Eller neden havada

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Başak Keser'e Teşekkürlerimizle

Akşam Gazetesi Çilek Eki 27 Aralık 2004

 
'Hadi şimdi eller havaya...' Türkçe pop müzik eşliğinde dans edilen gece mekanlarını ya da tam da bu mekanlar için tasarlanmış bir şarkı sözünü hatırlatıyor. Barlarda müzik eşliğinde coşmanın dışında eller; kimi zaman takımın galibiyetiyle, kimi zaman kazanılan bir zaferi cümle aleme gösterme amacıyla, kimi zamansa tepki göstermek için kaldırılıyor. Güney Amerika menşeli arkası yarınların yanı sıra el-kol hareketlerinin aşırıya kaçıp yüz mimiklerinin önüne geçmesi bazılarına göre Akdeniz kimliğinin bir parçası olarak kabul ediliyor. Ama en yaygın ve en basit kullanım amacı kuşkusuz selamlama. İster sevinç naralarıyla olsun ister sloganlarla ya da kimi zaman sade bir baş eğmeyle. El hareketleriyle geçtiğimiz günlerde objektiflere takılanları NLP uzmanı Cengiz Eren yorumladı

 .

Henüz anlaşamadık

Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi (solda) ve Güney Kore Başkanı Roh Moo-hyun Japonya'daki Ibuski Oteli'nin bahçesinde sohbet ederken görüntülenince eller kaldırıldı.

Yorum: Japonya Başbakanı Koizumi'nin eli ve parmak yapısı entelektüel farkı vurguluyor. Eli yaşanan olayın sonucunun iyi olduğunu düşündüğünü ve bu duygularla selamlamak için kullandığını gösteriyor. El vücuttan daha öne çıkmış durumda. Bu hareketi pek çok kez tekrarlamış olduğu söylenebilir. Roh Moo-hyun'un parmakları kalın ve el vücuda yakın duruyor. Yani bir duygu aktarımı söz konusu değil. 'O yapmış bari ben de yapayım' düşüncesi içinde. Zaten Koizumi'nin dudaklarındaki konuşma belirtisi 'Haydi selamlayalım' şeklinde büyük olasılıkla. Diğeri ise söylenen bir şeyden rahatsızlık duyuyor gibi görünüyor. Farklı iki el kullanılması da görüş ayrılığının devam ettiğini gösteren bir delil. Böylece 'Henüz tam anlaşamadık' mesajı verilmiş de oluyor.

Yüzünü saklıyor

Pop star Michael Jackson Kaliforniya'daki Neverland Çiftliği'nde misafir olarak çağırdığı çocukları karşılarken el salladı.

Jackson hem selam veriyor, hem dirsek kırılmadan selam verildiği için 'Bana yaklaşmayın' mesajını da veriyor. Parmakların hepsi açık ve büyük bir olasılıkla karşıdan bakanların yüzdeki izleri fotoğrafa aktarmasını da engellemeye çalışıyor. Çünkü elin izdüşümü tam yüz üzerinde.

Seven ve susturan el

Recep Tayyip Erdoğan 17 Aralık gecesi Atatürk Havalimanı'nda kendisini karşılamaya gelenleri selamladı.

Yorum: Tayyip Erdoğan'ın elinin güvenli bir şekilde kalkmış olduğunu görüyoruz. Ve el başın oldukça üzerinde. Selamlamak için kullanılan el ayrıca gücü ve bir sonraki aşamada yapılacak konuşmanın dinlenilmesi gerektiğini vurguluyor. Erdoğan'ın el kullanımında dört parmak hep birleşik duruyor. Fotoğraftaki hareketten sonra büyük bir olasılıkla el kalbin üzerine doğru hareket edecek ve selamlama tamamlanacaktır. Kalp üzerindeki el de ise birleşik dört parmak dört peygamberi ve yukarıya doğru bakan başparmak ise tanrıyı ifade ediyor olabilir.

Dünyanın en güzel kadınıyım

Perulu Dünya Güzeli Maria Julia Mantilla yarışmanın yapıldığı Çin'in tropikal adalarından Hainan'dan ülkesine döndü.

