Arabesk Müzik ve Sakinleşen kedi

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

 

Arabesk müzik sözleri, ritmi ve söylenme biçimiyle dinleyen insanlar üzerinde sakinleştirici etki yaptığını biliyoruz. Bir teselli ver, batsın bu dünya gibi içinde isyan sözleri olan arabesk şarkılar, dinleyenlerin kendi içine kapanmalarını ve böylece sakinleşmelerini sağladığını söyleyebiliriz. Seyrettiğiniz videoda bir kediye söylenen arabask şarkıda dinleyen kedinin göslerinin kapandığını ve hareketlerinin yavaşladığını görüyoruz. İnsanlar üzerinde olduğu gibi kediler üzerinde benzer etkiyi yapması ilginç

 

İçinde acı, ayrılık, hasret olan bu şarkılarda müziğin ritmi yavaş kalp atışı ritminde. Sesler ise biraz da hipnotik şekilde uzatılarak  kullanılıyor.  Kullanılan enstrümanlarda  sürekli seslerin arka plandaki etkisi ile sakinleştirici bir etki yapıyor. Dinleyen kişiler kendi yaşadıkları duygularla şarkı sözlerini de içselleştirdiği zaman etki biraz daha büyüyor.

 

Bir dönem İstanbul'a göçün çok fazla olduğu zamanda, göçü önlemek için tedbir almaya ihtiyaç duyulurken, Ferdi Tayfur tam ö sırada Hadi Gelin Köyünüze Geri Dönelim şarkısını söyleyerek, tedbirlere katkıda bulunmaya çalışmıştı. 

 

Bilgilerinize sunulur.

 

Cengiz Eren

07.10 2012

 

TOP