Kerem Çalışkan ÖSS Kazan Kılavuzu Tempo Dergisi

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

YGS Kazan seminer notlarıTempo Yayın Yönetmeni Kerem Çalışkan'a teşekkürlerimizle,

 
Tatile çık, ruhunu yıka...Evet, dünyada ve Türkiye'de son tatil trendi bu.

Tempo'nun "Holistik Tatil" başlığıyla kapağına taşıdığı konu, aslında çağın büyük arayışına da ışık tutuyor. Nedir bu arayış? İnsanlar, gittikçe kaotik bir yapıya kavuşan globalleşme çağında, ruhlarının ve zihinlerinin tutunabileceği bir anlam arıyor. Beden ruhun, ruh anlamın peşinde. Dinler bunun için ortaya çıktı. İnsanoğlu binlerce yıldır bunun peşinde.

 

Yaşam kavgası ve tüketim peşinde savrulan insanlar, asıl aradıkları "iç huzuru"nu nerede bulacak? Tempo'dan Zeynep Bölükbaşı, Holistik Tatil'in anlamını bu yöntemi uygulayanlarla konuşarak derledi. Holistik sözcüğünün anlamı, "kutsallıktan maneviyata, ruhanilikten bütünselliğe" uzanan geniş bir yelpaze içeriyor. Holistik tıp, holistik tatil gibi kavramlar dünyadaki son trendleri ifade ediyor. Ruhsal tedaviler, terapi, meditasyon, yoga... Hepsi çağın yükselen değerleri...

 

Aslında Doğu'nun binlerce yıllık geleneği, yeniden başını kaldırıp Batı'yı fethediyor. Rasyonel Batı kültürü, Doğu'nun mistik gizemli kültürü ile büyüleniyor.

 

Türkiye bu açıdan hem şanslı hem şanssız bir ülke. Çünkü kendi kültürünü unutmuş, adeta bellek kaybına uğramış olan Türkiye, aslında Mevlana, Yunus, Hacı Bektaş gibi Anadolu topraklarının yarattığı olağanüstü insan-geleneklere ve dünyanın henüz bugün keşfettiği değerlere sahip. Tasavvufun dünyadaki en özgün, en güzel, en anlamlı yorumları bu topraklarda yeşerdi...İnsanda Tanrı'yı gören, dünyada kaç tane din, kaç tane felsefe var?

..

Her Türk insanı, kendisine "insanlık, maneviyat, holistik değerler" satmaya çalışan bir Batılıya, göğsünü gere gere, "Benim Mevlanam var, senin neyin var?" diye sorabilir.

 

Evet, şu sıralar çok gündemde olan o 21 gram ağırlığındaki ruhun dayanılmaz hafifliği belirliyor insanın yeryüzündeki ağırlığını.

..

En iyisi, siz 21 gramınızı alıp şöyle bir tatile çıkın. Onu denizde yıkayın, güneşte ısıtın, kışın kararmayacak pırıl pırıl bir hale getirin...

 
Cengiz Eren'den ÖSS Kılavuzu

 
Bu hafta Cengiz Eren'nin NLP sistemine göre hazırladığı ÖSS Kazan Kılavuzu ile sınava girecek olan öğrenciler ve anne babalarına yol gösterici olmayı hedefledik. NLP ile duygularınızı ve bilgilerinizi daha rasyonel kullanabilmeniz mümkün.

Cengiz Eren, NLP deyince Türkiye'de ilk akla gelen isimlerin başında.

 

1998 yılında Tempo'da "Dört Saatte Kendinizi Değiştirin" kapak haberimiz, NLP ve Cengiz Eren'i Türkiye'ye tanıtmıştı. NLP giderek ülkemizde de yaygınlaşmaya ve günlük hayatta uygulanmaya başlandı.

 

Cengiz Eren, bu ÖSS eki ile, NLP'nin üniversite sınavı için nasıl daha sistematik kullanılabileceğini okurlara aktarmayı hedefliyor.

 

NLP duyularımızla ilgilidir. Kullandığımız dil ve davranışlarımızla ilgilidir. Bunları yeniden istenilen şekilde organize etmek ve hayatın şartlarını daha kolay göğüslemek bizlerin elinde. Sınava girecek herkese bol şanslar.

 

NLP konusunda daha fazla bilgi için http://www.erenlp.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

TOP