Cengiz Eren Kimdir

Egeli bir demiryolcunun oğlu olarak Adana Yenice'de dünyaya gelen, çocukluğu Misis'te geçen Cengiz Eren İlkokula Ceyhan GaziOsmanPaşa ilkokulunda başladı. FevziPaşa ve ZühtüPaşa(İstanbul) İlkokullarında paşa paşa okudu. Kadıköy Orta ve Haydarpaşa Lisesini bitirdikten sonra Yıldız Üniversitesinden elektrik mühendisi olarak mezun oldu.

Ereğli Demir ve Çelik fabrikasında Mustafa Kemal'in annesinin adı verilen (Zübeyde) Yüksek Fırın Montajında ve daha sonra aynı kuruluşun Çelikhanesinde 3.ncü konverter tevsiatında 3,5 yıla yakın bir süre çalıştı. Daha sonra İstanbul'da açtığı mühendislik bürosunda Elektrik Mühendisliği ve proje hizmetleri veren Cengiz Eren, yaşadığı Ereğli tecrübesinden sonra farkettiği, yönetim konusunda bilgi sahibi olması gereğini hissederek İşletme İktisadı Enstitüsü akşam bölümüne başladı ve 1981 yılında bitirdi. İşletme İktisadı Enstitüsüne başlarken Business Week dergisinde çıkan bir reklama müracaat ederek bağlantı kurduğu The McGraw-Hill Companies'in Türkiye Temsilciliğini aldı. İşletme İktisadı Enstitüsünü bitirdikten sonra İşletme İktisadı Enstitüsü Mezunlar Derneği İMED yönetim kurulunda da 4 yıl görev yaptı.

1985 yılında tenis oynamaya başladı.Tenis oynamaya başladıktan sonra kendisine hediye edilen’Tennis The Mind Game’ isimli kitaptan Neuro Linguistic Programming NLP’nin varlığını öğrendi. Bu modeli oluşturan iki kişiden biri olan Richard Bandler’den Meta Master Practitioner, Master Practitioner, Design Human Engineering, Persuasion Engineering, ve Trainer of NLP eğitimlerini ve sertifikalarını aldı.

Bu sürede en önemli faaliyeti İngilizce içerikte öğrendiği modeli içeriksiz hale getirip Türkçe olarak modellemeye de başladı. 1998 yılı Ocak ayından itibaren kurduğu Türkiye’deki ilk NLP Enstitüsünde Kozyatağı, Gülbahar Sokak . No 10 Daire 1’de kişisel uygulamalara ve grup eğitimleri ile çalışmalarına devam etmekte. Türkiye’de NLP ve değişim konusunda ilk defa yapılan bu uygulama, Tempo dergisinin 29 numaralı 22 Temmuz 1998 tarihli sayısında '4 Saatte Kendinizi Değiştirin' başlığıyla kapak konusu olarak işlendi. Bu tarihten sonra çeşitli radyo, TV programlarında, basın ve yayın organlarında yer aldı. NLP teknikleri kullanılarak şirket yöneticilerine ve çalışanlarına, karar stratejileri, öğrenme stratejileri, motivasyon stratejileri, iletişim ve ikna teknikleri ve İş Hayatında NLP uygulamaları konusunda seminer ve danışmanlık hizmetlerini de isteyen kişi ve kuruluşlara vermeye başladı.

Tempo dergisi ile birlikte verilen ‘4 Saatte Kendinizi Değiştirin’ ve Beyaz Yayınları tarafından yayınlanan ‘İçerik Sizi Düşünmek’ kitaplarının da yazarı olan Cengiz Eren, NLP Braingineering’in kurucusu olup kaynaklarımızın kullanılması konusunda uygulama ve seminerlere devam etmektedir. Gelişmenin istek ve merakla olabileceğine ve beynimizin düşündüğümüzden daha hızlı düşündüğüne , zihinsel açıdan engelsiz ve sınırsız yaşamanın bizi bütün isteklerimize kaynaklarımız ölçüsünde kolayca ulaştırabileceğine bütün duyuları ve vücuduyla inanmaktadır.
Bize aktarılan bilgilerin İçeriksiz modelinin algılanması gerektiğini ifade eden Cengiz Eren, bize ulaşan dış önermeleri gücümüz varsa reddetmemiz gerektiği, eğer bu mümkün değilse mutlaka dış önermelere karşı önerme üretmemiz gereğinin düşündüğümüzden daha önemli olduğunu da belirtmektedir.

İngilizce konuşabilen, bilgisayar kullanabilen, bisiklete binebilen, tenis oynayabilen, kayak ve rollerblade kayabilen ve en önemlisi Türkçe'yi çok farklı modelde kullanabilen Cengiz Eren, Mustafa Kemal hakkında kitap yazım çalışmalarına devam etmekte ve kitabının yayınlanacağı günü yazıma devam ederken hayal etmektedir.
Bunları Cengiz Eren yapabildi ise sizler neler yapabilirsiniz, bunu düşünmeye başlamanın tam zamanı gelmiş olabilir mi sizin içinde yapabileceğiniz yeni şeylerin olduğu istediğiniz hayalleri zaman mekan boyutunda organize edip, kişilik seviyesinden doğru bir tavırla davranışa farkında olmadığınız yeterlilik düzeyine ulaşıncaya kadar aktararak yürümenizde olduğu gibi.

 

Yorumlar   

0 #4 NLPZeynep Sakka 16-03-2017 02:06
İyi geceler,
Size bir şey danışmak istiyorum. ODM (OPTİMUM DENGE MODELİ) hakkında yorumlarınızı merak ediyorum. Sayın Tamer DÖVÜCÜ adında bir bey bu modeli geliştirmiş. Eğitimler veriyor. Görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler. Kolay gelsin.

Cengiz Eren'in Notu: Genellikle kişiler herhangi birşeyi modellerken kendilerinde eksik olanı da ifade ederler farkında olmadan. Mevduatın önemli olduğu bir kişi için optimum ne anlama gelir bilemem.Kararı kendiniz verirseniz çok daha yerinde olur. Geçmiş ve tutarlılık, süreklilik her açıdan önemli sayılabilir.
0 #3 Cengiz Eren Kimdir? - Cengiz Eren NLP Uzmanı ve NLP Teknikleri, eğitim, Kişisel, Kurumsal, Seminer , Zihinsel Detoks ve Değişim WebSitesiStephaine 01-03-2016 21:29
A silver rush followed from the 1880's and by simply 1890, Denver have a population about 100, 000 together with was the
country's 26th major city, 3rd most well known west of Street.

However, the professionals guarantee a temporary new server
within few minutes. Whether you're going to buy or rental a residence, being aspect
of a vivid group is absolutely something that you can look ahead to.
0 #2 NLPzafer usman 11-12-2015 17:12
Merhaba;
sizin ile aynı bir etkinliğin içerisinde buluna bilmeyi isterim sizin çalışmalarınızı yakından takip ediyorum.
0 #1 NLPTarık Kandemir 11-08-2015 19:48
Merhaba Sevgili IMED arkadaşım Cengiz,
Senin gibi çok başarılı insanlığa hizmet veren bir arkadaşım olduğu in çok mutluyum. En kısa zamanda seni ziyaret etmek istiyorum.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

TOP