Trafik Kazalarında Ölenler Şehit Olur mu?

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Fasıldan Fasıla Cilt 2 Sayfa 300

'Soru: Trafik Kazalarında ölenler Şehit Olur mu ?

Cevap: Müslümansa evet. Fakat, arabada Evrad'ü ezkar ile meşgul olmalı,her zaman Cenab-ı Hakk ile irtibat korunmalı ve ne maksatla olursa olsun, seyahat ederken ölümün bizi her an gelip yakalayabileceği endişesiyle sürekli hazırlıklı olmalıyız... olmalıyız ve uygunsuz bir vaziyette yakalanmamaya gayret sarfetmeliyiz. Hizmet adına yapılan seyahatlerde boşalmak için gülüp konuşmalar olabilir; ama bunlar ahireti unutturacak derecede malayani olmamalıdır.'

Fasıldan Fasıla kitabında yazılan bu soru ve cevapları hakkında yazdığım yazı önemli tartışmalara yol açmıştı. Daha sonra yazarın sitesinden bu cümle kaldırıldı. Ancak kitaplarında henüz duruyor. "Trafik Kazasında Ölenler şehit olur mu?" cümlesini ve cevabını biraz daha dikkatli incelememiz gerekir diye düşünüyorum.

"Trafik kazasında Ölenler şehit olur mu?" sorusuna verilen "Müslümansa Evet" cevabı oldukça önemli ve karışık anlamlar içeriyor. Yazar kitabının 3 cildinde de müslümanlığı ve müslümanın nasıl olması gerektiğini tarif etmektedir. "Müslümansa evet" cevabında bazı kelimeler bilerek yokedilmiş ve ortaya bu anlam değişikliği çıkmıştır. Zira müslümanları seven veya sevdiğini bir kişinin böyle bir cümleyi söylemesi mümkün değildir. Bu cevap ile yazar, müslümansak trafik kazası yaparak şehit olmamızı sağlayacak bir mesajı bize aktarmaktadır. Böylece bu mesaj yollarda daha fazla müslümanın kaza yapmasına ve ölmesine neden olabilecektir..

Halbuki cevabın devamındaki cümleler "Müslümansa" kelimesine daha farklı anlamlar yüklemektedir. Burada kastedilen "Müslümansa" kelimesi bütün müslümanları değil, yazarla bağlantısı olan müslümanları kapsamaktadır." Trafik Kazalarında ölenler Şehit olur mu" sorusu,"Benim tarif ettiğim gibi ve benim için çalışan müslümanlar" şeklinde algılanmakta ve "Benim tarif ettiğim gibi yaşayan müslümanlar, benim için çalışırlarken trafik kazasında ölürlerse şehit olurlar" cevabı verilmektedir aslında . Böylece kendisi için çalışanlara şehadet payesi verebileceği de ifade edilmektedir. Fakat cevap bu şekilde verildiğinde, ortaya çıkacak sonuçlardan kaçınmak için kelimelerden önemli bir kısmı yokedilmekte ve "Müslümansa Evet" cevabı verilmektedir. Çünkü soruyu soran kişi, yazarın görüşünde ve etkisinde olan bir kişidir. Bu soruyu da bilerek sormakta ve tarikattaki kişilerin trafik kazalarından korkmadan verilen emirler doğrultusunda çalışması sağlanmaktadır.

Böylece NLP bilgileri içinde önemli bir yer tutan bozmak, yoketmek ve genellemek işlemlerinden yoketmek işleminin nasıl gerçekleştiği bu cümlelerde kolaylıkla görülebilmektedir.

Cengiz Eren http://www.erenlp.com 08 Haziran 2003 Kozyatağı

 

TOP