Ayrışma, Kendine yabancılaşma

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

AyrışmaDaha Dans Edicem Ayrışma

Yaşadığınız bir iyi, bir de kötü tecrübeyi hatırlamanızı istesem? Gözünüzün önüne bir yaşadığınız tecrübeler gelecektir. Bu tecrübelerin neden geldiği başka bir yazının konusu ama nasıl geldiği önemli.

Bu görüntüler kendiniz var iseniz, kendinizi izliyorsunuz anlamına gelecektir. Eğer görüntü içinde kendini göremiyor ve olayı kendi gözlerinizden görür gibi oluyorsanız, durum biraz daha farklı olacaktır. Burada iyi ve kötü tecrübe sorulduğuna göre hangisinde sorusunu da sormak gerekiyor.


Eğer her iki durumda da kendinizi görüntü içinde görüyor veya izliyorsanız, bunun adına ayrışma diyebiliriz. Kişiler yaşadıkları ktü bir tecrübedeki duyguları hissetmemek için kendilerini dışarıya alıp, olayı başka biri yaşamış gibi hissedebilirler. Yaşanan duyguların şiddeti bu ayrışmayı arttırabilir.

İnsanın kendi gözleri ile kendisini görmesi mümkün olmadığı halde, zihinsel süreçlerde bu kolaylıkla gerçekleşebilir. Aynada gördüğümüz kendimizin tersi, fotoğraflarda gördüğümüz ise, geçmiş bir görüntüye bakış anlamına gelir.

Sezen Aksu'nun içinde acı olan şarkısı için de bu anlatılır. Şarkı içindeki acı ifade eden kelimeler bold, ayrışma ifade eden kelimeler ise bold-italik olarak gösterilmiştir.

Sezen Aksu - Farkındayım

Ne yapsan olmuyor gözüm

Terk etmiyor bizi hüzün

Bir macera yaşamak dediğin

Küçük zamanlar harmanı

Sevildiğin, üzüldüğün

Hatırlamaktan ibaret

Hatıralar nihayet

Tesellisi çok zor sözün

Ne gemiler yaktım

Ne gemiler yaktım

O kadar yandı ki canım

Sonunda karşıdan baktım

Ne göreyim kendime yıldızlardan daha uzaktım

Bu kızı yeniden büyütmeliyim

Kor ateşlerde yürütmeliyim

Değirmenlerde öğütmeliyim

Farkındayım

Farkındayım

Kazanmalı, kaybetmeliyim

Aşk uğruna harp etmeliyim

Kendini seçemiyorsun

Bırakıp kaçamıyorsun

Yazmadığın bir hikayede

Uzun ya da kısa vadede

Az biraz keşfediyorsun

Öteki olabilmeyi

Yerine koyabilmeyi

Geride durabilmeyi öğreniyorsun

Kaynak <http://sarki.alternatifim.com/sarkici/sezen-aksu/farkindayim>

Farkındayım şarkısında , O kadar yandı ki canım, Sonunda karşıdan baktım, Ne göreyim kendime yıldızlardan daha uzaktım kelimeleri ayrışmanın nasıl gerçekleştiğini ifade etmektedir. Çok acı çeken kişiler, yaşanan tecrübelerde bu acıyı çekmemek için kendilerinden uzaklaşır ve bu tecrübeleri başkası yaşamaış gibi algıladıklarından, geömişte yaşadıkları hissetmediklerini düşünürler, pek öyle olmasa da.Ayrışmayı anlatan bir başka güzel örnek Murat Çelikkan'ın yazdığı Deniz Türkali ile yapılan nehir röportajda kendisini anlattığı Daha Dans Edicem kitabında da görülebilir.

Daha Dans Edicem kitabından

Murat Çelikkan'ın sorduğu “Sahnede heyecanlanır mıydın?” sorusuna verilen cevap bu anlamda önemli. (Daha Dans Edicem Sayfa 131-132)

"Provalarda heyecanlanıp, sahneye çıkarken sakin olmak çoğu atkadaşımın saşırtan özelliklerimden biri oldu, her zaman. Hala geçerli bu. Oyunculuğun en sevdiğim yanı hep provalar oldu. Oyunculuk büyülü bir şeydi benim için, hala da öyle... Kendim olmaktan çıkıp bir başkası olmak... O insanı kendinde aramak... Bedenini tanımak, kontrol etmeyi öğrenmek, sesini, nefesini kullanmayı öğrenmek, duygularını tanımak ve yönlendirmek, duygu geçişlerini kontrol altına almak, farkındalık, kendini seyretmeyi öğrenmek ve her seferinde kendinde yeni birşeyler keşfedip şaşmak. Oyunculuk çalışmak kadar beni mutlu eden şey herhalde çok az oldu."

Eğer herhamgi bir içerikte kendinizi izliyorsanız, kendinizden ayrışmış olduğunuzu farketmelisiniz.  Ayrışmanın olduğu durumların size acı vermediğini düşünsenizde, ayrışmanın sona erdiği anlarda kendinizi çok kötü hissedebilirsiniz. Başkası yaşamış gibi hissettiğini tecrübelerdeki duyguları tüm gerçekliği ile ayrışmanın sona erdiği anlarda ve aniden hissedebilir ve gözyaşlarına boğulabilirsiniz.

Böyle bir durum var ise, en kısa zamanda değişime ihtiyacınızın olduğunu anlamak ve bu yolda adımlar atmak yerinde olur. Tabii, siz bilirsiniz ve karar sızın.

Daha Dans Edicem kitabını bu açıdan da okumanız yerinde olacaktır.

Cengiz Eren

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

Bu örnekleri verdikleri için Sezen Aksu ve Deniz Türkali'ye teşekkür ediyorum.

http://www.erenlp.com

#cengizeren #sezenaksu #deniztürkali #muratçelikkan #farkındayım #dahadansedicem #nlp #ayrışma #kendineyabancılaşma

 

TOP