Bayram Yolcuları İçin Trafik Kazalarından Korunma

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

NLP bilgileri ve NLP Teknikleri

NLP bilmek önemli. Uyarıların zihnimizde farketmeden ortaya çıkardığı sonuçlar, istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilir.  Doı dünyadan çok sayıda uyarılar alıyoruz.  Bu uyarılar genellikle olumlu sonuç ortaya çıkması için yapılsa da zihinsel süreçler farklı çalıştığı için kişiler , insanlar, aileler üzülüyor.  Bilgisayarda oynama, televizyon seyretme, dışarı çıkma gibi annelerin babaların yaptığı uyarılar. Beni aldatma diyenler, kavga etmeyelim diyenler ve daha çok fazlası. Sonuç,  ya huzur kalmıyor ya da kavgalar gerçekleşiyor.

Trafikte de bu nevi uyarılar var. Bu uyarılar insanların kaza yapmasını engellemek için ortaya atılsa da, kazalar fazlalaşıyor, ölümler yollarda kol gezmeye başlıyor: Özellikle uzun bayram tatili olduğunda biraz daha artan uyarılar var.

Bayram ve Uyarılar

Bayram tatilinde yola çıkacaklar çok dikkatli olmalılar. Ama ne zaman? Bu hafta. Yarından itibaren televizyonlarda gazetelerde ve radyoda çeşitli haberler çıkacak. Geçen bayramlarda yapılan kazalarla ilgili bilgiler, istatistikler, görüntüler ve yolda dikkatli olun uyarıları. Bunları seyredip de yola çıktığınız takdirde kaza yapma riskinizin artacağını öğrenmenin zamanı geldi.

Danseden pembe noktaları düşünme cümlesini okuduğunuzda aklınıza gelen pembe noktalar ise, bu güne kadar birşeyi yanlış yapmışız demektir. Beynimiz negatifi kabul etmiyor ve negatif önermeleri de pozitif olarak algılıyor. Yapma dediğinizde yapmak istiyor, yada hızlı gitme dediğinizde hızlı gitmek istiyor insanlar.

Uyarılar ise uyarıldıkları yönde davranmaya yöneltiyor bizi. Eğer kaza ile yapılmış bir uyarı var ise bize kazayı hatırlattığı gibi, bizi tedirgin de ediyor. ""Dikkatli olun"" uyarısı bizi tedirgin ettiği için yola çıkarken biz kaza konusunda uyarılmış oluyoruz. Böylece yolda giderken farkında olmadan tedirgin şekilde ve kaza korkusu ile arabayı sürüyoruz. Böylece çok kolay kurtulabileceğimiz durumlarda bile kaza yapabiliyoruz veya kaza yapmak ihtimalini arttırıyoruz.

Korkularımız korktuğumuz oranda gerçekleşiyor çünkü.

Bu yüzden yola çıkmadan önce daha önceki bayramlarda yapılan kazaları hiç aklınıza getirmeden gideceğiniz yolu ve tatil yerine ulaştığınızda neler yapacağınızı gözünüzde canlandırın, çok güzel ve eğlenceli bir seyahatten sonra. Yoldaki kazalarla da -eğer yardım etmeyecekseniz- ilgilenmeden ve kaza üzerinde hiç konuşmadan yolunuza devam edin.

Yolda her gördüğünüz Trafik Canavarı Olmayın sloganını okuduktan sonra kendi kendinize Ben insanım cümlesini söyleyin. Bu slogan çıktıktan sonra Türkiyede trafik kazalarının arttığına inanıyorum. Trafik Canavarı kimdir sorusuna cevap olmadığı halde, nasıl trafik canavarı olunur sorusunun binlerce cevabı var. Bir düşünü cevapları .Bu negatif bir önermeyle sonuçlanırsa, tabii ki trafik canavarı olma ihtimalini arttıracaktır.

Kendinizi kötü hissediyorsanız, korkulu ve tedirginseniz verdiğiniz söz, ödediğiniz para ne olursa olsun seyahatinizi başka bir tarihe erteleme kararını verin. Kendinizi iyi hissederek direksiyonun başına oturun, marşa basın, bakımını yaptırdığınız arabanızın sesini dinleyin ve aracınızı trafik kuralları içinde sürmeye devam edin. Göreceksiniz ki kendinizi iyi hissederek çıktığınız seyahat ve planladığınız eğlenceli, kahkahalı şekilde ve sizi yormadan sona erecektir.

Frene Değil Kurala Güven

Bu yıl ortaya atılan bu slogan yine işe yaramadı.  Zira insanların zihninde varolan Türkiye'de Trafik Tehlikelidir inancının yüzeye taşınmasını sağladı. İnsanlar bu inançları yüzünden trafikte daha az süre kalmak istiyorlar. O yüzden de uzun yollarda olmasa da ulaşacakları şehre yaklaştıklarında bir an önce trafikten çıkmak istediklerinde ortaya çıkan sonuç çok farklı. Zira uzun yolun verdiği yorgunluk ve kan dolaşımının da yavaşlamasında dolayı, kurtulabilecekleri kazalardan kurtulamıyorlar ve hem can kayıpları ve hem de maddi kayıplar meydana geliyor. Ulaşacağınız yere yaklaştığınızda yavaşlamanız ve  dikkatinizin artması yerinde olur. Birer saatlik sürüşten sonra durmak ve  biraz yürümek kan dolaşımınızı rahatlatacaktır.

Eğer arabanızda yaşlılar var ise , duruşları daha sık yapmalısınız. Zira yaşlılarda kan dolaşımının yavaşlaması kalp sorunlarının yakın gelecekte ortaya çıkmasını sağlayabilir.  Trafik işaretlerini ve yol çizgilerini takip ettiğinizde tarfik kazası olması o kadar  kolay değil. Trafiğin tehlikleri olduğuna dair inançların değişmesi için yapılacak çalışmalar çok önemli. Tabii Karar Sizin.

Size iyi yolculuklar ve iyi bayramlar diliyorum.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı Ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

İlgili Linkler:

 

TOP