Barış Manço Google Doodle ile anılıyor.

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Barış Manço, Google Doodle, Cengiz Eren

Barış Manço. Şarkılarını çok kez dinlemiş ve kendisini de bir ev sohbetinde tanımıştım.  Bir stüdyo kaydından geliyordu. Yorgundu.  Geldiğinde

büyük bir rahatlık içinde yere oturmuş ve sohbete başlamıştı. 

 

Stüdyo çalışmalarını ve çıkacak olan CD'sinden bahsediyordu.  Sohbet daha sonra insanın gelişim sürecine gelmişti. Bu konuda da konuşulurken, o zamanki bilgimle sohbete ben de dahil olmuştum. NLP konusunun Türkiye gündemine yeni taşındığı bir dönemdi. Bu konuda söylediklerim çok da ilgisini çekmişti. İnsan , müzik, sanatçı konuları  konuşulmuştu ve "Sizinle tekrar sohbet etmek isterim" demişti. Bir daha fırsat olmadı.

 

Sanatçılar geçmişte yaşadıkları tecrübelerin yükünü üzerinde taşırlar. Kırılgandırlar.  Sahnenin tozuna alışmış ve görünür olmaktan, alkıştan her zaman hoşnutturlar. Bir sanatçı normal hayatında normal bir insan gibi görünürken, sahneye çıktığında devleşir.  Bu devleşme ilk 15 saniye ile bir dakika içinde gerçekleşir. Kendisi transa girebildiği ve derinleşebildiği oranda, seyircilerini de transa sokar. Ne kadar çok insan ne kadar derin transa girebiliyorsa, o kadar  büyük sanatçı olur.

 

Barış Manço'da bunlardan biri idi. Kendine has el ve vücut hareketleri, taktığı yüzükler, kendi dizayn ettiği giysiler, farklı olarak algılanmasını sağladı ve zihinlerimizde üst noktada yer aldı. Sözleri de hem lokali ve hem de evrenseli kapsıyordu. Bir çocuk şarkışı, bir aşk şarkısı, değişik mesaların yer aldığı şarkılar, bazen hüzünlü, bazen sevinçli, bazen çocukça  şarkılarda zihinlerimizde yer aldı.

 

İşte hendek, işte deve, Gülpembe, Arkadaşım Eşşek ve benzeri şarkıları sevildi. Daha sonra çocuklarla yaptığı programlarla televizyonda da önemli başarılar kazandı. Gezdi dolaştı bilgi aktardı.

 

Bugün Google Doodle'u Barış Manço'nun 70'inci doğum yıldönümü için yayınlanmış. Ben hem onun adına, hem ailesi adına ve hem de kendi adıma sevindim. Kendisini tanımaktan da memnun olmuştum. Kimileri Manchalı Don Quijote olmak ister,  kimisi ise Barış Manço olur, kendisi gibi.

 

 

TOP