Ayşe Arman Köşesi

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

"Cengiz Eren, Hıncal Uluç ve NLP"

20 Ağustos 2009 Hürriyet Gazetesi

Cengiz Eren, Hıncal Uluç ve NLP

Pazar günü Cengiz Eren, bu ülkenin “celebrity”lerini NLP tekniğiyle değerlendirdi.

Kim ne yaparak değer kaybetti, kim kazandı?

Baktım dün Hıncal Uluç, “İyi de NLP nedir? Mecbur muyuz Nöro Linguistik Program'ın ne olduğunu bilmeye” diye yazmış.

Bütün röportaj NLP'nin ne olduğunu anlatıyordu...

Daha doğrusu sonuçlarını...

Ama NLP iyi nokta üst üste şudur demiyordu.

Hıncal Uluç haklı.

O zaten hep haklı!

Onu kırmak istemiyorum. Zaten aramızda, “Aşksız seks olur mu, olmaz mı?” tartışması var. O,  romantikler gibi, “Sekssiz aşk olur” diyor, hatta en baba aşklar öyle olur diyor, Romeo ile yat(a)mayan Jülyet'i yüceltiyor, dünya edebiyatından da pek çok platonik örnekler veriyor. Bense gerçekçiyim, “Seksiz aşka, aşk demem!” diyorum.

Rolleri değiştik.

Bu arada o beni Bodrum-Dubai hattında zannediyor, oysa İstanbul'dayım.

Çok da özledim, bir kahve filan içsek diyorum, ama tabii inanılmaz “fırsatçı” bir kadınım, hazır bir araya gelmişken “Seksiz aşk olur mu?” röportajını da aradan çıkarsak mı diye düşünüyorum.

Hızımı alamayıp Yasemin'i aradım bulamadım, aramaya devam ediyorum, sizi de haberdar ederim.

Şimdi acil bir NLP tarifi veriyorum.

NLP iki nokta üst üste:

“Duyular, duygular, kullanılan dil ve davranışlar arasındaki bağlantıları fark etmemizi sağlayan ve onların yeniden kişinin istediği gibi değiştirilmesine imkan veren teknikler bütünü.”

Türkiye'ye getiren ve yaygınlaşmasını sağlayan Cengiz Eren, yıllardır seminerler veriyor bu konuda, Hıncal Uluç'la ilgili yorumlarına Uluç'tan, “Benim ilk narkoz alışım değil ki” diye yanıt geldi, Eren'e onun itirazlarını da ilettim. Bakın neler anlattı:

Her narkozda, insan biraz değişiyor. Elimde bilimsel veri yok ama yüzlerce insanla çalıştım bugüne kadar. Narkoz alan Hıncal'la önceki arasında dağlar kadar fark var. Narkozdan sonra insanın bastırdığı şeyler açığa çıkıyor. Uluç'un artık daha az tahammülü olduğunu düşünüyorum, eskiden gülüp geçeceği şeylere daha sert tepkiler veriyor. Gerçi, bir kaç narkozitör de, ‘Binlerce insanı uyuttuk, saçma bunlar!' diye mali attı. Ben de, ‘Siz uyutup bırakıyorsunuz. O insanların narkozdan çıkarken gösterdikleri tepkileri incelemiyorsunuz. O yüzden sonrasında olup bitenlerden habersizsiniz' dedim. Bu, çok tartışılabilecek bir konu. Katılırsınız katılmazsınız, size kalmış. Bu arada Uluç'u ta Erkekçe'den beri takip eden ve bu toplum için çok önemli olduğuna inanan biriyim. Keyifli olduğu zamanlardaki yazılarını çok beğenirim. Ama son zamanlarda keyifli olduğunu düşünmüyorum. Pek çok sebebi olabilir, son aldığı narkoz da bunlardan biri...”

Cengiz Eren 20 Ağustos 2009

 

TOP