Yazar gözü ile Zihinsel Detoks

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Cahide Yormaz ÖzFenerbahçe Gönüllüsü Cahide Yormaz Öz ve Başkan Ferah Diker'in paylaştığı iki yazı. Değişimi çok güzel özetliyor. Zihinsel Detoks programı ile kaynaklarını kullanmaya başlayan kişiler için iki güzel örnek. Kendilerine ben de kaynaklarını kullanmaya başladıkları için teşekkür ediyorum.


 

"Bu yazıyı okuduktan sonra Gönüllü olarak ,Fenerbahçe Gönüllü evinde çalışmaktan ,başkan olmaktan bir kez daha onur duydum,mutlu oldum.Cahide'cim...Güzelliklere vesile olduğumuz için..."

Gönüllüevimize davet ettiğimiz uzmanlarımızdan,özellikle içimizden biri olan NLP Uzmanımız Cengiz Eren'in keyifli,neşeli,bizleri düşündürmeye sevk eden, verimli geçen sohbetleri neticesinde insanların varolan kaynaklarının açığa çıkarıp senin yaptıgın gibi güzel meyveler vermesi, ve bunlara şahit olmak muhteşem bir duygu.....kitaplarınla,köşe yazarlığınla....seni epeydir tanıyan bir arkadasın olarak,sende ki muhtesem değisikliği görebiliyorum.Cengiz Bey'in bir "NLP Sohbetleri"nde yine, tuval ,fırca getirip,resim yapmamızı istemişti...Hatırlar mısın ? Sen, oraya kösesinde uyuyan minicik ,bir kedi yapmıştın.Şimdi ebru ile harikalar yaratıyorsun..Seni Canı gönülden kutluyorum can arkadasim...Böyle açılımların hepimizde olması dileğiyle...Tekrar teşekkürler Cengiz Bey....

Ferah Diker
Fenerbahçe Gönülü Evi Başkanı

---------------

Cahide Yormaz Öz
22 Şubat, 19:42 · İstanbul ·

NLP İLE HAYATINIZI YÖNETİN
CENGİZ EREN 'DEN ALDIĞIMIZ BİLGİLER

Sık sık Cengiz Eren'in yazılarını paylaşıyorum. Bu konuda özellikle Ankara'dan bazı arkadaşlarım bana konu ile ilgili sorular soruyorlar. Tabii merakları bendeki değişiklikten kaynaklanıyor. Bende dilim döndüğünce anlatmaya çalışıyorum. Bu arada kendi kendimi sınava sokuyorum. Bakalım Cengiz Eren aferin diyecek mi? .smile ifade simgesi

Cengiz Eren'in yazıları, kitapları, hayata dair her şey, çocuklukta yaşadığımız travmalar, korkularımız, kararlarımız, ya da kararsızlıklarımız, kullanamadığımız kaynaklarımız, yaşam kalitemizde ki sorunlar,farkındalık, değişim gibi konular, yaşadıklarımız ve geçmişimizle olan bağlantılar, hep hayatımızın içindeki konular bu içerikte sorgulanıyor sorgulanmadan.

"İçerik SİZİ düşünmek" kitabının da yazarı olan duayen Cengiz Eren kelime oyunları ile de bize bir şeyler anlatıyor.

"içerik/ s i z i" düşünüyor siz önemlisiniz anlamında ya da içeriği olmayan belki de gereği olmayanı çıkarıp pratikte sade düşünmek gibi de olabilir. Aynı zamanda Türkçe'nin her yöne çekilebilecek lastik gibi çekilebilecek esnek dokusu ile de ironik bir biçimde bir anlatıyı da bize hem eğlendirerek hem düşündürerek veriyor.

Türkiye de ilk defa kendisinin kullandığı bu NLP teknik metodu nu bizim çözmemiz biraz zor çünkü bu ayrı ve uzun bir çalışma sürecinde elde edilmiş bir kazanım.Biz bizlerdeki sonuçları görebiliyoruz.

Benim çıkardığım sonuç; öneri verilmiyor, yönlendirme yapılmıyor,Sorduğu sorularla bağlantı bizlerin hiç düşünemediği bir şekilde bağlantı kuruluyor ve travmayı şaşırarak görebiliyoruz.Hiç önemsemediğimiz bir olayın bizi nasıl fark etmeden korkulara, çekincelere sevk ettiğini bazı olaylarla bizde çözmeğe başlıyabiliyoruz.
Önümüze bir tablo konuyor. Bu tabloyu ya beğenip duvara asıyoruz o tabloyu bir anı olarak kabulleniyoruz ya duvarda bir yer arıyoruz ya da bir kenarda bekletiyoruz.

KARAR BİZİM
YA DA
KARAR SİZİN OLUYOR

Bu teknik ve uygulayıcı ile yollarınız kesiştiğinde artık eşinize veya mesela kayınvalidenize" yetmez ama evet smile ifade simgesi yerine güçlü bir sesle HAYIR diyebiliyorsunuz.

Korkmadan uçuyorsunuz,

Yasınızı, kedere, karanlığa, umutsuzluğa dayanmadan yaşıyorsunuz,

Beş duyunuzun sistemini algılıyor düşünüyorsunuz.,

Kitap yazabiliyorsunuz, tenise bile başlayabiliyorsunuz ya da bir girişimci olabiliyorsunuz.,

Başkalarına faydalı olabilmek güzel bir duygudur. Bilginin her içerikte paylaşılması ve yardımcı olabilmek insanı zenginleştiren bir olgudur.

Her bireyin ihtiyacı olanlara yardımcı olması o birey için büyük bir mutluluk olmalı.

Cengiz Eren seminerlerle kitapları ile bunu yaptığı gibi bendeki değişime neden olan bir cümlesi ile de katkı yapabilmiştir. Bu herhangi bir cümle değildir tabiiki. Bir birikimin, sezginin ve tecrübenin sonucudur.
Nicelerine yeni ufuklar açmaya devam etmesini dilerim.

Yaşamak güzel şey be kardeşim diyen büyük ozan gibi güzel yaşamak, paylaşmak da çok güzel.
Şanslısınız gençler . Bizim zamanımızda yoktu ne NLP' ler nede öğretiler.

Hayatımıza sihirli bir değnek değmişcesine bizde bende olumlu değişimlere neden olan Cengiz Eren'e saygı, selam ve sevgilerle.. 22.2.2016.

 

TOP