Fatih Terim, Milli Takım, Yunanistan, Norveç Maçları

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Milli takım iki önemli maça hazırlanıyor. Yapılan basın toplantısında Fatih Terim yine oldukça sert ve daha da önemlisi yanlış mesajlar vermeye devam ediyor.

 

Fartih Terim'in söylediklerine bakıldığında sonuçlar hiçte iç açıcı görünmüyor,  Söylemler dikkatli olarak incelediğinde ortaya çıkan sonuçlar şaşrtıcı olabilir.

 

". Bu maçı, milli bir dava olarak görürlerse, bu durum onları bambaşka bir gerilime itebilir. Biz bunu istemiyoruz".

 

  Bu mesajda bu maçın Milli dava olarak görülebileceği ve bunun istenmediği anlatılmaya çalışılırken, Milli Dava olarak görme ihtimali olabileceğini ifade eden Fatih Terim, bunu istemediğini söyleyerek, istediğinin aslında ne olduğunu net olarak bilememektedir.

 

Bu mesajı alan futbolcular geriye düştüklerinde veya maçın son çeyreğinde bu mesajdan dolayı maçı Milli dava haline getirecekler ve büyük bir olasılıkla aşırı hücum edip yenilem ihtimallerini arttıracaklardır.

Bir başka söylem ise,, " Biz iki maçı da kaybetmek istemiyoruz. Ancak futbolun her türlü sonucuna da açık olmalıyız"  Fatih Terim bu mesajla sisteminin kaybetmemek üzerine kurulduğunu da ifade etmektedir. Bu ise kaybetmek sonucunun ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. "Biz iki maçı da kazanmak istiyoruz" cümlesinin neden söylenemediği ise dikkatli olarak düşünülmesi gereken noktalardan biridir.

 

Futbolcuların üzerinden baskı kaldırmaya çalışmak, farkında değildir ama baskıyı arttıracaktır. Sakat oyuncular Milli takımın gücünü eksilteceği iiçin bu baskı biraz daha şiddetli olarak ortaya çıkacaktir.

 

Kendi takımında yedek bekleyen "Ben Volkan'ı oynatacağımı 1 ay önce söyledim" sözü de aynı şekilde tehlikelidir. Zira zaten güveini kaybetmiş Volkan, bu maçta da hata yaparsa futbol hayatı önemli bir tehlike altına girecektir. Ben verdiğim sözü tutarım mesajı Fatih Terim'e uygun olsa da strateji üretme konusunda bir engel teşkil etmektedir.

 

"Dört tane sarı kart sınırında olan oyuncumuz var. Sabri, Hamit, Gökhan ve Mehmet Aurelio. Bu oyuncular kart görmeleri durumunda Norveç karşısında forma giyemeyecekler. Bu nedenle dikkatli olmalıyız." Fatih Terim'in söylediği bu cümle ile bilgi kamuıoyuna dolayısı ile futbolculara aktarıldığı için bu furtbolculardan bir kaçı sarı kart görebileceği gibi, bunun dışındaki oyuncularda bir dahaki basın toplantısında kendi adlarının geçmesi için sarı kart göreceklerdir. Söylenen bu cümle bu maçta en az 3-4 sarı kart görülmesini sağlayacaktır.

 

Daha önceki maçlarda Alpay'ı kazanmaya çalışan Fatih Terim, Milli maçlarda görev vererek bu oyuncunun yaptığı birkaç önemli hatadan sonra Futbol Hayatının bitmesine neden olmuştur. Fatih Terim için ilk maçta alınacak bir yenilgi veya beraberlik, ikinci maçın kaybedilmesine neden olacaktır.

 

Umarız bu sonuçlar gerçekleşmez ama Fatih Terim'in henüz değişemediğini ve Milano, Fiorentina ve Galatasary'daki başarısızlıklarına ilave ettiği Dünya kupasında yer alamamaktan dolayı çok daha etkin hale gelen "Başarısız olmamaya çalışmak" stratejisini devam ettirdiği kolaylıkla söylenebilir. Böyle bir strateji ise net olarak başarısızlık ortaya çıkaracak ve Milli Takım büyük bir olasılıkla Avrupa şampiyonasına gidemeyecektir.

 

Bu konuda http://www.erenlp.com/fatihacarlevent.htm yazısı daha detaylı bilgiler aktarmaktadır. Bu anlamda kamuoyuna bilgi aktaran kişilerin ne kadar dikkatli olmaları ve Türkçe'yi çok iyi kullanmaları gereği olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.

 

Umarız yukarıda yazılanlar gerçekleşmez ve biz de Milli Takımı galibiyetlerinden dolayı alkışlarız.

Milli Takım oyuncularını Yumamistan'ı 4-1 yenmesinden dolayı tebrik ediyoruz.

Cengiz Eren www.erenlp.com  21 Mart 2007
NLP uzmanı ve eğitmeni

 

TOP