Fail Safe Soğuk Savaş Sıcak Savaş

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 Soğuk Savaş döneminde çekilen savaş karşıtı filmden biri. Yönetmenliğini Sydney Lumet'in yaptığı Henry Fonda, Dan O'herhily, Larry Hagman (Dallas Dizisi ile çok meşhur oldu), Walter Matheu gibi önemli isimler rol alıyor.

 

 

Soğuk Savaş döneminde yaşanabilecek olayaları gösteren film, o günün teknolojisi ile ortaya çıkabilecek sorunları biraz da ciddi bir dille aktarmış.. Aynı zamanda çekilen ve çok ses getiren Sranley Kubrick'in Peter Sellers'la çektiği Dr. Strangelove filmi konuya hem ironik ve hem de komik bir şekilde yalaşırken bu filmde bir ciddiyet var.

 

Komünizm ve Sovyetlere karşı duyulan korkular, askerler, askerlerin hayatları, savaş karargahı, bilim adamının olaylara yaklaşımı ve en önemlisi başkanın yalnızlığı net bir biçimde gösteriliyor. Bir elektirk kontağından başlayan hatalar zincisi daha sonra ilginç bir akışla devam ediyor. Atom bombasının Hiroşima ve Nagazaki de yarattığı korkuları da yeniden tetikler nitelikte.

 

Özellikle Suriye ile savaş söylemlerinin arttığı, tezkerenin TBMM'den onaylandığı bir dönemde filmi yönetici ve askerlerin duygularını anlamak açısından izlemek  yararlı olabilir.  Başkanın angajman kurallarını nasıl oluşturduğunu da yine bu filmde görebilirsiniz. Savaş karşıtı olan bu film hakkındaki yorumlarınızı siteden paylaşabilirsiniz.

 

TOP