Cengiz Erengil, Krishnamurti, mış gibi yapanlar ve yaşamlar

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dikkat Erdemdir
Krishnamurti ve PHILOSOPHIA - Cengiz ERENGİL

 

karanlığa geçelim
karanlığı geçelim
ne uyku ne ölüm
hem uyku hem ölüm

düş içime uyu
ve sonsuz büyü
unut renkleri
ve şekilleri
hepi
ve hiçi

beni
ve seni
ve geceyi yuttu
nirvana

Asaf Hâlet Çelebi / Nirvana

Jiddu Krishnamurti'nin bakış açısıyla Dikkat ve Erdem üzerine 2001 yılının Ekim ayında Beşiktaş Kitap Fuarı'nda verdiğim konferansın müsveddelerini birkaç gün önce okuyan bir dostum heyecanla şunları söylemişti:
"Kendimi nasıl bilebilirim?"
"Nesnelere psikolojik katılım yapmadan nasıl bakabilirim?"
"Meditasyon ve yoga çalışmaları da yetersiz ise ne yapmalıyım?"
"Galiba biz sihirli bir değneğin değmesini bekliyoruz."
"Hemen kullanabileceğimiz bir "hap" var mı, diye sormak geliyor içimden."

Bunlar samimi ve coşku dolu sözlerdi.
Bu yüzden onları bu yazının başına aldım.

Tasavvuf, meditasyon ve yoga çalışmalarının genellikle 'afaki' olduğu ve bu konularda çalışma yapanların bir tür 'eksiklikleri' olduğu kabul edilir. Kendi yakın çevremde on sekiz yıldır ben de bu tür tutumlara maruz kaldım ve halen de bu sürmekte... Sorun, bu tür önyargılarladavrananların, bir tür 'manevi öğretmen gibi' davrandıklarının ve yargıladıklarının bilincinde olmamalarıdır. Sanki karşısındaki insanın halini tam ve doğru olarak anlıyorlarmış gibi... Doğan Cüceloğlu bu tür yaşama, 'mış gibi yaşam' demekte...

Bu yüzden yazıma, çeşitli nedenlerden dolayı geniş çevrelerde uygulanım alanı bulan, bir tür New Age Cemaati olan N.L.P ile başlayacağım. Birkaç yıl önce verilmiş bir N.L.P konferansından bazı cümleleri Us dergisinin bu İletişim sayısı için alıntıladım.

CENGİZ ERENGİL'in yazısı böyle başlıyordu. Krishnamurti'nin kim olduğunu bilmiyorum.Ben de kendi yazdığı uzun bir yazıdan bu kısmı alıntıladım. Bir tür New Age cemaati olan cümlesi çok ilginç tabii ki. İlginçliği bir kaç nedenden geliyor. Birincisi CENGİZ ERENGİL'in cemaat olarak görebildiği başka şeyler de olduğunu gösteriyor. İkincisi ise yaptığı onca meditasyon, tasavvuf ve yoga çalışmalarından sonra maddi kurtuluşunu New Age Cemaati olduğunu söylediği konuda uzmanlaşmaya çalışarak ve hatta bu konuda pazar koşulları uygun görüldüğü için kitaplar yazması daha ilginç bir noktaya gelinmesini sağlıyor. Anadolu Aydınlanma vakfında verdiğim seminerde NLP kelimesini ilk defa duyduğunda bu noktalara gelebileceğini kendisi de bilmiyordu, herhalde.

Buradan anlaşılması gereken nokta NLP'nin Krishnamurti'ciler üzerinde bile etkili olabildiğidir.. Ancak CENGİZ ERENGİL değişmiş midir? yoksa Doğan Cüceloğlu'nun bahsettiği gibi " miş" gibi mi davranmaktadır. BU da pek belli değildir. Ama unutulmaması gereken nokta, kendisini gizlemek isteyen birçoklarının yaptığı gibi NLP'yi kullanması belki de hoş karşılanabilir. Ama kendi zihninde nasıl bir süreç devam etmektedir, şu anda bu bilinmez. Ama yeni yazıları ve röportajlarından kolaylıkla farkedilebilir.

Şiirde bahsi geçen "Nirvana" kelimesi ile bağlantılı olan topluluğun solisti Kurt Cobain, belki de yukarıdaki dizelerin etkisi ile kanında bulunan yüksek dozdaki uyuşturucu ile hayatını kaybetmiştir.

Yazının başlığı Dikkat Erdemdir idi. Dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan başlığa uygun davranmamızın sonuçları kolaylıkla görülebilir.

CENGİZ EREN NLP Uzmanı ve Eğitmeni

31 Ekim 2005

 

TOP