İçin Seve Seve

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

İçin Seve Seveİçin Seve Seve Pepsi Reklamı

Yeni Bir slogan daha. Bu slogan özellikle içecek satan firmaların işine çok yarayacak.

 

Bu Ülke için Seve Seve

 

Bu kelimesi ülke kelimesini proses etmekte ve bizim beynimizde doğan boşluğun Türkiye ile doldurulmasını sağlamaktadır. İçin kelimesi ile bu ülke ve seve seve kelimeleri arasındaki bağlantıyı saglamakta seve seve yapılması gerekenin ne için yapılmasını anlatmaya çalışmaktadır. Ancak cümlede fiil yoktur ve fiil olmaması doğal olarak önemli bir boşluk yaratmaktadır. Bu boşluğu beynimiz en kolay şekilde doldurmaya çalışacak ve öncelikle slogan içindeki kelimelerden birini fiil olarak algılamaya çalışacaktır.

Semantik Yapı

Böylece slogan yapıldığı anlamdan oldukça uzaklaşacak ve düşünüldüğünden çok başka bir anlamı da ifade edecektir.

 

Çünkü için kelimesi ikili bir anlamı ortaya çıkarmakta içmek fiilinde emiri ve için bağlantı ekini beynimizde aynı anda proses etmektedir. Böylece farkında olarak sloganı algıladığımız şekilden çok başka modelde farkında olmadan algılamaya başlayacağız.

 

Burada ulke kelimesi yerine Pepsi veya Coca Cola konsa, "Bu Pepsi İçin Seve Seve", Bu Coca Cola İçin Seve Seve", "Bu Çamlıca gazozu İçin seve seve".

Zaten banka hortumlayanlar, yolsuzluk yapanlar ve iktidar olanaklarını kullananlar bu ülkeyi seve seve içmişler ve Türkiye bugünkü hale gelmiştir.

Bu slogandan sonra doğal olarak hem içki satışları, hem de yolsuzluklar biraz daha artacaktır.

Milli Takım

Bu sebepten bu slogan hemen yayından kaldırılmalı ve yerine içine fiili olan bir slogan kullanılmalıdır. Nasıl olması gerekir sorusuna "Bu Ülke için Çalış Seve Seve", "Bu Ülke İçin Üret Seve Seve" , "Bu Ülke için Yaz Seve Seve", "Bu Ülke için Oku Seve Seve", "Bu ülke için ver $50 seve seve" sloganları fiili kendi içinde barındırdıkları için semantik yapıda sorun çıkmayacaktır. Bunun için daha uygun sloganlar da bulunabilir.

Bu konuda Pepsi sloganının da çok tehlikeli olduğunu farketmek gerekmektedir. "Daha Fazlasını İste" sloganında ortaya çıkan boşluğun Pepsi ile doldurulmaya sağlanmakta ancak bu model başka içeriklere de kolaylıkla taşınabilmektedir.

Ask for More

Sloganda neyin daha fazlasını isteyeceğimiz belli olmadığı için bu boşluk o andaki ihtiyaçlarımız ne ise onunla doldurulacaktır. Bu sloganın ingilizcesi "Ask for More" olmasına rağmen tercümesi bana yanlış gibi görünmektedir. "Wish for More" olsa belki karşılık olarak algılanabilirdi.

Başarı ve Feda

Ancak kendi ülkesinde bu sloganı kullanmayan Pepsi, Türkiyede herhalde kendisine önerilenlerin en iyisini kabul etmiştir. "Başarının daha fazlasını iste" bize iyi gelirken başarılı olmak uğruna hayatımızı feda edebileceğimizi unutmamak gerekmektedir.

Paranın daha fazlasını isteyenlerin çoğu bugün hapisanelerde yerlerini almışlardır.

Haftalığının daha fazlasını isteyen öğrenci anne ve babasından kolaylıkla dayak yiyebilmekte, sevginin daha fazlasını isteyenler sevgililerini kaybedebillmektedir.

Bu slogan bizim kaynaklarımızdan daha fazlasını istemeye başlamamızı sağlamaya çalışmakta ve bizi aslında huzursuz etmektedir.

Bu konularda yazdıklarımın sizleri rahatsız etmediğini umarak, farkındalığınızın her zamankinden daha fazla olmasını istediğimi bilmenizi isterim

Sevgiler,
Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

 

TOP