Sabah İş'te İnsan Ekine gönderilen açıklamanın tam metnidir.

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

28 Ağustos 2005 tarihinde Esin Gedik'in hazırladığı "NLP Nereye Kadar" haberi üzerine aşağıda yazı, Yazı İşleri Müdürü Zehra Tike'ye gönderilmiştir.

Tekzip ve açıklama.

Sabah Gazetesi İş’te İnsan Eki Yazi İşleri Müdürlüğüne,

İşte İnsan ekinizde yayınlanan NLP… Nereye Kadar kapak konulu haberinizde benim adımdan da bahsedilmektedir. Görüşü belli olan bir kişisel gelişim sitesinde hakkımda yazılan bu yazı çirkin karalamalar ve yanlışlarda doludur. Sarfettiğim çaba ve emeklere saygısızlık eden bu yazı, Sabah Gazetesi İş’te İnsan ekinde araştırma yapılmadan aynen basılmıştır.

Açıklamak Gerekirse.

“Bir NLP sihirbazının mucizeleri” olan başlık bütünü ile yanlıştır. Uzun yıllardır NLP’nin Türkiye’de Türk insanının kullanılabilmesi için doğru şekilde aktarılmasına çalışmaktayım. NLP Kullanarak insanları ateş üzerinde yürütmek, İngilizce öğretmek, cam kırıkları üzerine atlatmayı en çok eleştirenlerden de biriyim. Bu konuda Hollanda’dan gelen insanları önce ateş üzerinde yürüten, sonrasında hastaneye gönderen Emile Ratelband’ı gazetenizin eleştirmemiş olduğunu da bilmekteyim.

Yazınızda “Katalog Pazarlayarak geçimini saglayan”

cümlesi de yanlıştır. Temsilciliğini yaptığım McGraw-Hill Business Week dergisi ile üniversitelerde okunan çok sayıda kitap yayınlamaktadır. Kamuoyunda tanınan derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s’da aynı kuruluş içinde yer almaktadır. Cirosu ise yaklaşık olarak 5 milyar dolardır.

“NLP ile uğraşan birinin yanına takılarak bu sistemi öğrenir”

cümlesi de yanlıştır. Tenise 1985’te başlamış ve 1988 yılında ilk kupasını almış biriyim. Bir İngiliz arkadaşımın Hediye ettiği “Tenis The Mind Game’ isimli kitaptan öğrendiğim NLP’nin varlığını önce uygulayarak daha sonra Richard Bandler’den “NLP Meta Master Practitioner, NLP Master Practitioner, NLP Tranier, Persuasion Engineering, Design Human Engineering “ seminerlerini alarak öğrendim. Türkiye’de bu seminerlerin tamamına katılan başka kimse yoktur. Bu bilgileri Türkçe modelde modelleyerek sözlü ve yazılı olarak aktarmaya çalışıyorum.. NLP konusunda ürettiğim bilgileri NLP Hayatınızı Siz Yönetin köşe yazıları ile Milliyet Cumartesi eklerinde 2002 yılından başlayarak kamuoyuna aktarmaktayım.

Ve “Dört Saatte hayatınızı değiştireceğim”

cümlesi bana ait değildir. Trafik kazaları, kaza kurşunları ile çok sayıda insanın hayatını değiştirdiği ülkemizde, dil konusunun çok önemli olduğunu söyleyen kişi olarak bu cümleyi sarfetmem mümkün değildir. Benim Mesajım “4 Saatte Kendinizi Değiştirin” mesajıdır. Bu mesaj Tempo dergisinde 1998 yılında kapak konusu olarak işlenmiştir. Haberi hazırlayan arkadaşınızın bu tarihlerde gazeteci olduğunu sanmıyorum. Daha sonra aynı isimle Tempo dergisi ile birlikte dağıtılan ücretsiz kitapta tarafımdan yazılmıştır.

“Ardından Zerrin Özer’i zayıflatacağı yönünde haberlerle ortaya çıkar. Kısa bir süre Zerrin Özer Hastaneye kaldırılır.”

 cümlesi de bütünü ile yanlıştır. Zerrin Özer ile yeniden sahneye dönüşte kullanacağı stratejiler konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bana göre Türkiye’nin en önemli kadın vokali olan Zerrin Özer’in Kiss Müzik’ten çıkardığı albüm sesinin güzelliği, kişiliğinin saygınlığı ve kamuoyunda sevilmesinden dolayı rekor seviyede satmıştır ve bu başarı Zerrin Özer’in kendisine aittir. Adının böyle bir yazıda yer alması kötü niyetin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir.

