Shakespeare Macbeth Orson Welles yorumu ile

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Macbeth  Shakespeare Orson Welles Yorumu ile Macbeth ve Orson Welles

Shakespeare'in bu önemli eserini Orson Welles oynamış ve yönetmiş. Gücün karanlık tarafına geçen kişilerin hayatlarının nasıl değiştiğini de gösteriyor. 1948 yapımı bir film.


Lady Macbeth

Hırslı bir kadın, etki altında kalan erkek, bilge bir kral ve falcılar.  Falcının söyledikkerinin ilkini gerçekleşmesı, diğerlerinin de yapılmasını sağlıyor. Bunun için dış etkiler altında kalınmaya devam ediliyor. Sonuç Birnam ormanının yürümesi ve kadından doğmayan kişinin kral olması ile sonuçlanıyor.

O zamanın şartları içinde biraz da Fritz Lang'den etkilenmiş görülen dekorlar, giysiler ve karanlık seyredenlerin de içini karartıyor gibi olsa da, yöneticilerin ne kadar dikkatli olmaları gerektiğini de gösteriyor.

Dış Önermeler

NLP seminerlerinde anlattığım dış önermelerden birini kabul ederseniz, sonraki önermelere de evet demek zorunda kalabilirsiniz bilgisi burada da işlerlik kazanıyor.

Geleceğini belirleyemeyen insanları falcılara gitmesi gibi Machbet'te, sonrasında acı içinde yaşadığı hayatın nasıl biteceğini de öğreniyor.

 

Elimdeki kanları Poseidon'un bütün suları temizleyemezler tiradı ve hırslı kadının yaşadığı durumları filmi izlediğinizde göreceksiniz.

 

Yeni dünya düzeninde seçilmiş liderlerin bir müddet sonra kendilerini kral gibi hissetmeye başlamaları da benzer bir durum. Gücün karanlık tarafına geçtiğinizde geri dönüşün olmadığını da bilmek gerekiyor. Özellikle Arap baharı bunu anlatıyor ve iktidara yeni gelenler de aynı etki altında kalamya devam ederken, kanlı ve sarsıntılı süreç bir süre daha yaşanacaktır.

 

Demokrasi düşüncesi toplumdaki her bireyin zihninde kavramsallaşmadıktan  ve anlaşılmadıktan sonra, sonuç değişmeyecek iktidar sahipleri, iktidarlarını sürdürmek için her yola baş vuracaklardır.

Günümüzü anlamak açışında güzel bir film ve önemli bir Shakespeare yorumu. İyi seyirler.


000060 from M4r4ud0n on Vimeo.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

 

TOP