Biz Bir Program mıyız?

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Güncelle ne kadar meşgulüz değil mi? Dünya sadece bizim etrafımızda bizim günlük yaşamsal ihtiyaçlarımızda dönüyor sanki.


 

Maddesel endişeler bugün ne yiyeceğiz, ne giyeceğiz, işe kolay mı zor mu gideceğiz, masraflar, sağlık sorunları, hastalıklar endişe verici, ilaçlar, bizi yöneten birileri var onlara teslim mi olduk ya da edildik, adiller mi?

Dolar inip çıkıyor, borsa ne durumda, menkul yatırımlar, ev araba alma telaşı, daha iyi daha yüksek standartlı yaşam arama buna çabalama, hırs, kıskançlıklar, rekabet, aşk acıları, bütün bunları niçin yaşıyoruz.

Bize verilmiş kısa bir zaman diliminde tutunabilmek için. Arkaik çağlarda da yaşadı canlılar. Toplayıcı oldular, para kavramı yokken de yaşadılar. Belki korku ile de tanış değildiler. Bilinmeyenden korku olabilir mi?

Ancak diğer bir canlı sana dokunduğunda teması acı vermişse korku ile tanışmışsındır. Sonra evrim demişiz parayı yaratmışız, ekip, biçmişiz takas etmişiz, ateşi bulup çiği pişirmişiz ve öldürmeyi öğrenmişiz. Bölünmüşüz, ayrışmışız diller doğmuş, ilim bilim felsefe demişiz daha kağıt yazı yokken taşlarla taşlara çizmiş şekillerle bir şeyler anlatmışız dil öncesi. Uzun bir serüven dünyalı olmak, insan olmak boşluğun ya da bize göre boşluğun sırrını çözmek ve hala çözülemeyen sırlar. Bilinenler bilinmeyenlerin kaçta kaçı kimbilir!

Bütün bu rutinde başı sonu olmayan serüvende bu koşumuzda biraz bu koşuya ara vediğimizde ve en çarpıcı duyguda acılar yaşadığımızda, kayıplarımızda, yas tuttuğumuzda sipiritüel yaşamlarda olabilyoruz.
Sorgulamaya başlıyoruz. Nedir bu anlamsız koşu. Tarihten gelip geçenler, kim ne sonuca vardı, kim varacak bunları düşünüyoruz.

Düşünce nedir? Biyolojik varlıklarız sinir, kas, kan,su yapısında elementleri olan maddesel varlıklarız. Bu kas dokusunda bu duygular düşünceler nasıl yerleşmiştir.Kalp neden aşkın merkezi, beyin düşüncenin merkezi seçilmiştir. Ruh beden buluşması bir kontrat dahilinde bir yüksek akılda bir düzlemde, bir bilinmeyen olguda ki tanrı diyoruz ona, onun şifre vermesiyle mi imzalanmıştır?

Geçmişimizle ve bu dünyada ölümden sonra veya ölüm yeniden doğuşsa reankarnasyonu yadsıdığımızda veya kabullendiğimizde metafizik ile bir bağlantı kuruyoruz. Değişik boyutlarda yaşıyoruz sanki.
Güncelin yalanından başka varlıklara sığınmak istiyoruz. Meleklerimiz oluyor. Onları hayalimizde kalıplandırıyoruz. Kanatlandırıyoruz. Bir çıkmazda birden yolun açılıyor melekler korudu diyoruz.

Bu evrende bu dünyaya gönderildiğimizde bazı kontratlar imzalıyor olabiliriz. Bu imzaları bilerek ama unutarak belki. Belki bu melekler de bize refakatçi olarak zimmetleniyorlar. Belki bu senetleri bugün ciro ediyoruz başka benlerimize. BEN BİZ olurken yaşadıklarımız bir film şeridi gibi geçiyor gözlerimizin önünden bazen. Rüyalarımız da birer hatırlatma oluyor. Veda ederken bir anı, bir disket bırakıyoruzdur birilerine kimbilir! Hatalarımızın her biri bir sınav olmuş yeniden deneme fırsatı verilmiş,başaramadıklarımız disketin boşluklarında daha sonraki tamamlayıcıya bırakılmış olabilir mi?

Zaman zaman, ZAMAN tünelimizde daha önce gördüklerimizi sandığımız birileri ya da olayları yeniden yaşıyor sanmamız dejavu diyoruz hani.

Kaybettiklerimiz onlarla diyaloglarımız tınıları, kulağımızda kalır. Evrende yankılanır. Onlarla rüyalarda iletişim kurmak isteriz. Onların hayatlarını ne kadar etkiledik ne kadar çekilmez kıldık ya da onlar bize nasıl bir yol çizdirdiler? Bu yolları biz mi çizdik biz mi seçtik? Bu iç dünyamızda ki kaos bu sorgulama biter mi? Bunları bilinçli mi yaptık yoksa biz o hatırlamadığımız ama imzaladığımızı kabul ettiğimizi düşündüğümüz kontratlar, aile seçimi ve tüm yaşadıklarımız bir programda mı verildi?

Yıllar öncesinin kaosları, kavgaları bir dinginlikte biter mi?

Ruh ve beden hangisi sorumludur bu uygulananlardan. Sınav sonu nedir? Sonuçlar ne zaman alınır, alınır mı? Başarı varmıdır, başarı nedir? Ruhun tekamülü müdür?

Diploma ne zaman verilir sonra kimlere servis edilecektir.Bütün bu deneyimler öğretimidir, öğretmen varmıdır, nasıl olunur. Ya da bir cangılda, doğada tüm zorluklara salıverilmiş deneklermiyiz?
Dünya bir gelişim laboratuvarı, olaylar etüv/karni, biz insanlar denek, diğer canlılar sunakta, akıl ve beden sürekli bir anlamsız malzemeler cümlesiyiz.. Deneyim kabı olan dünya birbirleri ile uyuşmayan elementler, sonuç savaş atom bumm...

Patlamalar, ölümler, cehennem...

Veya ruhani bir teslimiyette bu verilen programda başka elementlerle karışmadan tüm savaşları, rekabetleri, hırsları, terk edip dingin bir ruhla programı labratuvar dışında durup, olanları izleyip programı sahibine teslim ederek huzur ile terk. Cennetimiz olur mu bu dinginlik?

Tercih seçeneği varsa kontratta cennette buluşalım derim
Cehennem de cennet de bizde şerhini koyarak ,

İyilik melekleri ile...

Cahide Yormaz Öz
27.11.2016

 

TOP