Yorum: Dünya güzeli seçilen kızın el hareketi ise yarışmayı kazanmanın şaşkınlığını belirtebilir. El ayası ve başın aynı yönlere bakması selam verirken ikisinin birlikte kullanıldığını gösteriyor. Selam veren elin ayasının çukurlaştırılması ise ben en yukarıdayım mesajı ile birlikte kazanılacak ödüllerin sevincini de belirtiyor olabilir. Belde duran el ise işte kraliçe benim mesajının göstergesi olabilir.

Ben farklıyım

Şarkıcı Ashlee Simpson geçen hafta katıldığı Jay Leno'nun şovunda yeni albümü Autobiography'den bir şarkı seslendirdi.

Yorum: Sanatçı şarkısında elini çok yukarılara kaldırmış durumda. İki parmak işaret ve orta parmaklar birleşik. Yüzük parmağıyla küçük parmak açık durumda. Bu zafer işaretinin normal durumdan farklı olarak verildiğini ve bu şekilde diğer sanatçılardan ayrışmaya çalıştığını gösteriyor olabilir. Benim zaferim farklı bir zafer mesajı gibi. Zaten yüzük de yüzük parmağı yerine işaret parmağına takılmış durumda. Bu da önemli bir ayrıntı. Başparmak ise seyirciyi gösteriyor ve seyircilerin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Gerçek zafer selamı

Kriket oyuncusu Boeta Dippenaar Güney Afrika'daki müsabakada başarılı olduğu ikinci denemesini kutladı.

Yorum: Kriket oyuncusunun zafer selamı. Bir elde kriket sopası bir elde maske ve baş ise açık vaziyette tam ortada. Bunları kullanarak zafere ulaşan benim mesajı var. Bu hareket sonuç alındıktan sonra sevinç ve güvenle yapılıyor. Maskenin çıkarılmış olması ile gol atan futbolcunun formasını çıkarması çok benzer. İkisinde de beni tanıyın mesajı verilmek isteniyor. Sopa daha güçlü tutulmuş durumda.

Sınırlar kalksın

Pakistan'da taraftarları Başbakan Benazir Bhutto'nun eşi Asif Ali Zardari'nin kefaletle tahliye olmasını kutluyor.

Yorum: Kadınlar sevinç içinde bağırırken çoğunun eli yumruk haline gelmiş durumda. Bu Benazir Bhutto'nun eşinin serbest bırakılmasının sevinci. Bir kadın sol elini kaldırmış, onun dışında ise sağ eller havaya kaldırılmış durumda ve koyulan sınırları yumruk atarak kaldırmaya çalışıyorlar gibi. Kendi için gösterilemeyen tepki başka birisi için aşırı şekilde gösteriliyor.

Kutsal el

Papa II'inci John Paul Vatikan'daki haftalık ziyaretçilerini ağırlıyor ve onları takdis ediyor.

Yorum: Papa sağ eliyle ziyaretçilerini hem selamlıyor hem de okşayarak takdis ediyor. Fotoğraftan elin sağa sola sallandığını da anlıyoruz. İki yüzük taşıyan ve kutsal el olan Papa'nın elinin ayası bakışları ile aynı yönde hareket etmesi, böylece bütün ziyaretçilere ulaşması daha da ilginç. Ziyaretçiler ve Papa arasında da önemli bir mesafe olduğu vurgulanıyor.

Gücün yansıması

Boksör Vitali (sagdaki) ve kardeşi Vladimir Klitschko, Ukrayna'nın muhalif lideri Viktor Yuschenko'nun minik bir taraftarıyla poz verdi.

Yorum: Boksörün sıkılmış yumruğu gücünü kimin için kullanacağını gösteriyor. Sol elinin de gücünü gösteren bu resimde kameraya baktığı için poz verdiğini anlıyoruz. Tipik bir boksör pozu. En ilginç olanı ise ellerini yumruk yaparak kolları ile zafer işareti yapan çocuk. Büyük bir olasılıkla annesine veya babasına bakıyor. Yanındaki büyükler ile kendisi eşit seviyede göründüğü için seviniyor ve zafer işaretini yumrukları sıkılmış şekilde yapıyor.

Başak Keser Akşam Gazetesi Çilek Eki  http://www.erenlp.com

 

TOP