Öğretmenin en kesin kuralı ‘öğret, tekrar et, taktir et’ şeklindedir.

 

TOP