Tatiliniz Bitmeden Ayşegül Aldinç yazısı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

aysegulAyşegül Aldinç

 

Sabah Gazetesi Cumartesi

 

Ayşegül Aldinç'e Teşekkürlerimizle

Bitmeden yetişeyim dedim.Yeterince telefat verdik geçtiğimiz haftalar da... Terörü demiyorum. Bu sefer trafikten bahsolunacak yazıda. Amaan deyip hemen beni okumaktan vazgeçmeyesiniz inşallah. Devam edin canım, gene gülünçlü bi şey yumurtlarım belki. Di mi, di mi? (Burası Twiggy terlikleri reklamının dış sesi gibi söylenecek). Şimdi; bir yerlere gidenleriniz muhtemelen (Ferit Melen!) 21'inde filan çıkmışınızdır şeerlerinizden, yallah başka diyarlara. Tee 1 Aralık'a kadar da gelmezsiniz siz şimdi.

 

Molped reklamında ki teyze gibi 'nerdeee?' diye dertli dertli inildiyorsanız bu ekonomiyi batırasıca bizi Aaa Bee'ye sokturmayasıca tatil şenliklerimiz için, yine de kurtarılmış daha doğrusu bizi kurtaracak bölgedesiniz. Yani özetle sağoluyorsunuz var oluyorsunuz bu durumda. Bu üülke siizinle guurur duuyuyor. Aslında bu tatile çıkamamalarla (ki herr şeye rağmen kadere inanırım Allah iyiliğimi versin) filan, biraz da kazadan beladan yırtmış olmuyor musunuz acaba? Şimdi inananımız inanmayanımız bunu nereden bilebiliriz di mi? Di mi? (Bunu düz söyleyebilirsiniz. İlk söyleyişimizden bu satıra gelene kadar hesabımıza herhangi bir bağış (!) felan yatıran olmadı! Twigiii sana söylüyorum Molpeeed sen anlaa!)

 

Ben bayramın başına yetişemesem bile yine de hizmette sınır tanımıyor ve sizi değerli fikirlerimle havada karada aydınlatmaya devam ediyorum. Yola çıktınız gidiceeniz yere gittiniz. Şanslısınız. Bazı kıymetli vatandaşlarımızdan yazıyı okuma şansına erişemedikleri için telefatlar olmuştur ne yazık ki! Şaka bi yana, bayramda seyranda köşekapmaca yazıları, mümkünse önceden (bunu 18 Kasım'da yazdım hiç unutmam!) yazılır verilir. Size bu sayfaları hazırlayan sevgili arkadaşlarımız da bayramda bi parça dinlensinler diye. İşte şakanın bi yana olmasının ciddi ve acıklı yanından tam da bu sırada söz edeceğiz. Ben bunları yazarken hayatta olan bazı vatandaşlarımız siz bunları okurken yazının öznesi, trafik kazaları sebebiyle hayatta olmayacaklar.

 

Bunu bilmek çok acaip bi şey arkadaşlar. Öleceğini bilen tek canlının insan olduğunu bilmekten bile daha fena. Bilmeden, istemeden tanık oluyorsun.

 

KAZA UYARISI

 

Yani demem o ki; okuyorsanız, tespitlerden yararlanın burada size iş düştüğü kadar medyaya da düşüyor. Ne alakası mı var: E buyrun o zaman: NLP uzmanı Cengiz Eren Bey'in "İçerik Sizi düşünmek" kitabında şöyle yazar:

 

"...Bayram tatillleri yaklaşırken geçmiş bayramlardaki kaza istatistikleri yayınlanmakta ve bayram tatiline çıkacaklara sürekli uyarılar yapılmaktadır. Yollarda kamyon trafiği önlenmesine rağmen trafik kazalarının azalması sağlanamamaktadır. Çünkü, yola kaza yapma konusunda uyarılmış olarak çıkan sürücüler korku ve tedirginlikle araba kullandıkları için çok kolay kurtulabilecekleri bir durumda bile kaza yapmakta, yaralanmakta ve hayatlarını kaybetmektedirler. Uyarılar kaza yapabilmeyi uyarmaktadırlar". Bakınız bu son tespit muhteşem.

 

Küçüklüğünüzü hatırlayın ya da edilgen bir tipseniz şimdi ki halinizde de yaşamışsınızdır. Amiriniz, kocanız ve buna benzeriniz size bir iş buyuruyor ve dikkatli olmanızı istiyor. Eliniz ayağınız birbirine dolaşmaz mı? Yapmayacağınız varsa bile hata yaparsınız.

 

Ah bu beynimiz henüz mıncırık bi bölümünü kullanabildiğimiz beynimiz. Bu salak beyin var ya, biz ne ekersek onu biçtirtiyor bize. Düşün be kardeş, maydanoz eksen mahsülü patlıcan olaraktan alabilir misin? (Aa güzel laf ettim, ben bunu bi kartona yaziim yüksekçe bi yere asiim!)

 

Hülasa dikkatli olma eylemini abartmadan dikkatli olun. Korkmadan mümkünse... Korkarak başınıza ne gelmemesini istiyorsanız onu çağıracağınızı bilin. Valla da billa da öyle oluyor. Size yalan borcum yok.

"Korktuğum başıma geldi lafını ben uydurmadım'

 

Dönüş yolunuz açık olsun bari. Bu kitabı okumayı da ihmal etmeyin. Bambaşka bir sayfa açılacak önünüzde. Geçmiş bayramınız kutlu olsun.

 

TOP