Balıkesir Yolunda Görülen Tehlikeli Yazılar

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Sloganlar Mesajlar ve NLP Teknikleri

Sloganlar ve Reklam da kullanılan mesajlar oldukça tehlikleri olabilir. Beynimizin çalışma modelinden dolayıaktarılan mesajlar istenilen durumun çok uzağına düşebilmektedir. Trafik Canavarı  Olmayın sloganı trafik kazalarını % 38 arttırmış durumda.  Daha az kişinin ölmesi istenirken daha fazla insanın ölmesi şaşırtıcı değil. Son dönemde kullanılan Frene Değil Kurala Güven sloganı da trafik kazalarının artmasını sağladı.

Balıkesir Yolu Üzerindeki Yazılar

Balıkesir Yolu üzerind görülen sloganlar "Trafik Canavarı olmayın " ya da "İçinizdeki Trafik Canavarını Durdurun" kadar olmasa da tehlikeli sloganlar. Bu sloganların yazılma nedeni mutlaka trafik kazalarını önleme istedği ama ortaya çıkan sonuçlar istendiği gibi olmayacaktır. Sloganların okunmasından yola devam eden sürücü bu sloganların etkisine farkında olmadan girebilir ve kaza yapabilir.

Mesajı Okurken Kaza Yapma İhtimali

Aşağıda görülen ilk slogan yazılanlar bir kenara bırakılsa bile sloganın tamamı okunduğunda her halde önemli bir zaman gözler bu slogana kilitlenecek ve araba bu zaman içinde kontrolsüz kalacaktır. Hayat Güzel kelimeleri güzel ama diğerleri oldukça tehlikeli. Öbür dünyaya yolcu olmamak, sevdiklerinizi ağlatmamak gibi içeriklerde ve Hatalı Sollama, Aşırı Sürat Yapmayın, ve ağlatmayın gibi negatif formda aktarılan cümleler doğal olarak sürücüleri daha dikkatli olmaya iter gibi görünse de bir baskı ortaya çıkaracak ve hata yapma ihtimali arttıracaktır.

Balıkesir Yolundaki Tehlikeli Yazılar

Aşağıdaki slogan ise yine negatif formun kullanıldığı sloganlar. Güzelim ormanlarımızı yakmayın ise sigara ve yangın bağlantısını kurmakta. Bu sloganın hiçbir etkisi olmasa bile sönmüş izmaritlerin arabadan atılmasını sağlayacaktır.

Balıkesir Yolundaki Tehlikeli Yazılar 2

Ormnda Ateş yakmayın, doğa sevenleri ağlatmayın ise yukarıdaki benzer formun  kullanıldığı yazılar. Doğa sevenleri ağlatmayın ise doğa sevmeyenlerin orman yakılmasından etkilenmeyeceği de bize farkında olmadan aktarılmaktadır. Ormanda yanan her ateşin yangın çıkaracağını düşünmemizi sağlayan bu kelimeler, ormanda ateş yakmayı düşünmeyen insanlara bile ateş yakmayı düşündürtecek ve yangın çıkmasına sebep olabilecektir.

Balıkesir Yolundaki Tehlikeli Yazılar 3

Aynı yapıda hazırlanan uyarı levhaları büyük bir olasılıkla bir kişinin elinden çıkmıştır. Yola yazı yazılması için emir verilmiş ve bu yazılar hazırlanmıştır.  Aşağıdaki yazıda sadece ilk cümle kullanılsa yeterli olabilirdi. Ama diğer iki cümle ile yapılan uyarılar farkında olmadan uyarılma yönünde davranışlar ortaya çıkmasını sağlayabilir. Hem de düşünülmedik bir zamanda.

Balıkesir Yolundaki Tehlikeli Yazılar 4

Balıkesir Valiliği bu levhaları hemen kaldırtmalı ve yerine araştırılması yapılmış, semantik olara incelenmiş ve denekler üzerinde test edilmiş yazılar konmalıdır. Ancak sitede de bulunan Trafik Canavarı Olmayın yazıları yollardan henüz kaldırılmamıştır ve kazaların artmasına neden olmaktadır. Bu yazılar da trafik kazalarının  beklenmedik yerlerde ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitneni

http://www.erenlp.com

Not Yazıların Boyaları dökülmüş olsa da, hala durmaya devam etmektedir.  Three Bilboard filminin Oscar alması da billboardların hala etkili olduğunu göstermesi açısından ilginç.

 

 

TOP