Zokayı Yutturmak, Ali Atıf Bir

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

aliatıfTotal ve Opet Reklamı

 

"Her Reklam bir zokadır"

 

"HTP’ nin yapmış olduğu Reklam Algı Etki Araştırması’nın geçen haftaki sonuçlarına göre son Cem Yılmaz’lı Opet reklamı % 42 oranı ile en fazla anımsanan, % 63’oranıyla da en çok beğenilen reklam.

 

Geçen hafta sözünü ettiğim "eşek maskeli hırsızların" başrolde olduğu Total reklamı ise listeye bile girememiş durumda.

Kesinlikle yaratıcı fikri, "potansiyel mesajı" daha iyi bir reklam ama daha az bağırmasını bir yana bırakırsak, "beğenilecek noktaları", dolayısıyla "tutunma" etkisi az..Çünkü akıllara pelesenk olacak "yerel zokası" az.

 

Reklamın sonunda çıkaracaktı hırsızlardan biri diğerinin maskesini "Anır lan! Hani aldığımız benzin iyi çıkmazsa anıracaktın" diyecekti. Maskesi inen kepçe kulaklı hırsız da "Aiii..Aiiii" diye anıracaktı..

 

Bak Total reklamını da anımsamayan kalıyor muydu!

 

Burası Türkiye..Dikkati çekip akılda kalmanın yolu bu! Ha o zaman da Türkiye’de çekilip diğer ülkelerde de yayınlanacak Total reklamının, diğer ülkelerde yayınlanma şansı olurmuydu onu bilemem. Aslında bilirim. Olmazdı. Burası Türkiye ve Türkiye başka yerde yok!"

 

Ali Atıf Bir’in Hürriyet’teki yazısı böyle. Bu kişinin  yaratıcılığını da gözler önüne serüyor. Cem Yılmaz’ın reklamının etkisinin büyüklüğünü gösteren araştırma yazdığımız Opet ve Cem Yılmaz Reklamı’nın sonuçlarını daha da arttıracak güçte.

 

Ali Atıf Bir araştırma sonuçlarını kendi söylediklerini doğruladığı için sevinmiş olsa gerek. Ancak arabadan çıkan soygunculara Aiii, Aiii diye bağırtmayı düşünmek, Türkiye’de reklam sektörünün durumunun neden bu şekilde olduğunu da anlatıyor.

 

Başka ürün kullanan tüketicileri eşek konumuna düşürmeyi kabul edebilir olmak etik değerler açısından bile anlamlı değil.  Bu sonuç başka istasyonlardan benzin alanları nasıl hissettirecektir bir düşünün. Bu Total'in yanlışlarından biri olsa gerek. Eşek maskesi ile soygun yaptırmayı düşünmek ilginç. Daha da ilginç olanı ise Total kullansalardı polisten kaçabileceklerdi. Total soyguncuları kurtarır mesajı gerçekten çok ilginç: Total Kullanın kanunsuzluk yapın mesajını Ali Atıf Bir ise hiç farketmemis.

 

BU şekilde reklam akılda kalabilir ama tüketici bu reklamı yapan kuruma yönelmez. Reklam da yeni satış ortaya çıkartmaz. Bir zamanlar ağzı olan konuşuyor sloganı dillerde idi. Bu reklamın akılda kalma etkisi çok fazla olduğu halde BP’nin satışlarında artma olmadı. Slogan ürünün önüne geçmişti. Zira cümle etkili olmasına rağmen dil kullanımı açısından yanlıştı. Zira her ağzı olan konuşamaz. Kedilerin, köpeklerin, timsahların,  kavanozların ağzı olmasına rağmen konuşamaz.

 

Total için ise söylenecek başka bir nokta olsa gerektir. Doğru Yerdesiniz sloganını kullanan Total , bu sloganın ikinci anlamını pek fark etmemiş görünüyor ve kullanmaya devam ediyor. Doğru, yerdesiniz beynimizde başka bir anlam ortaya çıkaracak sadece yere düşmüş olanların Total’i kullanmaları gerektiğini düşündürecektir. Yerde olmayanlar ise Total istasyonlarına girmeyeceklerdir, tabii farkında olmadan.

 

Ali Atıf Bir’in “yerel zoka” tabiri güzel.  Müşterilere zihinsel zoka yutturulması gerektiğini söyleyen kişinin, bu yazısındaki zokası ise, Burası Türkiye, Türkiye Başka Yerde Yok. Böylece kendisinin de yer aldığı Başka Yerde Yok programına zihinsel zokayı çakmış durumda. Tabii, bu görüşlerinden ve cümlelerinden dolayı kendisini tebrik etmek gerek.

 

Cengiz Eren

 Kozyatağı

 

TOP