Çocuksu

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Ucan balon, cahide yormaz çözGenç birine; " ben gençliği bilirim, sen ihtiyarlığı bilirmisin" demiş Orson Welles. " genç bilebilseydi, yaşlı yapabilseydi" demişler. Hüzünle geçmişler. Ve bu söylem hep tekrarlanacak. Çünkü herkes deneyimini kendi yaşar. Aktarılamaz deneyimler. Herkes kendi hayat labaratuvarının hem deneği, hemde deneyenidir.

 

Denek olmak yaşamında hem güzel hem zordur. Canın acır zorluklarda, yanarsın yine merhemini acına kendin kararsın. Ama çok kez yanılırsın. Yine denersin, yine denersin. Hiç bıkmadan hiç usanmadan. Umutlardasın. Çünkü gençsin. Zaman uzun vadelidir sana. Bu olmadı bir daha. Paramıdır hedefin işler değiştirirsin. Doğru yolda gidersin ya da ahh şeytan takılır sana düzden eğri gidersin. Daha da sarpa sarar işler. Yeni virajlar, engeller, cezalar. Tövbeler edersin.

Bir kız seversin vermezler. Unuturum dersin. O anı bir köşede dinlensin. Yuvalar kurulur sevmediklerinle. Kadınsan umudu bebelerde beklersin. Aklında kalır bir fotoğraf hüzünle gülersin. Mutluluktandır sanırlar gülüşün oysa ne çok kederlisin. Bazen sana çizilen çizgilerdesin. Sana yapmışlardır kaleler, kuleler. Oradaki ışıksız pencerelerden yaşamı izlersin. Ve anlarsın ki yaşamadıklarını düşlemektesin. Denek bile olamamışsındır. Hüzünlü şarkılar söylersin. Duymaz seni kimse yüksektedir nişler. Ruhunda çoktan başlamıştır inişler. Hayallere dönersin.

Çünkü bitmemiştir duyguların. Çocukluk saklanıvermiştir.

Ben buradayım der cılız bir ses. Başlar yeni bir umut için bir nefes. Bulun beni der sessizce o ses.
Ne zamandır yumdum ağaca gözlerimi saklanacakları bulacağım. Sağım solum sobe. Yakaladım dersin birine. Aradığım sendin. Bitti oyun oynayalım birlikte. Koşalım kırlarda özgürce.

Mızıkçıdır çocuklar yine bozulur oyun. Her biri bir yere. Ağaç bekler onları saklansınlar diye öylesine.

Yaramaz kısa pantolonlu erkek çocuğu, haylaz bilye yuvarlıyor sokakta diğer bilyecilerle. Üttüm sizi diyor ceplerine doluyor bilyeler.

Her renkte, kırmızı, mavi, yeşil,. Kızıyor diğerleri, gelecekte ki rakipleri. Kavga, dalaşma dağılıyor bilyeler sokaklarda kayboluyorlar özgürce.

Sahi nerelerde o bilyeler? Gören var mı? Kayboldular o kavgada. Bilyeler bilendiler bıçaklıyorlar kadınları çok sevmektenmiş hemde.

Ne kötü tecrübeler. Olmasın böyle denemeler.

Çiçek dürbünümüzde de tutsaktı çiçekler. Evcilik oynayan küçük kız. Kimi nine, kimi olamamış anne bile. Hala sevme peşinde. Küçük kız sevilmek istiyor. Çocukluğundan kalmış özlemle. Yüzündeki çizgiler, yaş kütüğünde ki bilgiler siliniverirler.

Sek sek oynar bahçede beyaz tebeşirle çizdiği kocaman karelerde. Beş taş oynar, köprüler kurar küçük ellerinde.
Gençkız olur gelin çiçeği elinde, Şampanyalar patlatır birileri onun yerine. Kadehlerde köpükler, yabancı öpüşler." İyi ki buldun beni, çok beklemeden geldin" Diyebildin mi?

Deneyimlemişsen bunu sana ne mutlu.

Diyememişsen, ertelemişsin duygunu ama zordur yaşamak bunu. Peşini bırakmaz duygular deli dolu. Bir genç bir yaşlı denemeler bitmemiş yollar taşlı. Deme yaşlı başlı. Gönül bu. " ikinci bahar yaşıyor ömrüm, gel benim yarim oluver şimdi, bugünkü aklımla severim şimdi" şarkısı çalar eski bir plakta.

Döner mi yine dönmedolap. Hayat bir dönmedolap. Korkularda, heyecanlarda, yitmiş ya da gitmişler fark etmez. Sarılmak istersin yanındakine. Unutursun dolap indiğinde düze.

Yaşanmışlar ,yaşandı sanılanlar ve hep yaşanacaklara özlemler.

Yeniden genç olabilmek, yeniden sevmek, yeniden yakalamak hayatı ve unutabilmek acıları, mutsuzlukları, yaşanmamışlıkları..

Yeniden çocuk olabilmek olası mı?

Umutlar bitmez diyor küçük bir kız gibi utanan bir kadın varmıydı adın.

Br lunapark da elinde pembe pamuk şekeri, turuncu renkli dönme dolaptaki yeri, yandan zincirli kutuda arıyor bir sevgi şöleni.

Döner mi bu çark. Mavi, yeşil, kırmızı. Benimki hep turuncu.

O kutuda kaldı çocukluğum. Belki de orada en tepede bilmiyorum.

Ahh kesilmiş devre asılı kalmış vagonlar .Gördüm onu turuncu vagon hemde. Muzip bir çocuk göz kırpıyor ve atıyor bana oradan birşey. Yakalıyorum o çiçek dürbünümü. Mavi, mor çiçekler her renkte.

Çevirdikçe dönüyorlar, şekil, şekil, renk renk
ÇOCUKLUĞUM ELİMDE...

CAHİDE YORMAZ ÖZ/ KALAMIŞ 24.3.2015 miş

 

TOP