Değişim Mesajları : Panik Atak

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

panik atak panik bozuklukPanik Atak

Değişim Mesajları yazı dizisinin dördüncüsü Panik Atak.

Panik atak yaşıyorsanız bunun bir sebebi olabilir. Bunun nedenlerinin ne olduğunu farkına varmak ve sonrasında değişimi başlatmak önemli. Bu yapılmadığı müddetçe farklı süreçler yenilenerek devam edecek, kişinin hayatını yönetmesini engelleyecektir.

Panik Atak Nasıl Ortaya Çıkar?

Panik atak kişinin herhangi bir anda yaşadığı fiziksel etkilerini hissettiği bir durumdur.  Bu durum kişi açısından olur olmadık yerlerde görülür gibi gelecektir.  Göğüste şiddetli bir baskı, vücüdun ağırlaşması, kalp çarpışının hızlanması, nefes almada zorluklar görülebilir.

Daha dikkatli bakıldığında ise kişinin yönetemedği durumlarda bu sonuçların ortaya çıktığını görürüz. Panik oatağın ortaya çıkabilmesi için, kişinin mutlaka önemli darbe yemiş olması gerekmektedir. Kaza, yakın kaybı, narkozlu ameliyat, düşmek, beklenmedik bir durumla karşılaşmak bu sonuçları ortaya çıkartan nedenlerdir, aslında. 

Zihinsel Kapaklar

Yaşanan bu süreçler zihindeki kapakları açar ve kişi kendi hayatı  ve yaşadığı tecrübelerle yüzleşir. Hayatım gözlerimin önünden geçti cümlesi böyle bir cümledir.   Kişi böyle bir süreçten sonra değişmeden yaşamaya devam edecekse, kapaklar yeniden ve daha kalın bir şekilde kapanır.  İşte panik atak yaşanan durumlara bağlı olarak yapılan çağrışımlarla kapaklardan sızan duyguların ortaya çıkardığı durumlardır denebilir.

Örnek olarak küçük yaşlarda öğretmeninden tahtada tokat yüyen bir öğrenci, büyüdüğünde kalabalık bir ortama girdiğinde, o duygusunu yukarı taşıyacak ve yukarıda yaşanan durumu da yaşamışsa panik atak ortaya çıkacaktır. Bu örnekte panik atak  kişiyi kalabalığa çıkmasından uzak tutan, daha doğrusu onu koruyan bir mekanizmadır.

Bu anlamda yaşanan tecrübelerin neler olduğu farkedilip ortadan kaldırıldığında, değişim süreci başlamakta ve panik atakta kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. 

NLP Teknikleri

Panik atak buzdağının görünen ucudur ve bir değişim mesajıdır. Bu mesajın iyi algılanması ve değişimin başlatılması, zihinsel temizlik sürecinden sonra kolaylıkla mümkün olabilmektedir. Daha çok zeki ve algı seviyesi yüksek insanlarda, kişilerde ve çocuklarda görülmesi şaşırtmamalıdır.

Bazen kalabalıkta, bazen yalnız kalındığında, bazen arabada, bazen kapalı bir yerde kalındığında ortaya çıkması da geçmişte yaşanan  tecrübelerin içeriklerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. NLP Teknikleri kullanılarak panik atak olarak yaşanan durumun çok farklı içeriklen kaynaklandığı görülerek ortadan kaldırılabilir. Panik atak da bir değişim mesajı olarak alagılanmalı ve değişim süreci başlatılmalıdır.

Her zaman olduğu gibi şunu da söylemek gerekiyor.  Tedavi için doktora, değişim için bize gidebilirsiniz.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

İlgili Linkler:

 

 

 

 

TOP