Bugün yüzsünler, gezsinler ama sınavı hiç düşünmesinler

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Aslı Çakır Haberi,

Milliyet Cumartesi Eki 19.06.2004

Aslı Çakır'a teşekkürlerimizle,

Yılların hazırlığı, çalışması, eğitimi yani bir anlamda antrenmanları yarınki büyük finalle sona eriyor. NLP uzmanı ve eğitmeni Cengiz Eren, ÖSS'ye girecek olanlara ve ailelerine son dakika tavsiyeleri verdi

  Yarın ÖSS'ye girecek olanların bugün neler yapması onlar için faydalı olur? Yalnızca istedikleri şeyleri yapmalılar. Dondurma yesinler, sinemaya gitsinler, denize girsinler; ne yaparlarsa yapsınlar ama bugün sınavı akıllarına getirmesinler.

Ama aklına gelmemesi çok zor değil mi?

Kolay değil; illa düşünecekse kaynaklarını kontrol edebilir. Alacağı puanı kafasında canlandırması, hangi üniversitenin hangi bölümüne girmek istediğini düşünmesi... Alacağı puanla bu karar arasında bir bağlantı olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor.

Bunları neye dayanarak yapacak?

Özellikle deneme sınavlarında aldığı sonuçlar bir temel teşkil edebilir. Fakat bunları düşünürken kendisini iyi hissederse denemelerdekinden yaklaşık
40-60 puan daha fazlasını alabilir. Benim tecrübelerim bunu gösteriyor.

Artık son gün. Bugün de mi "Nasıl olsa kazanırım" ruh hali içinde olmak kötü?

Tabii. Düşünün çocuk "Kazanırım" dedi ve sınava girdi. İlk soruları çözdü, "kazanırım" devam ediyor. 5'inci, 6'ncı, 7'nci soruyu çözemediği anda bu "kazanamıyorum"a dönecektir. Bu kötü duygularla birkaç soru daha çözemezse ondan sonra kaynaklarını, bilgisini kullanamayacak hale gelecektir. Kazanıp kazanmamayı düşünmek kişinin üzerinde bir baskı yaratacaktır. Michael Schumacher'i düşünün. 300 km. hızla giderken "Acaba kazanır mıyım, kazanamaz mıyım?" diye düşündüğü anda önüne, arkasına bakacak, yalpalayacak. Aynı şey sınav için geçerli.

"Anne-babanın 'dikkatli ol' uyarıları korku ve tedirginlik yaratır"

Anne-babalar nasıl davranmalı bugün?
Sınava girmeden önce anne-babanın "Yavrum acele etme", "Soruları dikkatli oku" gibi uyarıları da ters tepki yaratabilir. Uyarılar korku ve tedirginlik doğuruyorsa üzerimizde baskı yaratıyor. Bunun dışında, çocuğunun sınavı kazanamayacağına inanan bir anne-babanın çocuğunun başarılı olması zor. Anne-baba da bugün gerçekten ona güveniyor mu, onu seviyor mu, akıllı buluyor mu gibi soruların cevabını düşünmeli.

 İyi duygularını sözlerle nasıl belli edecekler?

"Yavrum sen ne yaparsan yap ben seni çok seviyorum" demesi gerekiyor ebeveynin. Sevgi temelli bir iletişim olmalı. Bugünden sınav sonuna kadar tüm ailenin kendisini iyi hissetmesi gerekiyor.

Sınav 3 saat sürüyor... Sıkılmayacaklar mı?

Bugün bir yerde otursunlar ve kafalarında sınav saatlerini canlandırsınlar. 1 saat, 1,5 saat... Eğer bunu 3 saat yapabilirlerse ertesi gün her şey daha kolay olacaktır. 3 saat boyunca soruları çözdüklerini düşünsünler. Zaten kafalarında 15 bin soru var. Sakin bir ortamda, tek başlarına 3 saat geçirsinler. Böylece hayali de olsa bir sınav süreci olmuş olacak.

Sınava hazırlık

"Tiki iseniz markalı kıyafetler giyip sınava gidin"

Sınav günü hazırlıklarının sınavdan önceki günün akşamında başlaması iyi olur.
Akşam yemeğinde çok karbonhidrat ve yeteri kadar protein yemeniz yararlı olabilir. Size kendinizi iyi hissettirecek bir yiyecek varsa, anneniz bu yiyeceği size yapacaktır.
Yemeğinizi yedikten sonra yatmanız, yarını aklınıza getirmeden uyumanız yeterli olacaktır.
Uyandığınızda ılık bir duş size iyi gelecektir. Duştan sonra yapacağınız tatlısı zengin kahvaltı, sınavda beyninizin aşırı çalışması sırasında ihtiyacınız olan şekeri depolamanızı sağlayacaktır.
Giyeceğiniz kıyafeti kendiniz seçmelisiniz. Tiki iseniz markalı, değilseniz hoşunuza giden, size kendinizi iyi hissettirecek kıyafeti giymeniz yararlı olacaktır.

"Ayakkabılarının içine küçük bir taş koyabilirler"

Sınava girerken yoldan bir tane küçük taş alsınlar. Bu taşı ayakkabılarının içine, topuklarının altına koysunlar. Çözemediği soru geldiği zaman doğal olarak sorgulama yapmaya başlayacaklar. Yani çözeceğim, çözemeyeceğim, kazanacağım, kazanamayacağım diye. Bunu yapmamaları lazım. Bu sorgulamanın engellenmesi için ayak topuğuna biraz şiddetli bastıklarında ufak bir acı hissedecekler ve akılları ayaklarına kayacak. Ondan hemen sonra bir sonraki soruyu okumaya başladıklarında kendilerini kötü hissetmeden devam edebilecekler. Esas mesele bir soru çözülmediği zaman kişinin kendisini kötü hissetmesi değil, bu duyguyu bir sonraki soruya da taşıması.
Bir yöntem daha var. Bir şişe su alırlar. O suyun içine kafalarındaki bilgileri aktardıklarını düşünürler. Sonra zorlandıkça o sudan yudum alıp bilgileri tazelediklerini düşünebilirler.
Sert bir ayakkabı giymeleri kendilerine güvenlerini artıracaktır.
Bugün günlerini doğal ortamlarda, yeşillikler içinde, deniz kıyısında, şehir dışında geçirmeleri de onlar için çok faydalı olabilir.
Su içebilir; kuru üzüm, incir, dut kurusu yiyebilirler sınav boyunca.
Eğer kişide "Ben sınavı kazanmak istiyorum. Sınavda karşılaştığım soruları kolaylıkla çözebilirim" inancı varsa, "Şu üniversitenin şu fakültesine girmek istiyorum" diye de kararlıysa, tüm bunların gerçekleşmesi daha kolay olacaktır .

 

TOP