Başarısız olmamaya çalışan Fatih Terim

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Fatih Terim Yunanistan maçından sonra şöyle bir cümle söyledi. “Sırtımız yere gelmeden pes etmek yok”. Bu cümle önemsiz gibi görünse de diğer söylemleri dikkate alındığında  daha fazla önem kazanıyor.  Bir ömceki söylemi ise “ İntikam almak isteyen iki mezar kazsın”. Galatasaray Barcelona maçından önceki basın toplantısında ise “Yenilmekten korkmuyoruz ama nefret ediyoruz” demişti.

Fatih Terim UEFA şampiyonu olana kadar başarılıydı. Ancak Fiorentina ve Milan takımlarında yaşadığı başarısızlıktan sonra strateji değiştirdi ve “başarısız olmamaya” çalışmaya başladı. Galatasaray’a geldiği günden sonra bugüne kadar başarılı olamadı.

 Zira başarısız olmamaya çalışanın başarısız olması kolaylıkla gerçekleşecektir.
 
 Ders almam ders veririm benzeri söylemler ise Fatih Terim’in öğrenme süreçlerinin sona erdiğini ve artık her şeyi kendisinin bildiğine inandığını da gösteriyor.  “Ağlaya ağlaya olsa da Avrupa Şampiyonasına gideceğiz” söylemi ise Fatih Terim’in Avrupa Şampiyonasına gideceğini ancak Türk Milli Takımı’nın şampiyonada olmayacağını da gösteren bir veri sayılabilir.

Sırtımız yere gelmeden pes etmek yok cümlesi diğer cümlelere bakıldığında ölümüne kadar savaşacağız anlamına geliyor. Savaş ve ülkemizi koruma konusunda doğru olan bu strateji futbol içeriğinde anlamlı olmayacak ve hem futbola ve hem de Türk insanına zarar verecektir. Nasıl mı?

 Fatih Terim başarılı bir dönemden sonra uzun süren bir başarısızlık süreci içine girmiştir. Bu süreç Türk insanına şunu anlatacaktır. Başarılı olursanız bile önemli değil sonunda başarısız olursanız sizi kimse sevmez. Böylece başarılı olmak yolunda sarfedilecek çabalar anlamsız gelecek ve Türk insanı farkında olmadan pasifleşecektir. Buna Süreyya Ayhan, Naim Süleymanoğlu, Baykal gibi kamuoyu önünde yer alan önemli kişilerin başarısızlıkları da ilave edildiğinde pasifleşme süreci giderek hızlanacaktır.

“Yenilmekten korkmuyoruz ama nefret ediyoruz” cümlesinden sonra Türk futbolunda görülen şiddet katlanmış kan akmaya başlamıştır. Bu söyleme ilave olarak “İntikam almak isteyen iki mezar kazsın” cümlesi ise kan dökülmelerini arttıracağı gibi ölümlü sonuçları da ortaya çıkaracaktır.

Çocuklarına Fatih Terim gibi davranacak anne babalar, öğrencilerine Fatih Terim gibi davranacak öğretmenler,  çalışanlarına Fatih Terim gibi davranacak yöneticiler ise çekilen acının toplumun diğer katmanlarına yayılmasını da sağlayacaktır.

Norveç maçı kazanılırsa sorun biraz daha vahim hale gelecek acı çekmeden başarıya ulaşılmaz inancı biraz daha destekleneceği için topluma verilecek zarar artacaktır.

Sezen Aksu şarkılarında görülen acının normal olduğu kabul edilerek acının normalleştirilmesi süreci hızlanacaktır.

Anlaşılması gereken söylenen kelimeler ve cümleler çok şey anlatmaktadır. Bu cümleler yukarıda görüldüğü gibi stratejik ve kamuoyuna aktarılan cümleler ise toplumu da etkileyecek ve düşünüldüğünden daha farklı sonuçlara yol açacaktır.

 Son olarak ise şu söylenebilir. “Ben aslında hiç değişmedim” diyen Fatih Terim kendisinin değiştiğini kabul etmemekte ve geçmişteki Fatih Terim’i aramaktadır. Büyük bir olasılıkla farkında olmadan değiştiği için artık geçmişteki gibi olamayacak ve Türk futbolunda bir dönem böylece kapanacaktır. Bu anlamda Fatih Terim Viyana’dan iki kez döndükten sonra strateji değiştiren ve yıkılma sürecine giren Osmanlı imparatorluğuna da benzemektedir.
 
Cengiz Eren
http://www.erenlp.com

 

TOP