“Başarı Taktiklerinin anlattığı kitabı ikinci baskısını dahi yapamayan”

cümlesi de bütünü ile yanlıştır. Zira kitabım başarı taktikleri vermemektedir. 1999 yılında yayınlanan “NLP İçerik Sizi Düşünmek” isimli kitabım üçüncü baskısını yapmıştır. Ancak kitap yazan insanın bu kadar az olduğu ülkemizde, bu cümle, kitap yazmaya vurulan çok önemli bir darbedir Çok satan kitabın iyi, az satan’in kötü olduğu sadece para açışından değerlendirildiğinde ortaya çıkan sonuçtur. Çok satan kişisel gelişim kitaplarının hiçbir yarar sağlamadığı da benzer şekilde söylenebilir. Bir kitabın değerlendirmesini o kitabı okuyan kişilerden başkalarının yapması mümkün olmasa gerektir.

“28 Şubat Sürecinde NLP ile Türbanlı kızların ve dindar kesimin “algı filtelerinin” değiştirilebileceğini böylece başlarını açtırabileceğini iddia eder.”

cümlesindeki hiçbir kelime doğru değildir. 17 Ağustos Depreminden sonra Askeri Çadır kentlerde ücretsiz ve sponsorsuz olarak verdiğim “Depremle, Hayatla, Kendimizle Barış” seminerlerinin sonuçlarını inceleyen Kara Kuvvetleri Komutanlığı, NLP ile ilgili bir seminer için beni davet etmiştir. Mustafa Kemal’in içsel stratejileri Nutuk’taki “İkinci İntihabat (seçim) İcrasi” bölümü incelenerek modellenmiş ve seminerde aktarılmıştır. Yine bu seminerde fanatik futbol taraftarları ile irtica yanlılarının davranış modellerin aynı olduğu tesbit edilmiş buna ait sonuçlarda aktarılmıştır. Türban konusunda verilecek negatif mesajların ve sert emirlerin türbanlı sayısını arttıracağı da aynı seminerde aktarılmıştır. Kullanılması gereken farklı stratejilerin bunu uygulayacak kişiler tarafından üretilmesi gereği de özellikle belirtilmiştir. Yazınızda geçen bu bilgiler de tümü ile yanlıştır.

“Bir süre sonra yeni bir model ile ortaya çıkar ‘Atatürk Modeli, su modeli”

Atatürk Modeli benim kullandığım bir cümle değildir. Ben, kişilere ve kurumlara ücretsiz olarak “Mustafa Kemal Modeli” seminerleri vermekteyim. Türk insanı için en önemli kaynaklardan biri olduğu olduğuna inandığım Mustafa Kemal’in içsel stratejilerinin davranışlarımıza aktarılması ile Türk insanının kaynaklarını kullanabileceğine ve kendisine ait yeni stratejiler üreterek gelişeceğine inanmaktayım. Bütün yazıdaki tek doğru sadece iki kelimedir. “Su modeli”.. Ürettiğim modeller arasında Su Modeli,olduğu gibi, Eren Altıgeni, İçeriksiz Düşünme Modeli, Katı Sıvı Gaz Modeli, Elektrik devre modelleri gibi bir çok model bulunmaktadır ve yazınızda bu modeller ile hiçbir bilgi de verilmektedir.

Yazdığınız yazı üzerine böyle bir yazı hazırlamak zorunda kaldığım için üzgünüm. NLP konusunda yaptığım çalışmalar NLP konusunda çalışanları yönlendirmektedir ve ürettiğim bilgiler NLP Uzmanı olduğunu söyleyen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Ancak belirli bir kesimin, Mustafa Kemal’i önemli bir kaynak olarak görmem ve tarikatların insanların yaratıcılığını sınırlandırdığını ve yönetilebilmelerini kolaylaştırdığını ifade etmem dolayısı ile internette hakkımda çeşitli yazılar çıkmaktadır. Bu yazıların hiçbir araştırma yapılmadan internetten aynen alınarak yazılmasını hayretle karşılıyorum. 2004 yılında yayınlanan Okunmuş Yazılar kitabım Beyaz Yayınlarından yayınlanmıştır. Google'de en çok okunan Türkçe NLP sitesi http://www.erenlp.com sitesinden yaptığım çalışmalara ve yukarıdaki bilgilere kolaylıkla ulaşılabilir. Ayrıca http://groups.yahoo.com/group/tenissever adresinde kurduğum Tenissever haber grubunun 1156, http://groups.yahoo.com/group/erenlp adresindeki Erenlp grubunun 2167, http://groups.yahoo.com/group/kitapsever adresindeki Kitapsever grubunun 190 üyesi bulunmaktadır. Sadece bu sonuçlar bile toplumsal sorumluluk ve iletişim açışından yaptığım çalışmaların önemli göstergeleridir.

Hukuki haklarım saklı kalmak kaydı ile bu yazımın yayınlanmasını, kötü niyet olmasa da araştırılmadan hazırlanan, kişilik haklarıma ve çalışmalara zarar veren durumun düzeltilmesini rica ederim.

Saygılarımla,

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni http://www.erenlp.com

 

TOP